Van Helsing (2004)

plakat - Van Helsing (2004)

pressbook

Informacje produkcyjne

W czasach, kiedy siły nadprzyrodzone wydawały się równie wyobrażalne i realne jak osoby z krwi i kości, a przekazywane sobie z ust do ust historie umacniały tylko przekonanie o istnieniu ich istnieniu i wpływie na zjawiska niewytłumaczalne, kiedy mityczne stwory nadal zakradały się do ludzkich domostw pod osłoną nocy ... znalazł się zaledwie jeden śmiałek, który zdecydował się stawić czoła tajemniczym siłom nieczystym działającym pod osłoną ciemności - Van Helsing.
Gabriel Van Helsing jest człowiekiem, na którym ciąży klątwa przeszłości - jej podstaw Helsing nie jest w stanie jednak do końca rozwikłać. Jednocześnie jego działaniami kieruje misja, której nasz bohater nie jest w stanie się wyprzeć. Wyznaczony przez sekretną organizację do wytropienia i pokonania sił zła nie dających spokoju mieszkańcom ziemskiego globu, Helsing koncentruje swoje wysiłki na wyeliminowaniu i unicestwieniu złowieszczych potworów, co z czasem zostaje 'nagrodzone' tytułem, który na dobre do niego przylgnął: morderca.
Van Helsing przemierza zakątki globu jako ten odrzucony, ścigany, odludek, sam tropiony przez tych, którzy nie rozumieją prawdziwej natury jego powołania.
W momencie dotarcia do mrocznego świata Transylwanii, Van Helsing natrafia na miejsca, które nadal tkwią w przeszłości ... tam legendarne twory ciemności żyją swoim własnym życiem ... to miejsce rządzone siłami zła, miejsce, którego panem i władcą jest zepsuty do szpiku kości, niezwykle pociągający i niepokonany Hrabia Drakula. To właśnie Drakula figuruje na czarnej liście Van Helsinga "osób" do zlikwidowania.
Anna Valerious jest jedną z ostatnich przedstawicielek rodu o królewskich korzeniach, onegdaj potężnego i wpływowego, a obecnie niemalże całkowicie unicestwionego przez Drakulę. Anna sama będąca nieustraszonym tropicielem 'Księcia Ciemności' zdecydowana jest pomścić śmierć swoich przodków i zrzucić ostatecznie starożytną klątwę, której końcem może być jedynie zabicie wampira.
Zbliżeni wspólną misją i osobą wspólnego wroga, Helsing i Anna wyruszają aby na zawsze rozprawić się z Drakulą oraz unicestwić jego imperium ciemności. Podejmując się jednak zadania stawienia czoła wrogowi, który nigdy nie umiera, Van Helsing odkrywa sekret, którego nigdy by się nie spodziewał. Jednocześnie musi się zmierzyć z niewyjaśnionymi tajemnicami swojej spowitej niepamięcią przeszłości.

Stephen Sommers niezwykle nowatorski filmowiec, który ma na swoim koncie między innymi światowy sukces filmów "Mumia" i "Mumia powraca", tym razem zabiera widzów do świata fantasy i wartkiej akcji, gdzie wszystkie klasyczne monstra-legendy kina mają okazję spotkać się z osławionym pogromcą potworów - Van Helsingiem.
Oprócz pierwszoplanowych gwiazd - Hugh Jackmana i Kate Beckinsale, na ekranie zobaczymy międzynarodową obsadę aktorów najwyższej próby: Richarda Roxburgha w roli Hrabiego Drakuli; Davida Wenhama ("Władca pierścieni: Powrót króla") jako Carla, zakonnika wyznaczonego przez tajemniczą organizację do zapewnienia Van Helsingowi bezpieczeństwa; Willa Kempa (byłego tancerza zespołu Matthew Bourne'a) w roli Velkana, brata Anny, który przy pełni księżyca przeistacza się w Wilkołaka. Kevin J. O'Connor ("Mumia") występuje w filmie jako Igor, zdradliwy sługa dwóch panów - Dr. Frankensteina i Hrabiego Drakuli; Shuler Hensley (gwiazda scen broadway'owskich, nagrodzony Tony za przedstawienie "Oklahoma!") wcielił się w postać Frankensteina, przerażającego dzieła Dr Victora Frankensteina, tworu tragicznego, nierozumianego i skazanego na prześladowanie. Na ekranie zobaczymy również trzy pociągające, żądne krwi wampirzyce z orszaku Drakuli - Hiszpankę Elenę Anayę ("Sex and Licia"), Włoszkę Silvię Collocę (debiutującą w amerykańskim filmie fabularnym) oraz Josie Maran (wchodzący niedługo na ekrany "The Aviator").

Sommers oprócz znakomitej obsady aktorskiej zgromadził przy filmie grupę świetnych filmowców, którzy dzięki swoim wysiłkom i talentowi pomogli przenieść na duży ekran jego autorską wizję. W grupie tej znaleźli się: wieloletni współpracownik i od 15 lat partner biznesowy, producent/montażysta Bob Ducsay ("Mumia" i jej sequel); producent wykonawczy Sam Mercer ("Szósty zmysł"), autor zdjęć Allen Daviau (pięciokrotnie nominowany do Oscara), między innymi za filmy "Bugsy" i "Avalon"); scenograf Allan Cameron (współpracownik Sommersa przy "Mumii" i jej sequelu), montażystka Kelly Matsumoto ("Mumia powraca"); projektantka kostiumów Gabriella Pescucci (laureatka Oscara za "Wiek niewinności") oraz kompozytor Alan Silvestri (nominowany do Oscara za film "Forrest Gump").

Historia filmu
Białe charaktery
Czarne (i niezrozumiałe) charaktery
Inne postaci
O produkcji
Budowanie świata filmu
Czeski epizod