Wołyń

(2016)
Zwiastun Nr 1 Wołyń(2016): Zwiastun nr 1
Ojciec Zosi postanawia wydać ją za najbogatszego we wsi wdowca z dwójką dzieci, nie bacząc na to, że córka kocha ukraińskiego chłopca. Wkrótce życie lokalnej społeczności diametralnie zmienia II wojna światowa.

komentarze 111

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
Najbardziej boli mnie to, że na tak ważne produkcje nie ma pieniędzy, a na takie gówna jak "kac wawa" już są.
116
villemo75
@pata3g Zgadzam się, "Historia Roja" poległa artystycznie i scenariuszowo właśnie na niskim budżecie - a nie wyobrażam sobie ważniejszego tematu jak żołnierze wyklęci. Takie filmy muszą powstawać, aby młode umysły nie były wychowywane na "Pokłosiu" czy "Idzie" tylko na PRAWDZIE. Mam nadzieję, że "Wołyń" będzie dobrą produkcją, i przynajmniej tak chwyci za gardło jak reportaż PR "Zbrodnia Kainowa".
9
gramin
@villemo75 Mylisz skutek z przyczyną. Filmy dostają dofinansowanie na podstawie przedstawionego scenariusza. Historia Roja nie dostała dofinansowania, bo film już na etapie scenariusza był gówniany i tego żadne pieniądze nie byłyby w stanie zmienić. Mylisz też dobry film z propagandą. Pokłosie jest słabym filmem, bo za bardzo generalizuje i upraszcza. Ida to bardzo dobry film, bo nie daje jednoznacznych odpowiedzi, nie dzieli ludzi na potworów i aniołów itp. Historia Roja popełnia większość możliwych błędów filmowych, poza tym traktuje o nieistniejącym bycie jakim są owi mityczni żołnierze wyklęci. Za komuny wszyscy walczący po wojnie byli zbrodniarzami, dzisiaj wszyscy oni są kreowani na niepokalanych wojowników o wolność. Dokładnie ta sama postawa, co za komuny, jedynie a rebours. Pewnie dlatego żaden film o "żołnierzach wyklętych" nie będzie miał nic wspólnego z prawdą. W przeciwieństwie chociażby do Idy, która pokazuje skomplikowane relacje i losy ludzi w czasie wojny i tuż po niej. Ida to nie tylko wielkie kino, to także owa niby upragniona przez ciebie PRAWDA.
10
villemo75
@gramin Każdy ma prawo do swojej opinii, ja mam swoją. Ida nie tylko nie jest dobrym filmem ale filmem do cna propagandowym, i tego nie zakrywa szczelnie dobre operowanie kamerą i niezła oprawa muzyczna. Skoro nie dzieli ludzi na aniołów i złych to gdzie są Niemcy? Nie ma są tylko zły Polacy=mordercy i ich biedne żydowskie ofiary.
3
villemo75
@gramin I jeszcze jedno - warto poznać biografię kobiety stanowiącą ponoć inspirację do postaci ciotki głównej bohaterki granej przez Kuleszę. A potem ponowne przemyślenie drugiego dna Idy.
2
gramin
@villemo75 Nic nie zrozumiałeś(aś) z Idy. Polacy zabijają w czasie wojny rodziców Idy, ale ją samą ratują i oddają na wychowanie do zakonnic. Ciotka Idy jest jednocześnie bezwzględnym stalinowskim prokuratorem i osobą przebaczającą oprawcom jej krewnych. W filmie nie ma podziału na złych Polaków i dobrych Żydów. Zarówno jedni, jak drudzy mają swoje dobre i mroczne strony. Po prostu bezrefleksyjnie powtarzasz jakąś głupią i niemającą podstaw prawicową propagandę.
7
gramin
@villemo75 Jeszcze jedno. Świat jest skomplikowany i dobre ambitne kino powinno to skomplikowanie oddawać. Ida właśnie taka jest. Historia Roja przedstawia świat w sposób czarno-biały. Są boscy "żołnierze wyklęci" i bestialscy komuniści. Tak się składa, że wśród owych "wyklętych" byli zarówno bohaterzy i patrioci, jak i zwykli bandyci i mordercy. Wśród funkcjonariuszy MO, czy wojska także byli zarówno mordercy, jak i ludzie, którym wydawało się bronią słusznej sprawy i działali w swoim mniemaniu ze szlachetnych pobudek. Dobrym i prawdziwym filmem o tym czasie będzie obraz, który to skomplikowanie postaw pokarze.
4
gramin
@villemo75 Oczywiście miało być "pokaże". Jak na razie niestety nie ma klimatu, aby mógł powstać tego rodzaju film. Teraz nagle wszyscy muszą leczyć własne kompleksy, podniecając się "żołnierzami wyklętymi" i ich niesamowitym patriotyzmem. Czy wiesz np., że dużo owych "wyklętych" wróciło do lasu i partyzantki po wojnie z przymusu, a nie "szczytnych ideałów". Po prostu UB i NKWD polując na byłych żołnierzy AK zmuszało ich do ponownego chwycenia za broń. Historia jest dużo bardziej skomplikowana i tragiczna, niż to wydaje się konsumentom tzw. patriotycznej odzieży (swoją drogą, kolejny bezsens obecnych czasów). Dlatego cieszy mnie to, że za ekranizację Rzezi Wołyńskiej wziął się Smarzowski, bo to daje nadzieję, że ten film będzie pokazywał prawdziwy obraz tamtych wydarzeń, a nie bajkę o dobrych Polakach i krwiożerczych Ukraińcach.
6
villemo75
@gramin Nie traktuj mnie protekcjonalnie, insynuując niezrozumienie i podążanie za czyimiś poglądami - mam swój rozum, wiedzę i wnioski potrafię wyciągać sama.
2
villemo75
@gramin Mam też dziadka, który służył w błękitnym mundurze i ojca, który jako osiemnastolatek został osadzony w więzieniu politycznym za prawicowe poglądy, historia zawsze była mocno obecna w moim domu i mam wiedzę z tzw. pierwszej ręki choć moi bliscy zwłaszcza ojciec rzadko wracali myślami do tych upiornych dla nich wydarzeń. Kim ty jesteś, żeby narzucać mi własne poglądy i odmawiać własnej opinii? Radzę podchodzić do rozmówców z większym szacunkiem bo nigdy nie wiesz z kim masz do czynienia a protekcjonalny ton zostawić dla własnych dzieci.
2
villemo75
@gramin Co do Wołynia to zanim wybierzesz się na seans czyjejś wizji reżyserskiej polecam wysłuchać "Zbrodnię Kainową" Anny Lisieckiej i posłuchać co o swoich ukraińskich sąsiadach mówi pani .Irena Gajowczyk. Chociaż właściwie po co - przecież sam wiesz najlepiej co sądzić, nieprawdaż?
1
krystian1994_filmaniak
krystian1994_filmaniak
@villemo75 Po pierwsze: W "Wołyniu" też jest pokazane jak Polacy mordują Ukraińców. W tym filmie żadna ze stron nie jest święta. Uświadom to sobie. Po drugie: "Ida" to dzieło sztuki. To film o Polsce i o Polakach. Powtórzę jeszcze raz: żaden naród nie jest święty! Tak więc, pomyśl kilka razy za nim będziesz się tak produkować koleżanko. I nie masz co mi odpisywać bo ja już napisałem swoje i nie zamierzam się produkować tak jak ty.
2
villemo75
@krystian1994_filmaniak Nie wiem co jest pokazane w obrazie Smarzowskiego, dyskusja dotyczyła kwestii historycznych a nie tego, jak do kwestii wołyńskiej podszedł reżyser. Nigdzie nie napisałam, że Polacy to naród święty ale jest propagandowo oskarżany o zbrodnie masowe na ludności żydowskiej, których nie popełnił i jednym z narzędzi tej manipulacji jest Ida. Film poświęcony jakiejkolwiek propagandzie zwłaszcza tak drańskiej i kłamliwej automatycznie traci wartość artystyczną.
villemo75
@krystian1994_filmaniak Co do mojego "produkowania się" to mam do tego prawo i jeśli mam coś do powiedzenia to to piszę. Porady w stylu "najpierw pomyśl" brzmią impertynencko i chyba stoisz na zbyt niskim postumencie aby mi takowe dawać. Strach przed moim odpisywaniem potwierdza tylko powyższe.
Ybor
@gramin Bajka o dobrych Polakach i krwiożerczych Ukraińcach, hmm co ty wiesz o historii z tamtego okresu twierdząc w ten sposób. Piszesz sensownie przytaczając słowa, że świat jest skomplikowany, ale o stosunkach polsko ukraińskich chyba za wiele to nie wiesz. Zwłaszcza o okresie między wojennym i sytuacji geopolitycznej. Na szczęście mam ten komfort i wysłuchałem kilka relacji osobiście obu stron to na wszelki wypadek jakbyś podważał moje stwierdzenie.
gramin
@villemo75 Jestem pod wrażeniem Twojej "argumentacji". "Mam niesamowitego dziadka i ojca, więc mam wiedzę z tzw. pierwszej ręki i nie mogę się mylić". Tylko jaki związek ma fakt wylądowania w więzieniu twojego ojca z mordowaniem Żydów w czasie wojny? No i czy dziadek prowadził jakieś badania na temat stosunku Polaków do Żydów w czasie wojny? To co piszesz, to takie same bzdury jak pogląd o anty polskiej wymowie Idy. Pomyślałaś choć przez chwilę, dlaczego twórcy filmu uczynili ciotkę Idy stalinowską prokuratorką? Gdyby chcieli zrealizować film o złych Polakach i dobrych Żydach, to wystarczyłoby wyłącznie lekko zmienić scenariusz. Ciotkę Idy uczynić dobrą kobietą, która cudownie przeżyła wojnę i teraz stara się odszukać krewną i wyrwać ją z złych macek katolickiego klasztoru. Tylko, że wówczas powstałaby zwykła fabularna szmira. A tak mamy prawdziwy obraz skomplikowanych ludzkich losów i niełatwych wyborów.
2
gramin
@villemo75 Jeszcze jedno. Bardziej niż na opowieściach dziadka wolę polegać na ustaleniach historyków, a ci jednoznacznie twierdzą, że część Polaków mordowała swoich Żydowskich sąsiadów. To jest FAKT historyczny.
1
gramin
@villemo75 Przez przypadek nacisnąłem Enter i poszła niekompletna wypowiedź. Chciałem jeszcze dodać, że mój dziadek z kolei opowiadał o znajomym, który najpierw przechowywał Żydów, później owi Żydzi gdzieś zniknęli, a po wojnie ów znajomy znacznie rozbudował swoje gospodarstwo rolne (chociaż przed wojna był biedny jak mysz kościelna). Cała wieś o tym wiedziała i nikt nic z tym nie zrobił, nikt nie złożył doniesienia do milicji. Facet w spokoju dożył swoich dni.
gramin
@Ybor Niby które twoje twierdzenia mam podważać, skoro żadnych nie ujawniłeś? Wysłuchałeś kilka relacji osobiście i uważasz się za eksperta? Zakładam, że przynajmniej niektórzy Twoi rozmówcy byli w ścisłym kierownictwie UPA i doskonale cię poinformowali o celach i założeniach eksterminacji Polaków na Kresach wschodnich? Zapewne też przedstawili ci dokładny bilans morderstw? Osobiście niezbyt rozumiem jakim cudem relacja świadków wydarzeń ma być czymś lepszym, niż badania historyków mających dostęp do materiałów źródłowych, wiedzę na temat kontekstu wydarzeń i - przede wszystkim - stosujących naukową metodę weryfikacji tez. Pochwal się swoją wiedzą i napisz w czym się ze mną nie zgadzasz, to postaram się merytorycznie jakoś na to odpowiedzieć. Jak na razie, nie napisałeś niczego.
Ybor
@gramin "na wszelki wypadek jakbyś podważał moje stwierdzenie" proszę czytać ze zrozumieniem. Chodzi o możliwość rozmowy o tamtych czasach z kilkoma osobami ( a to już sporo ), obserwowaniu ich emocji w jaki sposób o tym opowiadają, jakie mają do tego podejście. I to nie są rozmowy jednorazowe tylko kilkunastoletnie. Inaczej się rozmawia szczerze rodzinnie, inne wnioski są nasuwane kiedy badacze naukowi ( w wielu wypadkach biorą górę nad relacjami emocje, chęci świadków zaistnienia bardziej trwale w historii opowiadanych wydarzeń) prowadzą śledztwo historyczne.
Ybor
@Ybor Brak możliwości edycji postu brawo FB. Wracając do tematu gramin, jakoś znane mi osoby nigdy nie były przesłuchiwane przez historyków, więc wiedza historyczna naszych badaczy jest pobieżna (choć nie twierdze , że posiadam bardziej szczegółową). Ja wyciągnąłem wnioski na ten temat z własnych przemyśleń bazując również na wiedzy jaką dostarczają nam badacze historyczni jak z rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń po obu stronach. Ze względu na prywatny charakter wielu wątków nie będę się publicznie o tym rozpisywał. Jedynie mogę się ograniczyć do własnych wniosków. gramin możesz mi uwierzyć, moją wiedzę czerpałem ze środowisk: przedwojenna polska arystokracja (oficer wojska polskiego), przedwojenni koloniści Białoruś, Ukraina, powojenny obywatel MO, rodziny będące ofiarami akcji "Wisła" i za razem rodzinami w wielu przypadkach banderowskimi.
zurmik
@villemo75 Historia Roja poległa na każdym froncie. Pompatyczny scenariusz, z przeciętną grą aktorską, średnimi zdjęciami i beznadziejnym dźwiękiem... Można zrobić dobry film niskobudżetowy. Tylko trzeba wiedzieć co się chce przekazać i mieć wizję, a nie kręcić "ku pokrzepieniu serc".
1
sidi_nowy
@pata3g a czego się spodziewasz ? Kaczyński i Michnik to rody z Odessy a Polaków się po raz kolejny urabia obietnicami i pustymi słówkami . Efekt końcowy zawsze ten sam tak jak w Powstaniu Warszawskim - Polakobójstwo !
kingjulianPL
Bardzo potrzebny film. I jedyny reżyser, który mógłby się podjąć tematu na swoim miejscu. Chyba na żadną inną tegoroczną produkcję nie czekam, jak na tę
81
fciQ123
Byłam,widziałam.Nadal nie mogę się otrząsnąć.. Wszystkie filmy Smarzowskiego zmuszają do myślenia, ten wyjątkowo. Okrutne i prawdziwe. Uczmy się poznawać nasza historie i wyciągamy lekcje na przyszłość
29
brava
Siekiera jest, czyli klasyczny Smarzowski.
29
Alex_Tyler
@jmd74 Brawo... Śmianie się z rzezi wołyńskiej. Nie ma to jak empatia i szacunek do własnej historii.
Alex_Tyler
@brava Powtórzę się: Brawo... Śmianie się z rzezi wołyńskiej. Nie ma to jak empatia i szacunek do własnej historii.
ciulka
@brava to nie Smarzowski pisał historie.. Jak byś był inteligentny to ten komentarz byś usunął.. Reżyser oddaje klimat ówczesnej wsi w której wieśniacy mieli w domostwach widły, topory, siekierki i tym nas zabijali.. jeżeli można nazwać to zabójstwem.. nawet zwierze się nie znęca nad ofiarą.. Ukraińcy gloryfikujący Banderę i UPA są tacy sami jak Naziści z SS i pasują do obrazu niemca strażnika w Obozie Koncentracyjnym.. Ale Niemcy przynajmniej byli praktycznym narodem i zabijali przez strzał w potylice ( nie mówię tu o obozach ) a ta dzicz nigdy nie może zostać zapomniana !! Od Lat czekałem na ten film i jest bardzo mocny. Chyba ukraińcom się nie spodoba prawda o ich samych, bardzo dobrze - nie pozwolimy kłamać na temat naszej historii jak niektórzy piszą o "Polskich obozach śmierci"
brava
@ciulka Gdybyś ty był inteligentny, to byś wiedział, że wszystko co zostało napisane na tej stronie jest nie do usunięcia (oczywiście jeśli redakcja nie zdecyduje inaczej). Widziałem wszystkie filmy tego pana, i w każdym jest siekiera, nawet w każdym jego wideoklipie. Realia realiami, ale on uwielbia fetyszyzować siekiery, jest ona wyeksponowana w zwiastunie i na głównym plakacie. To nie przypadek. Nie wiem po co się tak produkujesz, identycznych tekstów jest z 1000 na forum filmu.
brava
@Alex_Tyler Człowieczku, co najwyżej śmieje się z obsesji reżysera w eksponowaniu siekier.
agagreg
@brava Jednak siekiery , piły i podobne atrybuty były głównym narzędziem zbrodniarzy na Wołyniu Wiem o czym mówię, ponieważ mam informację z pierwszej ręki. Mało tego te narzędzia były świecone przez na cjonalistycznego popa w . Tak jak było pokazane na filmie,to jest prawda
3
brava
@agagreg I co z tego, Smarzowski przy okazji folguje swoim obsesją. Takie jest jego kino. Jedni to widzą, inni nie.
jar_91
Film jest tak dobrze zrobiony że nie ma co tutaj doszukiwać się jakiegoś drugiego dna czy pomyłek. Ukazane jest w nim to co się działo w przystępny ( jak na obecne czasy ) choć drastyczny sposób. Aczkolwiek z natury jeśli człowiek czegoś nie zobaczy na własne oczy nie uwierzy. Zwłaszcza w czasach, w których większość ludzi patrzy na świat tym co ogląda i słyszy a nie tym co czyta [osobiście interesuje mnie tematyka literatury faktu, ostatnimi czasy długo przed premierą tego filmu zgłębiałem tematykę "Wołynia" i 'tego' co się tam stało....], to trzeba oddać honory tym wszystkim którzy się zaangażowali w te produkcję bo lepiej chyba sie tego zrobić nie dało...Klimat tego filmu tak bardzo dołuje, przeraża oraz szokuje że człowiekowi XXI wieku taki akt barbarzyństwa nie mieści się po prostu w głowie. Trzeba pamiętać że doszło do tego wszystkiego za winą po obu stronach barykady, lecz trzeba też spojrzeć na to od strony historycznej...naród Ukraiński NIGDY ale to PRZENIGDY nie powinien zaufać ANI III RZESZY ANI ZWIĄZKOWI SOWIECKIEMU, tylko wspólna [z Lachami, tj.Polakami] walka z najeźdźcami dałaby skutek pozytywny na tle historycznym [przynajmniej możemy tak przypuszczać].
18
Maksymilian835
@jar_91 Napisz recenzję, jak na opinię to się ziomuś rozpisałeś...
sidi_nowy
@jar_91 Problem Nas Polaków to pycha to wywyższanie się na innymi, w filmie jest to pokazane.
2
janusz_dzionek
@Maksymilian835 Ta uwaga nie na miejscu ,a sądząc po formie wpisu nie dorastasz temu człowiekowi nawet nie do pięt. Troszkę refleksji i.....
1
KamilaSM
Na Smarzowskiego akurat idę w ciemno!
12
FleszTV
Już nie mogę się doczekać. Wybieram się do Polski z synem na premierę w październiku. Szacun dla Pana Wojtka za doprowadzenie do końca produkcji mimo kłopotów z budżetem.
8
an_leszczynska
Mam straszne ciarki. Całe szczęście, że Smarzowski skończył ten film.
5
Usiaiasia
@an_leszczynska Dokładnie, całe szczęście, aż trudno uwierzyć, że tak ważny film dla Polaków mógł nie zostać skończony. Straszne to przykre.
1
kola303
Oczywiście idę do kina, jako osobiście zainteresowany mając w rodzinnej historii przodków z mieszanego małżeństwa polsko-ukraińskiego i znam trochę zależności tamtego okresu. Ciekaw jestem czy będzie to obraz zbliżony do tego co znam z opowieści czy czarno-biały uproszczony tak wyczekiwany we "wstającej z kolan" Polsce. Boję się także, czy większość publiczności nie mającej odpowiedniej wiedzy historycznej, będzie potrafiła wyciągnąć z filmu należyte wnioski czy też chwyci za sierpy i skrzyknie wyprawę krzyżową na Ukrainę.Normalnie się boję.
4
esforty
Nigdy tą siekierą, bez potrzeby , nie machał ...
4
Artur_Budny
Ciężki, ale bardzo dobry film. Polecam każdemu. Nic więcej nie trzeba dodawać.
3
4
Katarzyna2000
Ze szkołą poszliśmy dzisiaj na "Wołyń", myślam, że będzie podobny do "Miasta44", że nauczyciele nie zaprowadzili by Nas na taką krwawą jadkę, w wieku 16 lat, lecz.. Film był tak tragicznie prawdziwy, okrutny, a zarazem smutny, że.. Moje oczekiwania przeszły polską produkcje. Aktorzy 10/10, reżyseria 12/10, film jest tak doskonale zrobiony, że zasługuje na wyróżnienie i nagrodę. Tym bardziej, że Ja w wieku 16 lat, mając przed sobą obraz bohaterki, praktycznie rówieśniczki, w tych latach, latach wojny, głodu, nieszczerej miłości, i rozpaczy mogę sobie tylko wyobrazić i niestesty, albo stety tego nie przeżyje, ta wojna jest ukazana jako ludzi, mięso armatnie, i ten końcowy obraz, gdy Zosia traci wszystkich, jest wykończona psychicznie, zostaje "ocalona", albo gdy jej siostra zostaje zabita przez własny naród, tylko dlatego, że ożeniła sie z Ukraińcem, i ma z nim dziecko, a on przecież wcześniej z miłości zabija własnego brata.. I ukazanie 2 różnych religii, gdy prawosławny życzy udanych mordów, to jest takie drastyczne.. Ale prawdziwe. Na długo pozostanie w moim sercu i da do myślenia, gdy niedawno pomagaliśmy Ukraińcą, a oni wyrządzili nam taką krzywde... To jest okrutne, to było jeszcze kilkanaście lat temu..
3
sidi_nowy
@Katarzyna2000 przerażające że to praktycznie było wczoraj , znam pewnego pana który przeżył z Janowa Doliny mimo iż miał -3 latka pamięta niektóre sceny aż serce boli jak człowiek człowiekowi może takie rzeczy robić a my się bratamy z Amerykanami co to własny naród mordują -WTC ! i Obama satanizm do szkól wprowadza - Jan Paweł II "Będziemy się musieli wkrótce przygotować na wielkie doświadczenia, które mogą nawet domagać się narażenia naszego życia oraz poświęcenia się bez reszty Chrystusowi i dla Chrystusa. Może to być złagodzone dzięki naszej modlitwie, ale nie może być już odwrócone, ponieważ tylko w ten sposób może nastąpić prawdziwe odnowienie Kościoła. Jakże często Kościół odnawiał się przez krew. Nie inaczej dokona się to także i tym razem. Obyśmy byli silni, przygotowani i pełni ufności pokładanej w Chrystusie i w Jego świętej Matce. Odmawiajmy wiele razy i często Różaniec". "Stoimy w obliczu największej w dziejach konfrontacji, przez jaką przeszła ludzkość. Nie sądzę, by szerokie kręgi społeczeństwa czy szerokie kręgi wspólnoty chrześcijańskiej zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stajemy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią i anty-Ewangelią."
3
Wlodek_Rutkowski
Dawno tak wartosciowego filmu nie oglądałem, każdy Polak powinien go obejrzeć, wyrazy uznania dla Twórców, ps .trudno nie zgodzić się z opinią pata3g
2
Maffcin
Polecam! Gorąco, ale ludzie o słabym nerwach, może lepiej niech sobie odpuszczą!
1
fraupopovicdesign
Dla mnie to film szczególny ,Moja osobista rodzinna trauma tamtego wydarzenia wpisana idealnie w historie Wołynia.Filmowe Katharsis. Film Przenikliwie poprowadzony z wartka intensywną,akcją. Bardzo polecam .Narodowościowo-wyzwoleńcze kino, dobre i przeokrutne kadry wołyńskiego ludobójstwa na polakach, zydach.. Hordy Banderowców jako żywi.
2
fraupopovicdesign
Dla mnie to film szczególny ,Moja osobista rodzinna trauma tamtego wydarzenia wpisana idealnie w historie Wołynia.Filmowe Katharsis. Film Przenikliwie poprowadzony z wartka intensywną,akcją. Bardzo polecam
2
xledz
świetny, brutalny film z przepięknym zakończeniem. REWELACJA 10/10
1
Maffcin
@xledz Czy takie przepięknie zakończenie? no nie wydaje mi się... po takich czynach ukraińców chyba nie można mówić o dobrym zakończeniu... W sumie to nawet nie wiadomo czy główna bohaterka umarła czy nie... więc nie doszukiwałbym się tutaj dobrego zakończenia
1
1
werciab2005
Ale to,nie jest cały film!(proszę podać stronę mi gdzie to zovace,cały film!)
Ewelina_Wieczorek
@werciab2005 no w tytule jest napisane zwiastun heloł budzimy się
agnieszkaoszczak
film jest DOSKONALE NAGRANY po obejrzeniu każdy kto wyszedł z kina wypijał butelkę wody teraz zrozumiałam co oznacz Bandera choć czytałam o nich i czytałam o rzezi wołyńskiej czytałam o zaszywanych kotach we wnętrznościach brzemiennych kobiet ale to dotyka bardzo mocno chociaż nie ma zbyt wielu dialogów to jednak OBRAZY są więcej warte niż MILION SŁÓW - koniec jest jak z mitologii greckiej...tak moim zdaniem
agnieszkaoszczak
rbj23 obejrzałeś Wołyń? chłopie obejrzyj te rzeź to szeregowiec rayan ci przyklepie po plecach jak będziesz miał pełne gacie

programy Filmwebu