PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=750806}

Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Muhteşem Yüzyıl Kösem
7,3 2 988
ocen
7,3 10 1 2988
Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem

Trochę szkoda...

ocenił(a) serial na 8

że nie zrobili całego okresu rządów sułtanek, tylko taki przeskok.

frycek49

Jaki przeskok? Jeśli już to mały. Poznaliśmy Nurbanu, a Sułtanka Safiye(babka Ahmeta I) to ta sama dziewczyna, która podarowała Mihrimah swojemu bratankowi(Muradowi III)
W dziejszym odcinku Safiye miała pierścień Hürrem.

boskallitania

Moim zdaniem, gdyby pociągnęli tak bezpośrednio to do momentu fabuły Kosem formuła serialu wyczerpałaby się.
W zasadzie to nie poznaliśmy jedynie sułtana Mehmeda III. Matka jest z nim w ciąży w ostatnim odcinku WS, a tu w Kosem na początku ten już umiera.

rafal4792

Też myśle, że fabyła by się wczerpała. Wydaje mi się, że Sułtani to wątki poboczne, bo chodzi o Harem.

ocenił(a) serial na 8
boskallitania

Ja myślę że twórcy są kreatywni. Podołali by. Tak ominęło nas wiele intryg i ciekawych momentów
.

frycek49

Intrygi były już powtarzalne.

ocenił(a) serial na 8
boskallitania

Ale tu też pewnie będą. taki urok wszelkich telenowel.

frycek49

Nie, ponieważ to nie jest telenowela.
Mamy też innych aktorów i bohaterów.

boskallitania

To typowa telenowela, scenarzystom historia nie przeszkadza bo kto zna osmańskie źródła. Ale to jeszcze by uszło, natomiast zmienianie biografii historycznych postaci (np.Kosem była Greczynką, córką prawosławnego duchownego, Safiye nigdy nie poprowadziła szturmu na seraj, przedłużanie życia bohaterów, mnożenie dzieci itp.) , nieprawdopodobne intrygi (Ahmed tępił wszystkie przejawy sztuki niezgodnej z wymogami islamu - kazał zniszczyć cenny zegar ofiarowany jego ojcu przez królową Elżbietę tylko dlatego, że były tam wyrzeźbione ludzkie postaci - więc prędzej wrzuciłby w ogień portret Anastazji niż się nim zachwycał) i częsty brak jakiejkolwiek logiki w postępowaniu bohaterów - to czyni bajeczkę w ładnej antykwaryczno-disneyowskiej oprawie (antykwaryczne meble z XVIII i XIX w., biżuteria jak z dworskich portretów z czasów II Cesarstwa i disneyowskie suknie księżniczek) miłą dla oka, dobrą dla zabicia czasu w leniwe popołudnie.

alienor_filmweb

Pan się spodziewał , że ten serial będzie oparty na faktach historycznych owszem i w rzeczywistości na osmańskim dworze dochodziło do wielu przebiegłych intryg , ale ich brak w serialu doprowadziłby do spadku oglądalności , a tak przynajmniej w jakimś stopniu jest ciekawy i coś się dzieje najbardziej brak wypraw wojennych może w 2 serii będą jakieś ponieważ Murad 4 toczył za swego panowania wiele kampanii wojennych.

mariop025

Nie spodziewałam się zbyt wiele po egzotycznej telenoweli, która ukazuje prawie sielankowy obraz dworu. Gdyby pokazano prawdziwe intrygi, a nie infantylno-harlekinowe pomysły scenarzystów, to nie byłaby telenowela tylko coś w rodzaju 'teksańskiej masakry' w orientalnym sosie. Co do wypraw wojennych to chyba serial ma zbyt niski budżet, więc to raczej będą sceny 'namiotowe' w dyżurnych krzakach. Raczej stawiam na pałacowe egzekucje braci Murada i utopienie 280 nałożnic przez Ibrahima. Scena kiedy Kosem wyraża zgodę na zgładzenie Ibrahima też mogłaby być smakowita - tylko czy aktorzy podołają ?

ocenił(a) serial na 3
alienor_filmweb

Zgadza się.

ocenił(a) serial na 3
mariop025

A ja bym się spodziewał

boskallitania

Wydaje mi się że tu chodzi o to aby pokazać dobrych sułtanów Selim pijak ,Murad erotoman i mehmet tyran.Więc tych pominięto a pokazano dobrego Ahmeda

nicca23

Możliwe, że brali to pod uwage, ale życie haremu dla ludzi z zach. jest ciekawsze.

nicca23

Coś mi chyba umknęło... Myślałam, że po Muracie był od razu Ahmed...

Morska_Bryza

widac nie odladałaś 1 odcinka jest tam i wielokrotnie wspomniane Safije to babka ahmeda.Ahmed jest nastepca syna Safije Mehmeta

nicca23

No nie, nie oglądałam, dopiero teraz, po zmianie godziny emisji mogę oglądać. Dziękuję za wyjaśnienie :)

nicca23

Dokładnie tak. Sulejman był chyba z nich najlepszy.

ocenił(a) serial na 3
frycek49

I tak zrobili za dużo.

użytkownik usunięty
chemas

my dostalismy okrojone odcinki, ktos na forum pisal ze te oryginalne trwaja nawet do 3h :D

ocenił(a) serial na 8

Może nie 3 godziny, ale najczęściej odcinki trwają ok. 2 h 20 min. ;)

użytkownik usunięty
lady_emma

no to i tak na polskie realia to dosyc dlugo a jeszcze jakby reklamy doszły xD

To leci na TVP, gdzie nie ma reklam, a sam serial nie ma lokowania produktu.

użytkownik usunięty
boskallitania

wiem, wiem, ale faktycznie na nasze realia odcinek trwajacy ponad 2h to dosyc dlugo by bylo...

W Turcji leciał raz w tyg to różnica. Wykupili ten serial jako "zapchaj dziure" w ramówce, a tu taka popularność.

boskallitania

Zapomiałam napisać, że zmienili emisje serialu i od 4 maja będzie nadawany o 18.45.

użytkownik usunięty
boskallitania

ciekawe czemu zmienili date emisji, zbyt mala oglądalnosc ?! :P

ocenił(a) serial na 3

:D

użytkownik usunięty
chemas

" ocenił(a) discussion.voted.${$topic.forum.entity.typePrefix} na: 3 "

juz ktorys raz widze to pod czyims nickiem tylko z inna ocena, to ocena twoja serialu ? :D

ocenił(a) serial na 3

Zgadza się.

użytkownik usunięty
chemas

ok rozumiem

ocenił(a) serial na 8

Ale te odcinki nie są okrojone tylko podzielone na mniejsze części

użytkownik usunięty
frycek49

są okrojone na serio

ocenił(a) serial na 8

Co zostało wycięte z 1 odcinka?

użytkownik usunięty
frycek49

scena np jak ojciec sobie rozmawia dluzej z Nastia i opowiada jej o historii drzewa, sen Ahmeda o tym ze dzrewo z niego wyrasta, jego dluga rozmowa i taka jakby mala bitewka na miecze z jego bratem Mahmudem w ogrodzie gdzie ten powiedzial ze chcial wojsko od ojca aby z kims tam zrobic porzadek, a ten mu powiedzial zeby uwazal na ojca, nie bylo sceny z tym jak Iskender trafia do obozu janczarow i jak tam opowiada o sobie takiemu typkowi...nie bylo tez pokazane jak ten Giraj chan tlumaczy ze zlozyl przysiege ze pozbawi tronu osmanow to byla dluzsza scena kiedy tlumaczyl skad sa on i jego brat...tyle sobie przypomnialam jak na razie...

ocenił(a) serial na 8

Tylko sobie popsują oglądalność tym krojeniem, bo ludzie się gubią i nie wiedzą co z czego wynika i kto jest kim. I bardzo jestem ciekawa kiedy wreszcie pokażą Iskendera :P

użytkownik usunięty
rose47919

no ale jakie fajne było moje zaskoczenie bo np po 3 odcinkach to w polskiej tv Iskender byl pokazany tylko wtedy jak pierwszy raz spotkal Anastazje i jak sie rozdzielili, a potem patrze oryginalne dwa odcinki a tu tyle scen z nim i troche wyjasnienia skad sie tu w ogole wział...

A pełne odcinki są w wersji polskiej z napisami chociaż?

użytkownik usunięty
littlelinkinquar

są :) na grupie facebookowej Kosem wspaniałe stulecie Polska

Dziękuję!

użytkownik usunięty
littlelinkinquar

miłych seansów :)

Myślałam, że dostajemy całe tylko są dzielone na kawałki.

użytkownik usunięty
Kate_Bennet

No właśnie nie

ocenił(a) serial na 6
Kate_Bennet

Nie,niektóre rzeczy z oryginalnych odcinków są pominięte. Ale w pierwszej części też tak było.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones