• Roztopy (recenzja filmu Pierwszy śnieg)
  Pierwszy śnieg

  Roztopy

  "Pierwszy śnieg" to dwugodzinny maraton scen spod znaku "Co oni brali?"; emocjonalnie płaski, niewiarygodny i chwilami niezamierzenie śmieszny dreszczowiec klasy B. Fani Nesbø będą na nim płakać....)
  Łukasz Muszyński
 • Mother!

  U niej w domu

  "mother!"to być może jego najbardziej radykalne dzieło – surrealistyczny koktajl Polańskiego, von Triera i Bunuela. Trochę dreszczowiec, trochę baśń, przede wszystkim jednak autotematyczny utwór o...)
  Łukasz Muszyński
 • Hity z satelity (recenzja filmu Geostorm)
  Geostorm

  Hity z satelity

  Podobno spora część ludzkości wierzy w spiskową teorię o mocarstwach kontrolujących zjawiska atmosferyczne. Dla nich "Geostorm" będzie miał zapewne posmak fabularyzowanego dokumentu o boskich...)
  Michał Walkiewicz
 • Nastrój na jutro (recenzja filmu Człowiek z magicznym pudełkiem)
  Człowiek z magicznym pudełkiem

  Nastrój na jutro

  "Człowiek z magicznym pudełkiem" jest dystopijną love story, w której stalinowskie lata pięćdziesiąte i Polska A.D. 2030 – wyraźnie "dobrozmianowa", choćby za sprawą podsycanej przez władze fobii...)
  Michał Oleszczyk
 • Djam

  Śpiew peryferii 

  W "Djam" Gatlif wraca zbrojny w standardową miksturę: wciąż fascynują go pogranicza i ich mozaikowa, hybrydyczna kultura; dalej kocha wygnańców, ludzi niezakorzenionych w żadnym konkretnym "tutaj",...)
  Marcin Stachowicz
 • Pomiędzy słowami

  Aliens

  Podobnie jak poprzedni film reżyserki, "Strefa nagości", "Pomiędzy słowami" to kino stawiające odbiorczy opór, chłodne, miejscami bliższe wizualnemu esejowi. Taki już paradoks jej filmografii: niby...)
  Jakub Popielecki
 • Zabić arbuza

  Bajka o dzikich arbuzach

  Dlaczego hodowane arbuzy dają uszkodzone owoce? Czy syn powinien słuchać swojego ojca? Czy mówienie prawdy się opłaca? I czy brutalny morderca może być dobrym człowiekiem? Refleksje nad tymi kilkoma...)
  Dorota Kostrzewa
 • Hugo

  Dzidkoland

  Reżyser Wojciech Klimala, lepiąc swój film ze strzępków prozaicznych rozmów, banalnych sytuacji oraz intymnych chwil, bez pudła portretuje paradoksy relacji bohaterów. Jest doskonały w selekcji...)
  Michał Walkiewicz
 • Jak uratować rodzinę (recenzja filmu Potworna rodzinka)
  Potworna rodzinka

  Jak uratować rodzinę

  Sam pomysł, by w animacji dla dzieci opowiedzieć o rozpadzie rodziny, jest ciekawy. To w końcu najlepszy sposób, by przyciągnąć do kina wszystkich członków familii. Nie ma się jednak co oszukiwać –...)
  Dorota Kostrzewa
 • Ekstremiści (recenzja filmu Biegacze)
  Biegacze

  Ekstremiści

  "Biegacze" mają klasyczną, dokumentalną strukturę: równolegle śledzimy przygotowania do ultramaratonu, słuchamy "gadających głów" – głównie opowieści o filozofii życiowej i motywacjach bohaterów – i w...)
  Marcin Stachowicz
 • Brzydkie kaczątko rapu (recenzja filmu Patti Cake$)
  Patti Cake$

  Brzydkie kaczątko rapu

  Jasper do perfekcji opanował sztukę łączenia naiwnej baśni z wiarygodnym obrazem ludzi poharatanych przez życie. To właśnie ta mieszanka była zawsze kluczem do sukcesu kina niezależnego. Sama "Patti...)
  Marcin Pietrzyk
 • Tren o Warszawie (recenzja filmu Pewnego razu w listopadzie)
  Pewnego razu w listopadzie

  Tren o Warszawie

  "Pewnego razu w listopadzie" przywodzi na myśl zarówno wojujące kino społeczne Kena Loacha, jak i neorealistyczne arcydzieła Vittoria De Siki. Tak jak wymienieni mistrzowie, polski reżyser staje w...)
  Łukasz Muszyński
 • Znajdźcie tę głupią sukę i wrzućcie ją...

  Spokojnie, to tylko internet

  Diagnoza stawiana przez reżysera w "Znajdźcie tę głupią sukę i wrzućcie ją do rzeki" nie jest szczególnie odkrywcza. Brand opowiada historię bohaterów, posiłkując się kliszami tak stereotypowymi, że...)
  Marcin Pietrzyk
 • Nikt nie patrzy

  Niewidzialny

  Reżyserka Julia Solomonoff nieźle chwyta uwikłanie amerykańskiej kultury – obecne wbrew pozorom również w demokratycznym nowojorskim tyglu – w uprzedzenia rasowe, etniczne i płciowe. Dzięki temu jej...)
  Marcin Stachowicz
 • Balkan Noir

  Zemsta i papierosy

  W paczce jest dwadzieścia scen. Każda rozpoczyna się od pierwszego zaciągnięcia, a kończy – ostatnim wypuszczeniem dymu. Emocjonalnie gęste miniatury rozdzielone są interludiami. To kolażowe formy...)
  Michał Walkiewicz
 • Uwodziciel

  Serce emigranta nie sługa

  Oglądając "Uwodziciela", prawie nie czuje się tego, że jest to pierwszy pełnometrażowy film reżysera. Alami wykazuje się dużą zręcznością w tworzeniu interesujących bohaterów. Świetnie radzi sobie...)
  Marcin Pietrzyk

Recenzje Użytkowników

magazyn

0525044c46eb8916c1c0503e1e98294b