PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=716233}
7,9 12 384
oceny
7,9 10 1 12384
Czas honoru Powstanie
powrót do forum serialu Czas honoru - Powstanie

Na początku zaznaczę, że
a) nie oglądałem serialu, jedynie jego pojedyncze sceny z YT
b) mam ogromny szacunek do bohaterów polskiego podziemia
c) nie jestem pięciogwiazdkowym generałem, ale swoje z dziedziny wojskowości wiem
Ten serial od strony technicznej jest do... kitu. Serio. Przedstawię wam kilka sytuacji nie mających w ogóle sensu.

1. Oddział powstańców maszeruje ulicą aby dojść do jakiegoś punktu. Nagle zza rogu biegnie inny oddział i ostrzega tamtych, że nadjeżdża czołg "Pantera". Tak rzeczywiście się dzieje. Co robią nasi wojacy? Chowają się za osłonami z drewna (bo wiadomo, że drewno ochroni cię jak czołg za przeproszeniem pie*dolnie z działa) i... ostrzeliwują czołg z karabinów maszynowych, co jak się domyślacie, nie ma sensu. Czołg z działa nie strzela ani razu, tylko czeka aż Polacy rzucą mu na silnik koktajl Mołotowa. Po tym Niemiaszki koncertowo wyłażą z pojazdu i poddają się naszym wojakom. Widać, że scenariusz tej sceny był pisany na kolanie przez człowieka biorącego wiedzę o militariach chyba z hollywood. Po 1, ostrzeliwanie czołgu z KM-u ma tyle sensu co próba zburzenia budynku rzucając w niego kamieniami. Po 2, czołg miał okazję, ale nie strzelał z działa. Po 3 użycie koktajlu mołotowa przeciwko takiemu czołgowi jest bezsensowne, bo taki pożar na pewno nie zrobiłby nic załodze pojazdu, a nawet jeśli, to przecież można go ugasić. Poza tym głupio się zachowali także sami Niemcy, bo nie musieli opuszczać pojazdu, tylko mogli dalej się bronić z wewnątrz. Poza tym żaden czołg podczas walk w mieście nie poruszał się bez obstawy piechoty.
2. Oddział SS-manów oraz czołg chcą zbliżyć się do powstańczej barykady. W tym celu każą kilkunastu cywilom iść przed nimi, aby Polacy nie ośmielili się ich zaatakować (tę praktykę Niemcy akurat stosowali w rzeczywistości). Trójka naszych żołnierzy wychodzi do Niemców. Oficer SS daje im podejść do siebie na długość ręki (akurat, tylko idiota dałby wrogowi do siebie podejść). Po tym scena jak z rambo, albo Call of Duty. Jeden z Powstańców łapie tego oficera i wbija mu scyzoryk, w tym czasie reszta naszych rozpoczyna strzelaninę. Niemcy padają jak muchy w chwili gdy powstańcy tracą może z 1 żołnierza. Cywile uciekają na wszystkie strony. Załoga czołgu siedzi i bezczynnie patrzy jak wyżynają im towarzyszy i po chwili sama ginie od wybuchu granatu. Żenada, myślałem, że oglądam film wojenny.
3. (to z oryginalnego Czasu Honoru akurat) Członek podziemia chce dokonać zamachu na ważnego niemieckiego oficera. Nie ma w tym nic złego, problem w tym że ten ktoś idzie SAM uzbrojony jedynie w pistolet pod gmach SS (albo Gestapo, nie wiem), gdzie aż roi się od żołnierzy nieprzyjaciela. Po tym, gdy Niemcy (co było do przewidzenia) go kropnęli, okazało się że ten człowiek miał przy sobie wojskowe dokumenty. Nie wiem jakim trzeba być idiotą, aby iść samemu na samobójczą misję i jeszcze wystawić cały oddział wrogom jak na tacy podając im dokumenty. Nie wspominając o tym, że AK akcje zabójstw ważnych oficerów przeprowadzała tylko w wyjątkowych sytuacjach, żeby nie narażać cywilów na odwet.

Poza tym widać jak mały budżet poszedł na ten serial. Powstańcza warszawa to zwyczajnie kupa gruzu rozłożona co kilka metrów. Sceny były kręcone max 2 nieruchomymi kamerami. W tym czasie Niemcy wypuszczają "Nasze matki, nasi ojcowie" zrobione pod każdym możliwym względem perfekcyjnie. Praca kamery w HD 10/10, to samo udźwiękowienie i otoczenie, które wygląda jak prawdziwe. Poza tym nie ma się co oszukiwać - fabułę ma porywającą. Świat jest zachwycony tym serialem. Rozumiecie? Jest zachwycony serialem ukazującym nas jako antysemitów prawie odpowiedzialnych za holocaust. O Czasie Honoru nikt za granicą nie usłyszy, a nawet jeśli to zniechęci go ogólne wykonanie. Znajdujemy się w centrum wojny informacyjnej. Niemcy ukazali swoją perspektywę IIWŚ w czasie gdy my topimy grube pieniądze na PFN która raz na ruski rok wstawi zdjęcie na insta albo dajemy 2 mld na TVP. Jeśli tak, to niech chociaż będzie z tego jakiś dobry film o naszej perspektywie wojny, o którym usłyszy świat, bo na razie przegrywamy.

destinyrpg_a

Z tym czołgiem to się nie zgodze może tam była niedoświadczona załoga i chyba raczej tak to był prawie koniec wojny palił się pancerz efekt psychologiczny pociski km stukały załoga srała w gacie i wyszła.Tylko jedna sprawa taki czołg nie powinien być samotny tzn. bez wsparcia piechoty.A jeżeli chodzi o dekoracje to niestety już nigdy się nie uda zrobic dobrego filmu o 2 wś trzeba by budować ruiny na nowo chyba że jakaś super grafika komputerowa kasa kasa kasa

db380

I ci czołgiści nie byli szkoleni, że pocisk karabinowy nie jest w stanie nic im zrobić? Poza tym uważam że jakby strzelili z działa to ten oddział powstanców by się poskładał. A jeśli chodzi o strach - wydaje mi się, że bardziej się bali swoich że ich dojadą za poddanie takiego czołgu :)
A co do tła filmu wojennego - niemieckie "Nasze matki, nasi ojcowie" mieli dużo lepsze tło do walk w mieście, chociaż tam bitwy to były może 20 minut. Rosyjskie filmy, a nawet nasze "Miasto 44" miały bardzo dobry klimat walk miejskich, więc da się. Poza tym trzeba przyznać, że tło "Czas honoru" to kupy gruzów (w sumie to nawet nie gruzów tylko wysypane czerwone cegły), a podłoże zostalo dodatkowo zamiecione. Jest to zrobione źle i trzeba to przyznać.

destinyrpg_a

Bali się napewno dlatego że ten czołg był samotny czołg sam w mieście jest bezbronny nie strzelał bo był w ruchu wtedy czolgi musiały sie zatrzymać żeby oddać strzał chodzi o celność strzał w ruchu to większości strzał na wiwat. A im może chodziło o to że pogonią powstańców to taka psychologiczna metoda rosjanie ją stosowali i prawie zawsze kończyła sie tragicznie.Ps. siedziałem w T34 a kumpel postukał takim 3 kilowym sworzniem i było tak jakoś dziwnie a teraz wyobraź sobie 100 takich stuknięć naraz plus ogień

db380

Nie wątpię, że strzał w kadłub to huk. Natomiast zdarzały się czołgi, takie jak np. KW-1 lub Tygrys, które otrzymały nawet 100 trafień pociskami przeciwpancernymi i załoga jakoś dała sobie z tym radę. Poza tym w tej załodze w CzH musieli być sami idioci - najpierw wjeżdżają do miasta bez obstawy, a gdy otrzymują kilka trafień z karabinu (chyba nawet dzieci wiedzą, że pociski nie przebijają stali) i - jak to ująłeś - przestraszyli się, to wychodzą pod lufy wroga, bo przecież to nie jest niebezpieczne.

Ale odłóżmy ten temat. Ja tu chciałem poruszyć, że topimy pieniądze w błocie zamiast zrobić dobra produkcje o losach polskich żołnierzy, chyba się ze mną zgodzisz w tej kwestii?

destinyrpg_a

Masz racje ale kasa jest na to potrzebna ,mój znajomy był statystą w Potopie na czas kręcenia dostali obiady plus na papierosy, wnuczki znajomej za pare minut leżenia w łóżku w jakimś śmiesznym dzisiejszym serialu po 500 zł. Teraz weź pare tysięcy statystów łatwo policzyć ile by na to poszło kasy.Dawniej dużo pomagało wojsko niewiem jak to wyglądało od strony finansowej ale raczej robili to z radości że będą w filmie a nie dla kasy.A dekoracje , jest taki film propagandowy AK o powstaniu i tam jest pokazana prawdziwa powstańcza Warszawa dzisiaj zrobić takie dekoracje to by było mistrzostwo świata.Na poprawe nastroju polecam książke www.1944.waw.pl
Powieść autorstwa: Marcin Ciszewski tam wygraliśmy prawie

db380

No właśnie - pieniądze. Pieniądze, które źle rozdysponowaliśmy na PFN oraz 2 miliardy na TVP. Uważam, że chociaż cząstka z tego dałaby radę nakręcić porządny film tudziez serial. Oczywiście nie mówię tu o poziomie hollywood, ale żeby się przyjemnie oglądało. A co do wojska wśród statystów - też o tym słyszałem, to była częsta praktyka w radzieckich produkcjach jak np. "Wyzwolenie". Dlatego sceny walki w tego typu filmach robią wrażenie

O, twój znajomy ma w takim razie czym się chwalić, bo został utrwalony na taśmie ;)

destinyrpg_a

A tak na marginesie to ten cały serial jest jakiś nieskończony mówie o całości 90 odcinków niewiem zabrakło im weny twórczej czy kasy??

ocenił(a) serial na 5
destinyrpg_a

W sprawie Panter zdobytych przez powstańców:
https://artixen.net/magda-niemiecki-czolg-sredni-panther-przejety-przez-powstanc ow-warszawskich/

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones