322 odcinki
5,0 9 900
ocen
5,0 10 9900
278
chce zobaczyć
{"rate":4.5,"count":2}
{"type":"film","id":204768,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/%C5%9Awi%C4%99ta+wojna-1999-204768/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Święta wojna
  • Wydmin ocenił(a) ten serial na: 7

w "13 Posterunku" i "Kiepskich"). Trzy mocne punkty: 1.Bercik (z właściwą sobie energią, od której często Buczkowski aktorsko "gotuje się" na ekranie - to widać, bo nie robią powtórzeń ujęć), 2.śląska gwara, nieco ułatwiona dla telewidzów, fantastyczna, 3. naturalne wnętrza, plenery.

Bywało, że w serialu pojawiały się wątki, jak homoseksualizm, rasizm ("Murzin"), prostytucja (gdy Bercik wyszukał "studentkę", która chciała udzielać "korepetycji") itp., ale nigdy nie przekroczono granicy dobrego smaku - a to rzecz nieosiągalna dla wspomnianych wyżej dwóch konkurencyjnych seriali.

Szkoda, że nie wykorzystywano równie intensywnie co Poloków (słabych aktorsko) aktora Kalusa, wniósłby wyższy poziom aktorski do serialu. Z drugiej strony mam wrażenie, że serial ten w założeniu nie miał być w pełni profesjonalny - świadomie zaproszono licznych aktorów amatorów. No, ale bywało, że np. naprędce zatrudniani pracownicy nieoficjalnie promowanych obiektów turystycznych niszczyli iluzję, odstawali od świata emocji i wydarzeń "Świętej wojny", czuć było "drewno", które uplastyczniał jak mógł Bercik swoją energią, no ale "straty w poczuciu iluzji" były.

Jedyny polski serial komediowy (może obok "Miodowych lat", a może "Lokatorów") naprawdę familijny, nawet od poniżej 12 lat.

• mariokrk ocenił(a) ten serial na: 9

Wydmin Bardzo dobrze podsumowałeś ten serial. Widać było że serial jest kręcony "na lajcie" i wszyscy na planie świetnie się bawią. Z czasem nawet już nie robili dubli jak ktoś się zagotował, albo pomylił imiona tylko lecieli z akcją dalej. Pewnie niektóre dialogi też były trochę improwizowane. Idealnie wpasowano w to naturszczyków.
    Humor może nie najwyższych lotów i scenariusze niektórych odcinków mocno absurdalne, ale bez prostactwa i chamstwa.
    Do tego naturalne plenery i scenografia: kamienica, podwórko, ulica, w tle przechodnie, żyjące miasto. To miało swój klimat. Super były wakacyjne odcinki wyjazdowe. Kapitalny był też pomysł z odcinkami gdzie pokazywano ciekawe miejsca na Górnym Śląsku (Zoo, Wesołe Miasteczko, Kopalnia itd).
    Na minus fakt że w tym luzie było trochę bałaganu np. często pojawiające się kadrze: mikrofony, kamery itp, no i tak jak zauważyłeś, niektórzy epizodyczni "aktorzy" koszmarnie drewniani.
    W sumie serial stał się kultowy dopiero po tym jak się skończył. Przez te wszystkie lata kiedy leciał w TV był jakimś takim zwykłym elementem sobotniego popołudnia, bez emocji i historii. Natomiast gdy go zabrakło, to nagle sporo osób ma ochotę oglądać powtórki, albo wręcz chciałoby żeby trwał dalej. Dopiero po tych kilku latach zaczyna się dostrzegać jego wyjątkowość. Szkoda że to już przeszłość, ale całkiem sporo odcinków pozostało.

mariokrk Teraz są powtórki na TVP Rozrywka i jeszcze mocniej się utwierdziłem w tym, co wyżej napisałem; jest zresztą coś dziwnego dla mnie i tajemniczego w tym serialu, bo gdyby go rozebrać na części pierwsze, powinien przeminąć, ale jego jakaś "wewnętrzna czystość", jakby dziecięca niewinność (czasem dzieci bawią się, odgrywając złe postacie, ale raczej rozśmieszają dorosłych, niż gorszą) przy zaangażowaniu aktorów - zjednują serca nawet wybrednych widzów. Może to coś podobnego do chęci oglądania dobranocek przez nas, dorosłych? Do powrotu do niewinności?

• btc5 ocenił(a) ten serial na: 7

Wydmin Powownanie SW do 13 Posterunku i Kiepskich to jak porownianie Mercedesa do syrenki.

btc5 Nie mam co do tego pewności. Czasem mnie skrajnie irytuje taki wątek w "13 Posterunku", że kogoś tam zgwałcą (tu odtwarzany śmiech z offu), ale "13 Posterunek" jest świadomie przerysowany, niepoprawny politycznie. Nawet bywa, że zastanawiam się, czy już nie przyszedł czas na dalej sięgającą polityczną poprawność, niż w l.99-2002 i czy dziś można by śmiać się z tylu rzeczy, co w tym sitkomie Ślesickiego. Ogólnie, różnica między ŚW a 13P to może bardziej kwestia gatunku niż poziomu - 13P jest świadomie "cyrkowy", błazeński, a serial "Świat wg Kiepskich" na początku - rubaszny i jakby ludowy (dzisiejsze odcinki już irytują, nieśmieszne, bliższe jakimś obrazkom realistyczno-psychologicznym). Jednak gdyby ktoś mnie zapytał, co bym pozostawił dzieciom i młodym do oglądania, to - ŚW, bo dzieci karmi się lepszą strawą. (Wprawdzie "żołądki" dorosłych mają pewne substancje ochronne, mamy poczucie dystansu do "mocnych" żartów i świadomi jesteśmy umowności seriali).

• btc5 ocenił(a) ten serial na: 7

Wydmin Tez mi porownanie, pijak i wiesniak kiepski to holota w porownaniu do bercika

btc5 Tylko że dla mnie przez ponad setkę czy dwusetkę odcinków Kiepski nie był pijakiem, ale pomysłowym spryciarzem zakładającym a to klinikę "psychiatrystyczną" w domu, a to biuro podróży. Nie ulegajmy schematom, sposób gry Grabowskiego i nawet fabuła pokazywała raczej kreatywnego spryciarza-Polaka, niż pijaka.

• SebastianNiestudent ocenił(a) ten serial na: 10

Wydmin Dzisiaj Ferdek jest już tylko pijusem i nie prawie żadnych pomysłów, przez co już prawie nie oglądam ŚWK.

SebastianNiestudent Ja też.

• GTA1 ocenił(a) ten serial na: 10

Wydmin Prosze nagrywać odcinki ŚW Które lecą obecnie na TVS żeby wrzucić później ich na youtube, brakujących odcinków