3%

2016
3%
7,0 10 461
ocen
7,0 10 10461
6 634
chce zobaczyć
{"type":"film","id":750171,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/3-2016-750171/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu 3%
 • Strasznie w trakcie oglądania irytowała mnie niekompetencja ludzi "procesu", ale potem pomyślałem sobie o tym jak kompetentnie UE radzi sobie z kryzysem migracyjnym i w tym kontekście film jest mało zakamuflowaną analogią do tego typu zjawiska gdziekolwiek na świecie.
  W różnych krajach rożnie - UE i uchodźcy, Fawele i bogate dzielnice Ameryki Południowej, slumsy Indii i bogactwo 1% Oligarchowie i normalni ludzie.
  Różnica jest taka, że w "procesie" wydostać się jest znacznie łatwiej niż w życiu.

 • acidity ocenił(a) ten serial na: 3

  fayo Hi hi, z ust mi to wyjąłeś xD
  Film zdecydowanie odnosi się do rozwarstwienia społecznego w Brazylii, ale jestem przekonany, że ci co rządzą w UE gotowi byliby na nie mniejsze poświęcenia, gdyby tylko dać im taką sposobność.

 • acidity Bogaci z owego 1% w normalnym świecie zwykli mawiać, że o ich bogactwie decydują wysokie kompetencje oraz ponadprzeciętny iloraz inteligencji - wszystko to, co gwarantuje zdobycie super majątku poprzez ciężką pracę i głowę na odpowiednim miejscu. Z tego wynika, że wszyscy inni nie mogą dostać się do raju, bo są zwyczajnie na to za głupi ;).

 • acidity ocenił(a) ten serial na: 3

  Ragnar_Czerwony Z cała pewnością jednostki wybitne można najłatwiej wytypować pośród ludzi sukcesu wywodzących się z rodzin ubogich, którym rodzice nie sfinansowali najlepszych szkół, korepetytorów, nie zbudowali odpowiednich warunków do rozwoju i nie służyli kapitałem. Takich pewnie będzie z jeden procent, albo i mniej. Cała reszta startowała z innego pułapu i pomimo, że szczerze wierzą w to co mówią, to nie są w stanie wyobrazić sobie ile barier niezależnych od ciebie stawia życie od najmłodszych lat. Nie rozumieją różnicy pomiędzy wyborem, a koniecznością np. pójść do pracy bo nie mam co jeść, czy kontynuować naukę; mieć czas na naukę, a być wciąganym w ciemne interesy patologicznego towarzystwa w którym się wychowujesz itd.
  Jeżeli więc usłyszę, że ktoś tam okazał się inteligentniejszy i bardziej pracowity od innych, którzy mieli podobne warunki początkowe, to mu przyklasnę, ale jak ktoś próbuje mi wmówić, że niewystarczająco się starałem, żeby studiować na Harwardzie na który mnie nie stać, to niech spier**la z tą swoją mądrością.

 • acidity Dobrze napisane

 • per333 ocenił(a) ten serial na: 5

  fayo Serial, teraz już dwusezonowy, jest naiwny, ale chyba taki ma być. Łatwy w odbiorze, nieskomplikowany fabularnie i płytki psychologicznie. Dzięki temu na swój sposób jest uniwersalny, bo nie wnika w zawiłości i niuanse kulturowe, społeczne i psychologiczne. Można go obejrzeć w Brazylii, w Gwatemali czy w odległych Czechach i odbiór będzie podobny, bo serial posługuje się niezwykle prostym językiem.

 • Dominique_Loveness ocenił(a) ten serial na: 8

  per333 Płytki psychologiczne? Odniosłam skrajnie odmienne wrażenie.

 • Dominique_Loveness Akurat symbolika, szczególnie rozwarstwienia społecznego i aspekty psychologiczne to najbardziej charakterystyczne elementy tego serialu, które go wyróżniają :p
  Sam proces to w dużym stopniu rozgrywka psychologiczna.
  Nawiązania do wpływu dzieciństwa i miejsc i sposobów ich wychowania to również sporo psychologii.
  Ciekawie zostały przedstawione postacie i ich wielowarstwowość, szczególnie nadzorcy procesu, póżniej Michele i jej próby zemsty i negatywnych jej efektów, walki o brata, wielu potyczek.. Jednak gdy później uświadomiła sobie, ile błędów popełniła, znalazła całkiem nowy, alternatywny cel. Pomijając walkę między dwoma światami. Końcowa scena 2 sezonu skradła moje serce, jestem ciekawa czy będzie 3 sezon i czy pokażą jak tworzą nowe miejsce od zera :) Bo właśnie tego mi zabrakło, nie pokazali jak trio tworzyło wyspę :c

  Dodatkowo plus za design wyspy i projekty stroi ludzi, od samego początku moją uwagę zwróciły wycięcia z widoczną szczepionką, no i świetnie podkreślili olbrzymią rozbieżność pomiędzy dwoma światami.