PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11221}

Trzecia granica

7,0 831
ocen
7,0 10 1 831
Trzecia granica
powrót do forum serialu Trzecia granica

...A ma mocne i słabe strony, do tych drugich należy 1) nie zawsze silna aktorsko obsada (sam Wasilewicz jest średni - w castingu wybrałbym innego aktora - np.intonacja jego głosu jest "sztywna", sam gra też nie jakoś wybitnie, było wtedy i dziś jest wielu lepszych aktorsko od niego, wtedy rekompensował to urodą, zewn. cechami charakterystycznymi, energią), 2) typowy dla średnich produkcji czasów PRL nieprecyzyjny i płaski dźwiękowo postsynchron, 3) tylko poprawna reżyseria (inscenizacja - aranżowanie scen, prowadzenie aktorów), 4) koncesja na rzecz ideologii (postać partyzanta sowieckiego).

Mocnymi stronami są 1) muzyka Kilara (zapierająca dech w piersiach!), 2) sam temat i sceneria wydarzeń - są oryginalne, wynika to ze scenariusza Bahdaja i w ogóle, trafnego wyboru tej właśnie książki przez producentów i reżysera, 3) to, co dobre w scenariuszu - lapidarność scenariusza, niedoprowadzająca do przegadania oraz zmienność wydarzeń, angażująca uwagę, przywiązująca do serialu, 4) wzmacnianie patriotyzmu widzów dzięki oderwaniu od ideologii PRL, a to za sprawą zresztą miejsca akcji, kontekstu historycznego zdarzeń, 5) wrócę do scenerii wydarzeń - trzeba to podkreślić, Podhale jakoś jest fotogeniczne, filmowe, w ogóle oryginalne, a wobec zglajszachtowania naszego obyczaju, kultury, wyniszczenia innych kultur - oryginalność góralszczyzny, Podhala jest atrakcyjna. Nawet czysto wizualnie - te panoramy gór... wiosek... 6) współpraca z Węgrami przy produkcji, obecność Węgier i Węgrów w filmie ... to wszak nasi bratankowie, i nie zniszczyła tego nawet komuna.

Wydmin

Dziękuję. Teraz mam wyobrażenie czego się spodziewać.
A trafiłam tu po odcinku poświęconym Tatrom (powiat tatrzański) serialu przyrodniczo-dokumentalnego "Polska z góry".
Pozdrawiam.

ocenił(a) serial na 7
Rajwant

Teraz trwa emisja tego serialu w TVP Kultura, za późno się zorientowałem, już jest trzeci odcinek.
Co do niedostatków "Trzeciej granicy" znów uderzyła mnie "sztywna", monotonna intonacja głosu Wasilewicza, powinien był nad tym pracować w szkole aktorskiej, robił tak Zapasiewicz, który też dostrzegł u siebie tę cechę.
Co do wartości serialu podsumuję: dlaczego TERAZ nie kręcimy podobnych seriali w scenerii, że tak powiem, Europy Środkowej, tej najbliższej, dlaczego nie wyszukujemy takich tematów i ciekawych scenariuszy z wielką zmiennością zdarzeń, ale też nie na siłę piętrzonych, jak to jest w "Czasie Honoru", po chyba 10-15 odcinkach "Czasu..." odpadłem, wciąż mieszali w tej samej kadzi z tych samych produktów. Choć ważny to serial, bo dla pokolenia już z czasów 3 RP.

Wydmin

Fakt. Gra Wasilewicza (zwłaszcza ta intonacja) momentami jak w "Trudnych sprawach", reżyser powinien był go trochę "pogonić".

Co do wspomnianej urody to się nie wypowiadam, moim zdaniem ten człowiek zawsze wyglądał zdrowo, przaśnie i wiejsko, taka buła, więc z aparycji chyba do roli się nadawał.

Natomiast jeśli chodzi o Węgrów, to muszą to być chyba rzeczywiście krewni Polaków - bo też ich trudno zrozumieć, choćby przez pryzmat ostatnich tygodni. Nie bardzo wiadomo, dlaczego naród tak doświadczony przez sowiecką Rosję znów wybiera władzę putinowego lokaja.

ocenił(a) serial na 7
jan_niezbedny0

Miliony Polakow maja inne zdanie niż Ty, wybierają prawicę, bo też są konserwatywni w sferze wartości. Orban zaś kieruje się interesem gospodarczym Węgier. Dziwię sie, że nikt z UE do niego nie pojedzie i nie zaproponuje mu po prostu pomocy ekonomicznej w dostawach tego, co on kupuje od tego hitlerka z Moskwy. O wiele większą rolę we wzbogaceniu Rosji i jej dozbrojeniu odegrały Niemcy (dozbrajanie i Nord Streamy plus ropa) , dozbrajały też wbrew zakazom miedzynarodowym Francja i Austria.

Wydmin

Taa, liberalny zachód ma pompować dobrobyt węgierskiego firerka, który zagarnął sobie unijne państwo na własność, "wygasił" tam niezależne media i stroi miny imperatora (co próbuje kopiować w Polsce zachwycony tym pokraczny liliputin).

Co do tego "interesu gospodarczego", to na pewno autorytaryzm jest do tego drogą - zwłaszcza takich małych, niezbyt zasobnych państw jak Węgry.

Tak zwanej "konserwatywnej sfery wartości" pozwolę sobie nie skomentować - bo w przypadku kaczystów i zblatowanego z nimi kleru to jest zwykłe, bezczelne pozerstwo. Mogę tylko ubolewać, że nie widzą tego konserwatywni wyborcy - ale tutaj robienie hałasu (i nic poza tym) zawsze ludzi skutecznie otumaniało.

ocenił(a) serial na 7
jan_niezbedny0

Mógłbym wieść ten spór długo, każda teza z twojego wpisu da się łatwo obalić, pochodzą one ze znanej propagandy TVN, GW, Onetu, itd., ale nie chcę zamienić tego portalu w polityczny, nad czym usilnie pracujesz swoimi różnymi wpisami. Kończę ten wątek.

Wydmin

Kończ, wolna wola, tylko wiedz, że to co piszesz też jest do obalenia (zresztą i tak tego nie uzasadniłeś), a szczególnie bzdury nt: skąd to niby pochodzi mój punkt widzenia.

Wydmin

Poza tym oczywiście jest to jeden z tych seriali, które nie wiedzieć czemu telewizja od lat emituje w takich dniach i porach, by zbyt wielu ich nie obejrzało.

jan_niezbedny0

Zawsze możesz sobie nagrać, kiedys za PRLu czekalo się latam na wznowienie w jakies ferie albo w teleranku i niedoczekalo..

kama_2

Tak, jak jest dostępne, to można. Mnie bardziej chodziło o tzw. misję.
Np. na kanale szumnie nazwanym "TVP Seriale" od lat bez końca tłuką trzy jedne i te same - współczesne - produkcje. Co dojdą do ostatniego odcinka - to jadą odnowa.
Trudno powiedzieć dlaczego, bo aż się prosi, żeby taki kanał dawał większy wybór, także tych starszych, mniej znanych tytułów.

ocenił(a) serial na 6
Wydmin

Dzisiaj wznawiaja ten seial na TVP Kultura o 12.15. Mozesz sobie nagrać...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones