film

Długość geograficzna

Longitude
2000
4h 10m
6,5 107
ocen
6,5 10 1 107
Historia wynalazcy, którego życiowym marzeniem jest stworzenie mechanizmu pozwalającego na wyznaczanie statkom odpowiedniego kursu i określenie pozycji. więcej mniej
Długość geograficzna zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Dwuczęściowa opowieść (rozgrywająca się w Anglii w XVIII wieku oraz, równolegle, dwieście lat później) przedstawia historię badań nad określaniem długości geograficznej, czyli "największego problemu naukowego wszechczasów" jak wtedy mówiono. John Harrison (Michael Gambon), prosty i bardzo zdolny zegarmistrz w nadziei zdobycia nagrodyDwuczęściowa opowieść (rozgrywająca się w Anglii w XVIII wieku oraz, równolegle, dwieście lat później) przedstawia historię badań nad określaniem długości geograficznej, czyli "największego problemu naukowego wszechczasów" jak wtedy mówiono. John Harrison (Michael Gambon), prosty i bardzo zdolny zegarmistrz w nadziei zdobycia nagrody królewskiej poświęcił prawie całe swoje życie nad zbudowaniem mechanizmu umożliwiającego wyznaczenie położenia okrętów na morzu, które miały możliwość określania swojej szerokości geograficznej za pomocą obserwacji słońca i gwiazd jednak do wyznaczenia dokładnego położenia potrzebowały dokładnego określenia aktualnego czasu. Jego zegary to perfekcyjne majstersztyki, zdolne do pracy w każdym położeniu, nie wymagające smarowania i czyszczenia, niezależne od temperatury. Udoskonalał je i z uporem walczył z głupotą i niechętnym mu środowiskiem ówczesnych naukowców i astronomów, nie godzących się z jego odkryciami i kwestionującymi zjawiska opisywane przez niewykształconego człowieka. Przedstawiany równolegle wątek Ruperta Goulda (Jeremy Irons) to przedstawienie zafascynowania i obesji jaka ogarnęła tego brytyjskiego oficera, który po ponad dwustu latach odnajduje w zakamarkach muzeów Królewskiego Towarzystwa Naukowego zegary Harrisona i pieczołowicie je restauruje.

na podstawie
Dava Sobel (książka)
studio
A&E Television Networks / Granada Film Productions
tytuł oryg.
Longitude
inne tytuły
Osiemnastowieczny chronometr H4 jest opisany jako mający mechaniczny wskaźnik, który tyka pięć razy na sekundę. Jednak w filmie pokazano jak tyka raz na sekundę, co jest charakterystyczne dla nowoczesnych kwarcowych mechanizmów.
W filmie pokazane jest, że Rupert Gould ma swój wkład w telewizyjnym "Brains Trust". Jednak w czasach śmierci Goulda w 1948 roku "Brains Trust" było jedynie radiową serią i nie pojawiło się w telewizji aż do 1955 roku.
Na samym początku podróży Williama słychać komendę: "Podnieść żagle gniezdne!". Ruchome żagle gniezdne pojawiły się jednak dopiero sto lat później.
Na razie nikt nie dodał wątku na forum . Spróbuj swoich sił i podziel się opinią. Możesz być pierwszy!
Dodaj wątek na forum

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones