PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=608592}
7,8 8 730
ocen
7,8 10 1 8730
The Elder Scrolls IV: Oblivion
powrót do forum gry The Elder Scrolls IV: Oblivion

PLUSY:
+ ładna oprawa graficzna (ruchome drzewa i trawa, cienie rzucane przez drzewa, ciekawe ukształtowanie terenu, bardzo ładne zmiany podczas wchodów i zachodów słońca - taka pomarańczowa ciepła poświata)
+ muzyka (Howard Shore trafił w sedno i pociągnął ten motyw aż do Skyrima, a kto wie czy nie do TES VI, które - to warto wiedzieć - powstaje, muzyka w Oblivionie nie może być zwarta i melodyjna, bo i świat nie jest zwarty i melodyjny, jest rozległy, otwarty, niekończący się, tak samo muzyka zawiera w sobie mnóstwo motywów otwartych, ambientowych, przestrzennych, choć w momentach akcji, zapętleń fabularnych słychać skoczne i żywe melodie)
+ koń: srokaty, ciapciaty, ładny i przydatny.
+ fabuła: nie wiem czemu ludzie się czepiają (a może za mało grałem?)

MINUSY:
- zakupiony uczciwie koń notorycznie wraca do swojej stajni (ma tam jakąś klacz, albo co?)
- brak notesu, którego zawsze i w każdej grze mi brakuje (z wyjątkiem Baldurów). Wiem, wiem, w Oblivionie są mody na notes, ale nie chcą mi się zainstalować.
- zbyt duży świat (mimo wszystko, można by skrócić to do poziomu Gothica 2 i sprawić, aby wszystko było bardziej zwarte).

PODSUMOWANIE:
Nie sposób wymienić tutaj wszystkich plusów i minusów, ale ogólnie gra broni się dość dobrze. Dużo postaci, dużo miejsc, otwartość świata, ładna grafika, ładna muzyka, co więcej chcieć.

ocenił(a) grę na 7
Lukas_Art

Autorem muzyki do omawianej gry nie jest Howard Shore. Ścieżkę dźwiękową do nie stworzył Jeremy Soule.

Elof

Ups, ale pomyła. Masz rację.

Lukas_Art

Co nie zmienia faktu, że i Howard Shore jest mistrzem ;)

ocenił(a) grę na 6
Lukas_Art

No cóż, te minusy to chyba takie na siłę powstawiałeś. No jak można się czepiać, że świat jest za duży, skoro jest opcja szybkiej podróży itp?

Wadą tej gry jest ukonsolowienie. Menu ukonsolowione, ekwipunek ukonsolowiony. Przeglądanie mapy, ekwipunku, statystyk to zwykła mordęga, która powoduje, że odechciewa się grać.

No i oczywiście strzałka pokazująca gdzie ma się iść. Masakra. Podobno jest też skalowanie. I to powoduje, że Oblivion na pewno jest grą o wiele słabszą niż fenomenalny Morrowind.

Piotrek4

Na skalowanie są mody.

ocenił(a) grę na 6
Patty Diphusa

Być może, ale mody nie są oficjalne. Oceniam grę dystrybutora, taką jaką przygotował.

użytkownik usunięty
Lukas_Art

"Zbyt duży świat" Największa siła tej serii właśnie leży w ogromnych krainach, i tego co bezpośrednio wynika z ich wielkości a przekłada się na rozgrywkę. Masa questów, gildii, imponująca liczba ksiąg opisujących wszelkie aspekty życia i historii Tamirel. Te wszystkie elementy to właściwie ogromna wartość dodatnia w czasach powszechnej casuliazacji. Wydając pieniądze na tesy nigdy nie czuje, że przepłacam, nie mam tego specyficznego i nieprzyjemnego poczucia niedosytu i zarazem pewności co nie do końca mądrego wydatku. Nie chce być zle zrozumiany. Krótkie, intensywne gry potrafią być bardzo przyjemne, inna sprawa, że zbyt wiele gier jest za krótkich, a spora część z nich przechodzi się praktycznie sama. Zmodowane tesy to praktycznie nieskończona ilość możliwości i zabawy za nimi idącej. Wielkość świata to zawsze było to co wyróżniało serie i robiło wrażenie. Analogie do Gothica są strasznie częste w kontekście TESa i w sumie nie do końca łapie ich zasadności.

Nie uczciwiej porównywać TESy do innych sandobxów typu GTA5, niż Gtohica, który ma zupełnie inne założenia?To, że obydwie gry są utrzymane w stylistyce fantasy niewiele zmienia, bo w praktyce mają zupełnie inne założenia rzutujące na rozgrywkę.

Nie porównuję TES-ów do Gothic-ów. Pisałem o możliwości zawężenia i skonsolidowania świata do poziomu świata z Gothica 2. Czyli stawiam te dwa światy w opozycji.
Muszę coś uściślić, bo widzę, że jestem źle zrozumiany. Uwielbiam, wręcz kocham serię TES jako całość. Takie przygody, jakich tam doświadczyłem nie doświadczyłem nawet w Gothicu.
A i nie jestem fanem casuali czy innych arcadowych gier. Dla mnie gra musi trwać co najmniej 60 h. No i musi to być RPG.
Z niecierpliwością czekam na TES VI.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones