Podsumowujemy 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie

Nasze relacje z festiwalu w Berlinie znajdziecie TUTAJ.

komentarze 12

Najlepsze wypowiedzi
  • Najlepsze wypowiedzi
  • Od najnowszych
Agatonik
Mi bardzo odpowiada ten polityczno - społeczny rys festiwalu. Mam nadzieję, że zostanie zachowany. Wiele filmów mnie zainteresowało i czekam z niecierpliwością, aż pojawią się pewne na festiwalach w Polsce.
6
worren_2
Znów tylko i wyłącznie o filmach z konkursu głównego, a na Berlinale przynajmniej w ostatnich latach najlepsze filmy odkrywa się w pozostałych sekcjach festiwalu. Być może nowy dyrektor Berlinale Carlo Chatrian od przyszłego roku zrobi z tym porządek. Kierowane przez niego Locarno słynęło akurat z bezkompromisowości. W ubiegłym roku np. umieścił 13-godzinny film w konkursie głównym. Na przyrost amerykańskich gwiazd za jego kadencji bym raczej nie liczył. Swoją drogą ktoś policzył ile razy w tym odcinku "Movie się" pojawiają się w tle kadry z debiutu reżyserskiego Caseya Afflecka, a o filmie ani słowa..
4
Sqrchybyk
@worren_2 W Berlinie kilka lat temu w konkursie był przecież film 8-godzinny, i nawet Nagrodę Bauera dostał :) Locarno ma nieco inną specyfikę niż Berlin, nie spodziewam się rewolucji. Z drugiej strony 18 lat, bo tyle szefem festiwalu jest Kosslick, to pewnie trochę zbyt długo, świeża krew się przyda.
worren_2
@Sqrchybyk Umieszczenie Lava Diaza w konkursie to z pewnością była jedna z odważniejszych decyzji Kosslicka w ostatnich latach, ale Diaz był już wtedy stałym bywalcem Locarno. Cannes i Wenecji. W tym roku prawdopodobnie w Cannes zobaczymy jego nowy film. Po musicalu zabrał się za konwencje sci-fi. Film jest francuską koprodukcją, więc spore szanse, że wyląduje na Lazurowym Wybrzeżu z premierą. Racja, Locarno ma inną specyfikę, dominują tam filmy reżyserów nieznanych plus jest bardzo silna reprezentacja kina Azji. Skoro już o Azji mowa to w podsumowaniu Berlina przemilczano też sytuacje z chińskimi filmami wycofywanymi w trakcie imprezy z programu. Oficjalnie przez problemy techniczne, nieoficjalnie przez chińską cenzurę. Choć i tak Chińczycy mieli silną reprezentacje na festiwalu mimo tych strat.
Sqrchybyk
@worren_2 Chińczyki, jak zawsze, trzymają się mocno :) Trochę z tym Diazem przesadziłeś - o ile można go było nazwać stałym bywalcem Wenecji, to i w Cannes, i w Locarno, był z jednym filmem (wg imdb), trochę to mało na miano "bywalca". Dzięki za cynk o jego owym dziele, jakoś ominęły mnie te wieści.
worren_2
@Sqrchybyk Szczątkowe informacje o nowym Diazie znajdziesz tutaj: https://www.ioncinema.com/news /annual-top-films-lists/foreig n-films-of-2019-lav-diaz
wersob95
Nie podobał mi się ten odcinek pod względem prowadzenia konwersacji i tego, że ona ma być dla nas dla widzów a nie pogaduszkami tylko między sobą. Rozumiem, że Panowie byli na tych filmach i mówiąc skrótowo doskonale wiedzą o co chodzi, ale przeciętny widz niekoniecznie tym bardziej, że są to w większości filmy, które tam po raz pierwszy ujrzały światło i nie musimy kojarzyć tytułów ani nazwisk reżyserów. Jedynie Pan w środku omawiając swoje wrażenia na temat danego filmu starał się chociaż w kilku krótkich zdaniach przedstawić fabułę i o czym dany film w ogóle jest.
2
Elektra122
Movie się powinno być dłuższe o co najmniej 2x, bo czuję, że tematy są jedynie lekko liźnięte i nic nie zostało do końca przekazane.
elkolo
A czy był jakiś film, który poruszał społeczny problem związany z uchodźcami, który mordują europejczyków?
Grifter
@elkolo Nie udało ci się zabłysnąć :) Leć na kino komiksowe, tam znajdziesz podobnych rozmówców :)

zwiastuny