PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30768}

Żandarm z St. Tropez

Le gendarme de Saint-Tropez
7,4 53 239
ocen
7,4 10 1 53239
7,4 8
ocen krytyków
Żandarm z St. Tropez
powrót do forum filmu Żandarm z St. Tropez

Od razu zastrzegam, że pytania są skierowane raczej dla bardzo spostrzegawczych fanów serii, którzy każdy z 6 filmów widzieli niejeden raz (choć oczywiście każdy może się tu wypowiedzieć). Otóż bardzo mnie zastanawiają dziwne zmiany imion głównych bohaterów cyklu:

1. Komendant Gerber w "Żandarmie z St. Tropez" na pewno ma na imię Jerome, tak też przedstawia się Cruchotowi. O dziwo w "Żandarmie i kosmitach" jego imię to Antoine ("Antoine, boję się" - tak zwraca się do niego żona w chwilę po tym, jak Cruchot poczęstował go olejem samochodowym i wbił mu śrubokręt w pośladek). To jeszcze nie koniec, trzecie imię dzielnego komendanta to Alphonse! W "Żandarmie i policjantkach", kiedy komendant ratuje żonę ze statku, ta zwraca się do niego: "Alfonsie, wiedziałam, że przyjdziesz". Na pewno nie są to błędy w tłumaczeniach, bo pod podkładem lektora wyraźnie można usłyszeć, że właśnie takie imiona padają. Co o tym myślicie? Komendant miał tyle imion czy ktoś przy tworzeniu kolejnych części aż tyle razy się pomylił?

2. Żona Gerbera. Tu sprawa jest prostsza, ale też niejasna-czyżby komendant się rozwiódł w trakcie serii? :) W "Żandarmie z St. Tropez" i "Żandarmie na emeryturze" żona ma na imię Cecylia, natomiast w "Żandarmie i policjantkach" Gerber wyraźnie zwraca się do niej: Germaine. W ostatniej części grała ją co prawda inna aktorka niż wcześniej, ale myślałem, że jednak to ciągle ta sama postać.

3. Tutaj już nie chodzi o pomyłki, po prostu zastanawiam się czy w serii padają imiona wszystkich żandarmów, a jeśli tak, to jakie (załóżmy, że analizujemy "podstawowy skład" z 4 pierwszych filmów, potem były lekkie przetasowania). Oto do czego sam doszedłem. Gerbera omówiłem w punkcie drugim, Cruchot to oczywiście Ludovic. Co ciekawe, imiona Merlota i Fougasse'a też da się usłyszeć (dość trudno je wychwycić, ale padają w pierwszym filmie, w czasie pierwszego spotkania z Cruchotem: Merlot ma na imię Albert, a Fougasse - Lucien). W drugim filmie, po wypłynięciu z portu, Tricart do Berlicota (albo na odwrót, w tej chwili nie pamiętam) mówi: "Gaston, płyniemy!". Wniosek z tego taki, że albo tylko Tricart, albo tylko Berlicot pozostaje bezimienny-czy może jednak gdzieś to ostatnie imię pada, a ja je przegapiłem?

pilarp

Właśnie sobie przypomniałem, że imię Alphonse po raz pierwszy pada też już w pierwszym filmie, w jednej z końcowych scen, kiedy dochodzi do drobnego spięcia między Gerberem a Cruchotem. Gerber wykrzykuje wtedy do podwładnego jego nazwisko, a Cruchot odpowiada komendantowi: "Alfonsie!". Wynika stąd, że w tym samym filmie Gerber ma dwa różne imiona: Jerome (oficjalne?) i Alphonse (nieoficjalne?). Ciekawe czy to zamierzony cel twórców serii czy jakieś niedopatrzenie z ich strony. Oczywiście nie wpływa to w żaden sposób na mój odbiór filmów o żandarmie, które jako fan de Funesa uwielbiam, po prostu podaję to tutaj jako ciekawostkę i zastanawiam się czy ktoś z was wychwycił te i podobne niuanse w całej serii.

pilarp

Ciekawe. Może to jego ksywa, a może drugie (trzecie?) imię, Francuzi mają ich z reguły więcej :D Chociaż bardzo możliwe, że były różne koncepcje na imiona podczas pracy nad scenariuszem i wtedy nie przywiązywano do tego jakiejś szczególnej wagi ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones