PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=645872}

Wspaniałe stulecie

Muhteşem Yüzyıl
7,5 15 525
ocen
7,5 10 1 15525
Wspaniałe stulecie
powrót do forum serialu Wspaniałe stulecie

Czytam forum od dawna, widziałam prawie cały serial i chciałam zaproponować nasz forumowy ranking ale TYLKO pod względem aktorstwa, czyli sympatie i antypatie do poszczególnych postaci muszą odejść na bok, o ile to możliwe.
Podajcie co najmniej pierwszą piątkę. Nie musicie uzasadniać ale jak chcecie, to proszę :) Można podawać nazwiska aktorów albo postaci (albo i jedno i drugie).

Mój ranking:
1. Ibrahim Pasza (Okan Yalabik) - mega trudna rola, mnóstwo aspektów i niuansów, odegranych wręcz po mistrzowsku. Niesamowity.

2. Hurrem (Meryem Uzerli) - wspaniale odegrana postać, szacun dla aktorki za to, że choć jej bohaterka ma na koncie wiele złych rzeczy, umiała wzbudzić sympatię widzów. Jednak nie jest tak dobra warsztatowo jak Okan ( IMHO)

3. Sumbul Aga (Selim Bayaraktar) - świetny i genialny, tyle, że ma dosyć ograniczoną rolę, więc może stosować te same lub podobne zabiegi aktorskie przez cały czas.

4. Sulejman (Halit Ergenc) - jest bardzo dobry i wiarygodny ale czasem mam wrqażenie, że tylko się przebierze, zrobi kamienna twarz i już jest Sulejmanem. Oczywiście to nieprawda, bo miał wiele świetnych scen ale jednak nie tyle, co aktorzy powyżej.

5. Matrkaci Nasuh (Fatih Al) - bardzo dobry, ciepły, zagubiony, poczciwy, aktor znakomicie to pokazał ale też nie ma całej gamy uczuć i emocji do odegrania.

6. Mahidevran (Nur Aysan) - ona też gra swoje bardzo dobrze, jest głównie smutna albo w rozpaczy ale świetnie jej to wyszło.
7. Hatice (Selma Ergec) - niby wiotka i słodka ale jak trzeba umie pokazać pazurki, oraz wiarygodnie zagrać rozpacz.

Od razu zaznaczam, że nie mam aktorsko zastrzeżeń do nikogo w tym serialu ale kogoś trzeba było wytypować.
Będzie mi miło, jeśli też oddacie swoje głosy :)

Chimera_2

To jeszcze raz ja: dzięki za "lajki" ale nie tyle o lajki tu chodzi, co o Wasze zestawienia. Jak rozumiem, lajk oznacza, że ktoś popiera mój "ranking", więc dziękuje ale wolałabym, żebyście jednak "wyartykuowali" swoje typy "na piśmie" ;)
Numerycznie też można ( z połówkami) - mój przykład:

1. Ibrahim 10/10
2. Hurrem 9/10
3. Sumbul, Sulejman 8/10
4. Matrakci/Mahi/ Hati - 7/10 - między nimi są minimalne różnice, moim zdaniem.

ocenił(a) serial na 7
Chimera_2

Wiadomo, że Okan (Ibrahim) jest najlepszy, dostał wymagającą rolę i świetnie sobie z nią poradził. I to dzięki jego grze od wielu tygodni toczą się tutaj zacięte dyskusje zwolenników/przeciwników Ibrahima. Pokazał co potrafi i chwała mu za to, a bez niego i jego postaci ten serial zrobił się jakiś mdły. Dla mnie też Okan to 10/10.

Równie wymagającą rolę dostała Meyrem i uważam że także bardzo dobrze sobie z nią poradziła (choć czasami mnie wkurza to, że tak sporo krzyczy, ale to pewnie bardziej wina scenariusza). Osobiście lubię to ile jest w stanie oddać swoją mimiką. Dla mnie 9-10/10 (nie mogę się zdecydować).

Kolejny jest Selim (Sumbul), bardzo charakterystyczna postać, zarówno zachowanie jako również sposób mówienia czy też poruszania się. Czytałam, że wiele w tej roli było improwizacji aktora, więc tym bardziej brawa. 9/10

Halit (Sulejman) - na początku, gdy jest jeszcze młody i bardziej żywiołowy (mnie zmanipulowany?) to mi się podoba, jakoś więcej emocji jest w stanie przekazać, a wraz z upływem czasu niestety tylko marszczy brwi, spogląda spod półprzymkniętych powiek i ogólnie ma w większości sytuacji jeden wyraz twarzy (Poker Face!). 7/10

Nur (Mahidevran) i Selma (Hatice) na podobnym poziomie, uważam że całkiem dobrze odgrywają swoje role, nie mam im raczej nic do zarzucenia, ale też nie mają tylu okazji do popisów aktorskich jak ci wymienieni wyżej. Dla mnie obydwie 7/10

Lubię też aktora grającego Matrakczego oraz aktorkę grającą Affife Hatun czy tez Filiz (Nigar Kalfa). Im też należy się 7/10

ocenił(a) serial na 8
Effka

witam,że jestem już po odcinku śmierci Hurrem i zbliżam się do końca serialu oto mój ranking; 1.HURREM-dla obu aktorek za tak różne emocję pokazane w serialu(lubiłam ją) 2.IBRAHIM-chociaż nie został do końca serialu to grał świetnie(nie lubiłam go) 3.SULEJMAN-za całokształt(był mi obojętny ale po śmierci Mustafy nie lubię go) 4.MUSTAFA,BAJAZYD I SELIM-musiałam tak napisać ponieważ każdy z nich zagrał świetnie Mustafa dobrego Bajazyd wojownika z dobrym sercem Selim takiego mami synka(Selima nie lubię) 5.RUSTEM-za dobrze zagraną negatywną postać (nie lubiłam go) to tak w skrócie.

ocenił(a) serial na 10
Chimera_2

Wszyscy aktorzy tego serialu zagrali na bardzo wysokim poziomie, lecz mi najbardziej podobała się gra Meryem Uzerli. Dzięki niej mimo tego, że Hurrem staje się coraz bardziej złą postacią ja ją dalej uwielbiam. Jej następczyni również poradziła sobie dobrze, lecz przede wszystkim nie dorównywała jej urodą. Oczywiście chciałem jeszcze wspomnieć o fenomenalnym Okanie Yalabiku w roli Ibrahima paszy, który był zdecydowanie najlepszym męskim aktorem w serialu. Według mnie rola sułtana też została bardzo dobrze odegrana, a miny Sulejmana wręcz genialne. Mahidevran i Hatice również zostały dobrze odegrane, lecz bez błysku, no i oczywiście genialny duet eunuchów czyli Sumbul i Gul

Chimera_2

Przepraszam czy ktoś wie w którym odcinku Sumbul i Gul dawali ta świetna lekcje tańca

Chimera_2

Wahałam się czy odpisać ale zauważyłam, że średnia NAJLEPSZEGO AKTORA serialu czyli OKANA YALABIKA znowu spadła do 8.3, czyli jest niższa od sułtana a nawet Bali Beja a równa Nigar Kalfie - to jakieś jaja.

Moje typy:
1. Okan Yalabik - Ibrahim Pasza - 100/10 ale to już tutaj chyba nikogo nie dziwi, jest fenomenalny w swojej roli, w każdej jej odsłonie, intrygujący i wspaniały. Wykreowaną przez niego postać można kochać, nienawidzić albo i jedno i drugie; pokazuje aktorstwo najwyższej klasy od bardzo wyrazistego, wręcz momentami brawurowego do subtelnego i finezyjnego.

2. Halit Ergenc - wbrew pozorom, bo niby nie ma wiele do zagrania, dobrze gra twarzą i oczami, choć jego zadanie nie jest tak wymagające jak Okana - jednak 6/10

3. Meryem Uzerli - dobra, momentami irytujące są te jej manieryzmy i powtarzalne miny ale stworzyła dosyć udaną kreację, wyrobiła się z biegiem serialu. 7/10

4. Sumbul Aga (nie pamiętam nazwiska) - świetny, bardzo wyrazisty, choć też pokazuje w sumie jedno i to samo ale perfekcyjnie. 8/10

To na razie tyle. Tam każdy gra dobrze, więc większych różnic w punktacji i tak by nie było.

Karina_15

Jakieś debile głosują.

Okan 10/10
Pozostali dobrze ale bez porównania.

ocenił(a) serial na 10
Kamilla_mak

Okan miał 8,4, a teraz spadła mu średnia ocen do 8,3. Widać, że jest tu trochę hejterów Ibrahima paszy

executor123

Jakieś gimby bezmózgie. Ocenia się grę aktora a nie to czy lubię jego postać. Infantylne gimbiary. Bali Bej jest dobry....... tia........ suuuuper....... niedobrze się robi.

Kamilla_mak

Założę się, że zebrał kilka "jedynek" od tępych dzid, które nie odróżniają aktora od postaci.
8.4 to dla niego obraza, bo stworzył oskarową kreację niezwykle wielobiegunowej postaci - zdecydowanie 10/10.
Bardzo dobry jest jeszcze Sumbul, znakomicie gra twarzą i oczami oraz świetnie moduluje głos 8/10.
Co do Hurrem to mam mieszane uczucia - raz jest świetna a raz strasznie tandetna z tymi swoimi minami i grymasami jak z teatrzyku szkolnego. 7/10
Sułtan jest dobry, choć wydawałoby się, że ma twarz pokerzysty non stop ale jego oczy mówią wiele. 7/10

ocenił(a) serial na 9
Chimera_2

Wszyscy aktorzy zostali świetnie dobrani i fenomenalnie zagrali, naprawdę serial na wysokim poziomie nie tylko pod względem aktorów, ale także strojów, dekoracji, miejsc... idealne jest tam wszystko!
Dla mnie Meryem zdecydowanie najlepsza, nie chodzi mi o to, że darzę sympatią Hurrem ale o jej grę. Lubiłam momenty, gdy krzyczała i się wściekała, to było na 100% realistyczne. Denerwowało mnie, gdy za każdym razem spotykając się z sułtanem szeptała "Sulejman", ale to raczej wina scenariusza:) Brawo, brawo, brawo dla Meryem za rolę Hurrem! Nawet śmiech miała idealny... ;) Jak dla mnie to ona jest najbardziej rozpoznawalną postacią serialu i najlepszą aktorką.
Okan również idealny... gdy sułtan mówił o tym strachu w jego oczach ja naprawdę też widziałam ten strach, no idealnie zagrana rola Ibrahima! Gratulacje dla Okana za wiarygodność, najlepszy aktor w serialu! (Meryem jest najlepszą aktorką, Okan najlepszym aktorem :D) Wszystkie emocje, wszystkie wydarzenia... wszystko to czułam, naprawdę, najlepiej zagrana postać! :)
Moje brawa trafiają również do aktorki grającej Ayse Hafsę czyli sułtankę matkę (nie pamiętam nazwiska aktorki), bo o niej chyba większość zapomniała :) Grała te 120 odcinków naprawdę wiarygodnie... pod koniec swoich występów, gdy leżała "sparaliżowana", wszystko tak świetnie potrafiła wyrazić oczami... wspaniała aktorka! Czułam jej emocje na sobie, kiedy się wzruszała i złościła, czułam się jakby to wszystko mówiła do mnie, nie wiem dlaczego :P
I gratulacje dla Sulejmana, czyli Halita. Świetna mimika twarzy, i jak u Okana - wszystko dało się wyczytać z oczu! :) Jego złość szczególnie.. wielkie gratulacje dla niego!
Oto mój ranking, nie potrafilam się zdecydować między Meryem a Okanem, obydwoje zagrali wyśmienicie swoje postacie, choć Ibrahima nie lubię :)
1. Meryem Uzerli (Hurrem), Okan Yalabik (Ibrahim) - przy nich czułam się realnie, jakbym była tam w XVI wieku i wszystko odczuwała... nie może być inaczej: 10/10
2. Nebahat Cehre (Ayse Hafsa czyli sułtanka matka) - czułam jej emocje, świetnie zagrana rola, brakowało mi jednak trochę świeżości, gestów... mało brakło do ideału: 9.5/10
3. Halit Ergenc (sułtan Sulejman) - idealny wzrok, oczy wyrażały wszystko tak jak u aktorów wyżej... na początku był bardzo przekonujący, później zmienił się w typowego mało ruchliwego seniora... i tak świetnie zagrana rola: 9/10
4. Selim Bayraktar (Sumbul), Mehmet Gunsur (Mustafa), Pelin Karahan (Mihrimah) - dobrze zagrane role, dobre wyrażanie emocji, świetna mimika twarzy... zabrakło mi jednak "tego czegoś" co mieli Meryem i Okan, więc ocena: 8/10
5. Gurbey Ileri (Mehmet), Fatih Al (Matrakczy) - realnie zagrane role, bardzo dobre wyrażanie emocji... Mimika twarzy niezła, co do oczu - mówiły sporo, ale nie zawsze ci aktorzy potrafili nimi wyrazić wszystko jak osoby z 1,2 i 3 miejsca :) ogólnie wyśmienicie zagrane, ale mogło być odrobinkę lepiej :) moja ocena: bardzo mocne 7/10
6. Selma Ergec (Hatice), Nur Aysan (Mahidevran) - dobrze zagrane role, jednak zabrakło mi tutaj emocji (oczywiście były, ale te aktorki nie wszystko potafiły wyrazić jeśli chodzi o emocje), mimika twarzy niezła i to doceniam :) Całkiem dobrze, mogło być jednak lepiej, nie ukrywam.. 6/10
7. Selma Kecik (Daye Hatun), Filiz Ahmet (Nigar) - naprawdę dobrze zagrane, jeśli chodzi o wyrażanie emocji było ok ale tylko z gestami ,bo w ich oczach nie widziałam tych samych emocji, więc lepiej te aktorki zagrały z daleka niż z przybliżenia, ale było naprawdę dobrze, oceniam: 5/10
8. Selen Ozturk (Gulfem) - nie było źle, ale można było wyrażać trochę więcej emocji i uczuć chociażby w gestach , nie wspominając już o oczach i mimice twarzy ;) było nieźle, moja ocena to mocne 4/10
9. Aktorka grająca Giulshah (chyba źle napisałam, ale chodzi mi o służącą Mahidevran a później Hurrem) - zagrała dla mnie niezbyt przekonująco, krzątała się tu i ówdzie ale ja nie poczułam w niej tego czegoś... po prostu nie czułam, że jest to służąca, tylko aktorka. I trochę mi tym zniszczyła niektóre wydarzenia, ale nie było fatalnie:) Mam nadzieję że jej wyznawcy się nie obrażą, ale jak dla mnie zasługuje na 3/10
Pominęłam wiele aktorów, ale nie chciałam się aż tak rozpisywać :) Nie potrafiłam wybrać między Okanem a Meryem, obydwoje zasługują na ogromne brawa za wykonanie swoich ról, cudownie zagrane ;) Serial jest bardzo przekonujący pod względem aktorów, wystroju i ubiorów, naprawdę wielkie gratulacje dla reżyserów, scenarzystów, dekoratorów itp. ;)

ocenił(a) serial na 9
Chimera_2

1. Ibrahim Pasa- najlepiej zagrana postać w serialu- powyżej 10!
Aktor świetnie przedstawił złożoność ludzkiej natury. Stworzył postać tragiczną, targaną emocjami, namiętnościami, pełną sprzeczności i bardzo przykuwającą uwagę...
2. Rustem Aga/Pasa - 9/10- okropny charakter zagrany zabawnie! dobry aktor!
3. Mahidevran, Daye Hatun- 8/10.
Twarze, oczy tych aktorek wyrażały wszystko, poza tym piękne kobiety.
4. Mihrimah(dorosła), Mustafa (dorosły) Nigar, Hatice, Gul Aga - 7/10
Każda postać na swój sposób ciekawa.
5.Sulejman ,Hurrem - 6/10
Sulejman- na początku bardzo interesujący, później stał się monotonny, nudny...
Hurrem- w kilku pierwszych odcinkach miała trochę wdzięku, czekałam, kiedy w końcu pokarze słowiańską duszę- ale nic z tego... zamiast wdzięku Słowianki pokazała zażywną, hożą Niemrę, którą "upiększyła" całym asortymentem min...
Nie przekonałam się do Hurrem, choć dla pary Sulejman -Hurrem zaczęłam oglądać ten serial...

Bardzo zabawna była księżniczka Izabella- dla mnie to postać komiczna, choć zapewne nie o taką chodziło scenarzystom.
Pozostali aktorzy też dobrze zagrali. Dużo ciekawych epizodów przewinęło się w serialu.

ocenił(a) serial na 9
Chimera_2

1. Meryem Uzerli (Hurrem) jest niesamowita. Nie gra Hurrem, ona nią jest.
2. Okan Yalabik (Ibrahim) bardzo dobrze zagrana postać, pokazał wszystkie barwy Ibrahima, brawo!
3. Ozan Guven (Rustem) postać ciekawa
4. Selim Baryaktar (Sumbul)
5. Filiz Ahmed (Nigar)

ocenił(a) serial na 8
Chimera_2

aktorka odgrywajaca Hurrem

Chimera_2

Dla wszystkich powinno być jasne ( i widzę, że dla wielu jest), że to OKAN YALABIK jest królem tego serialu. Jego kreacja jest wręcz OSCAROWA, do ukazania miał tyle twarzy i sprzeczności, z jakich składał się Ibrahim i wszystkie odegrał po mistrzowsku. Od subtelności po niemal psychopatię, nawet kiedy nic nie mówił, jego oczy, twarz, mowa ciała wyrażały wszystko, nawet proste skinienie palcem i odpowiednie spojrzenie wystarczyło, żeby wiedzieć co będzie dalej albo co to oznacza. No i druga postać - brata bliźniaka Ibrahima - człowieka prostego i poczciwego - w jednym dialogu wyglądał jak DWIE różne osoby. Zresztą niektórzy nawet pytali kto grał brata Ibrahima :)
Na jego aktorstwo brak tu skali - 10 to za mało a te 8.5, które tu ma w rankingu to jakaś KPINA. Żeby byle Bali Bej był wyżej, to świadczy tylko o "dojrzałości" glosujących.

Nikt mu w tym serialu nie dorównuje poziomem i kunsztem aktorstwa.

Następni w kolejności:
zastanawiam się i nie wiem co napisać, bo tam wszyscy dobrze grają, więc chyba nikogo nie wyróżnię.
Wyróżniłam jedynego aktora, który tam zasługuje na wielkie wyróżnienie. :)

ocenił(a) serial na 10
Chimera_2

Najlepszą aktorką jest dla mnie Vahide Percin/Gordum. Początkowo myślałem, że nie przyzwyczaję się do niej w roli Hurrem, ale teraz muszę przyznać, że jest dużo lepsza od Meryem Uzerli. Niektórzy zarzucają, że jej twarz to maska. Nie można się z tym zgodzić - znakomicie wyraża wszystkie emocje (dumę, złość, nienawiść, miłość), a przy tym jest bardziej godna, królewska. Świetnie odegrała chorobę, starość, umieranie.

39079288

Podziwiam to, co napisałeś. Odważnie. Ja też uważam, że jest lepsza od Meryem.
Ale dla mnie numerem 1 pozostaje Okan.

ocenił(a) serial na 10
CarteBlanche_filmweb

To nie było takie trudne.
Jak dla mnie, zarówno Okan, jak i Meryem (oboje bardzo cenię w swoich rolach) grali zbyt ekspresyjnie, natomiast Vahide nawet w scenach gniewu pozostawała pełna godności (zwłaszcza w konfrontacjach z Fatmą).

39079288

Okan grał zawsze tak jak trzeba, nieraz mega ekspresyjnie a nieraz wystarczyło tylko spojrzenie.
Za to grymasów Meryem zaczynałam mieć powyżej uszu.

CarteBlanche_filmweb

Okan miał po prostu więcej szans w scenariuszu aby się wykazać. Należy też pamiętać o pozycji społecznej kobiet w świecie muzułmańskim: w serialu trudno byłoby napisać taki scenariusz dla kobiety aby mogła ona przyćmić kunszt aktorski nie tylko Okana, ale i aktorów grających inne, bardzo emocjonalne role jak na przykład: Nasuh Effendi.

CarteBlanche_filmweb

Okan miał już 8.5 i znowu pewnie jakieś tępactwo specjalnie obniżyło mu punktacje, bo Ibrahim taki "niedobly".

ocenił(a) serial na 10
39079288

Powiem krótko: popieram w 100 % :)

ocenił(a) serial na 9
Chimera_2

Dodalabym brawa tez dla mlodszych aktorow;) dziewczynka, ktora grala 10letnia Mihrimah byla swieta w tych swoich manipulacjach nad ojcem i w milosci do Bali Beya ;)

ocenił(a) serial na 8
Chimera_2

Dla mnie Hailt Ergenc gra słabo, tylko dwoma minami. Maślane oczy w scenach z Hurrem i poker face w scenach z innymi postaciami.

PanIWladca

Zgadzam się.

ocenił(a) serial na 10
PanIWladca

Jest trochę przereklamowany, Okan Yalabik go nokautuje w pojedynku aktorów, lecz z aktorów dramatycznych w tym filmie nie ma chyba innego lepszego poza nimi.

ocenił(a) serial na 10
Chimera_2

1. Ibrahim Pasza - 10/10
2. Valide Sultan, Sumbul, Gul -9/10
3. Mustafa, Mihrimah, Selim, Bajazyd, Dzihangir, Barbarossa, Atmaca, 8,5/10
4. Hurrem, Sulejman, Rustem, Nurbanu, Kara Ahmed, Bali Bej, Nasuh - 8/10
5. Mahidevran, Hatice, Sah, Fatma, Nigar, Mihrunissa, Rana - 7/10

ocenił(a) serial na 8
Chimera_2

Do wymienionych aktorów (mam na myśli Okana, Meryem, Vahide Percin i Selima Baryaktar) dodałabym jeszcze Tolgę Saritasa - aktora grającego Cihangira, ponieważ mimo iż rolę miał raczej szczątkową, scena jego śmierci była naprawdę dobrze zagrana.

Jusstka

To prawda, też był świetny.

Chimera_2

Z większością wypowiedzi się zgodzę, zresztą ten serial obfituje w dobrych aktorów. Od siebie dodam tylko, że moim zdaniem Selma Ergec bardzo dobrze wykreowała postać Hatice. Szczególnie w scenie próby samobójczej w hammamie. Powiem szczerze, ta scena scisnęła mnie za serce. Nie sposób było nie czuć w niej bólu i rozpaczy matki, która straciła ukochane dziecko.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones