7,9 11 073
oceny
7,9 10 11073
2 117
chce zobaczyć
{"rate":8.0,"count":3}
{"type":"film","id":114486,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/serial/Blackadder+Goes+Forth-1989-114486/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum serialu Czarna Żmija 4
 • RDK96 ocenił(a) ten serial na: 8

  Jedyne za co można kochać Brytoli to ich wspaniały, aczkolwiek nie przez wszystkich rozumiany, ciężki cyniczno-ironiczny humor. Ile bym dał jednak za to, żeby Polacy potrafili z takim przymrużeniem oka spojrzeć na swoją historię: wszak mamy w tym serialu przekrój epok: od późnośredniowiecznej monarchii z jej wszystkimi absurdami (smaczki: proces o czary, parodia fabuły Makbeta), renesans elżbietański w krzywym zwierciadle (znów sprowadzenie ad absurdum wielkich podróży morskich, Elżbieta jako rozkapryszona panna), era ewolucji monarchii parlamentarnej za regencji Jerzego IV (nie wspominając o absurdach wczesnej demokracji brytyjskiej z XVIIIw.) i na deser moim zdaniem najlepsza część czyli absurdalna wielka wojna na froncie zachodnim.

  A teraz czy wyobrażamy sobie taki humor w polskim wydaniu:
  - czy potrafilibyśmy śmiać się z absurdów naszej własnej historii od Rzeczypospolitej Obojga Narodów z jej hybrydowym systemem feudalno-republikańskim, przez romantyczne uniesienia kosztujące życie tysięcy naszych rodaków po wreszcie historię najnowszą?
  Nie chcę odpowiadać kategorycznie, ale coś mi się wydaje, że jeszcze przez długie lata nie będziemy potrafili śmiać się z siebie w takim stylu.
  Za dużo kompleksów...

 • HotChocolate90 ocenił(a) ten serial na: 8

  RDK96 Ja też chciała bym aby Polacy mieli takie podejście do siebie, jak Brytyjczycy. Jednak to raczej nie możliwe, przynajmniej w kwestii historii najnowszej. I to nie wynika wcale z polskich kompleksów, tylko z pamięci o tym co się działo. Niemcy i Rosjanie wyrządzili Polakom zbyt wiele krzywd w XX wieku. W wypadku Wielkiej Brytanii, czy Francji w której niemiecka okupacja była bardzo łagodna w porównaniu z tym co działo się u nas, to by przeszło. Ale nie u nas. W czasie wojny zginęła 1/5 przedwojennej populacji Polski, Warszawa została niemal zrównana z ziemią. Wyobrażasz sobie film, czy serial traktujący to z przymrużeniem oka? Niestety, ale są tematy z których nie powinno się żartować, nawet więcej, nie wolno z nich żartować. Poza tym jak pisałam zrobienie takich produkcji z małymi wyjątkami jest w Polsce trudne.

 • RDK96 ocenił(a) ten serial na: 8

  HotChocolate90 Zgadzam się ilość krzywd doznanych przez nasz naród w ostatnim stuleciu była ogromna, ale.... warto może tu przytoczyć słowa polskiego poety Adama Asnyka:
  " (...) Przestańmy własną pieścić się boleścią,
  Przestańmy ciągłym lamentem się poić!
  Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią,
  Mężom przystoi w milczeniu się zbroić. (...)"