PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=97088}

21 gramów

21 Grams
7,6 146 575
ocen
7,6 10 1 146575
6,8 28
ocen krytyków
21 gramów
powrót do forum filmu 21 gramów

...

ocenił(a) film na 8

Kawał dobrego kina.Chyba po raz pierwszy (albo jeden z pierwszych) wykorzystano motyw scen w filmie,które są puszczone "nie po kolei".Ciekawe przesłanie? Jest.Dobra obsada? Tego chyba nie trzeba kwestionować.Reżyseria,zdjęcia,muzyka?Odhaczone. Uważam,że "21 Gramów" po prostu trzeba obejrzeć!

glass_foals

Jeżeli chodzi o sceny puszczane nie po kolei, to zauważyłam, że Alejandro González Iñárritu ma to do siebie ;) W każdym razie polecam inne jego filmy.

ocenił(a) film na 8
Weronekk

good to know C: dzięki!

ocenił(a) film na 8
glass_foals

Motyw scen nie po kolei był w filmie "Memento" z 2000 roku. Nie wiem czy to był pierwszy taki film z tym motywem.
W każdym razie dzięki za informację, bo właśnie chcę sobie ten film obejrzeć ;)

ocenił(a) film na 8
glass_foals

Taki montaż skutkowo- przyczynowy wykorzystany był w filmie 'Memento' z 2000 roku, który serdecznie polecam. Był też wykorzystany w flmie 'Irréversible' z 2002 roku, którego nie polecam. :-) Niestety wciąż uważam siebie bardziej za laika niż znawcę, więc nie wiem o żadnym wcześniejszym wykorzystaniu tego typu montażu scen.

ocenił(a) film na 8
DrunkWalker

dzięki za podpowiedzi! obejrzę oba,z ciekawości ;>

ocenił(a) film na 8
glass_foals

aż serce boli, że nikt tu nie wspomniał o pulp fiction i wściekłych psach, które są prekursorami w tak skonstruowanej fabule

ocenił(a) film na 8
SosCzosnkowy

Dokładnie o tym samym sobie pomyślałem ! Zwłaszcza Pulp Fiction realizował tą technikę perfekcyjnie . Ale nie o to tutaj chodzi w tym filmie - równie dobrze uważam film prezentował by się w konwencjonalnym "wyglądzie" . Jeśli chodzi o Memento Nolana to tam raczej nie było wyjścia z uwagi na sposób w jaki reżyser chciał nam ukazać chorobę głównego bohatera i chęć w pełni "przeżywania" tego tak jak on . I tam było trochę inaczej , bo jednak jakaś chronologia była , tylko z kilkuminutowym jakby "opóźnieniem" , a ktoś inny powie że raczej "wyprzedzeniem" . No i film toczył się od końca do początku :) Takie zabiegi mają na celu odpowiednie rozłożenie wartości punktów odniesienia do danych problemów o których mowa w filmie . Dodatkowo przy rewelacyjnej grze głównych bohaterów , reżyser osiąga zamierzony efekt wciągnięcia widza jak najgłębiej w psychikę i wewnętrzny świat , często bardzo dramatyczny opisywanych postaci filmu ...

użytkownik usunięty
SosCzosnkowy

Prekursorem nieliniowej narracji w filmie był raczej Orson Welles i jego "Obywatel Kane".

ocenił(a) film na 8

nie

ocenił(a) film na 9
glass_foals

Jest też film Tommy Lee Jone'sa w podobnym klimacie, tego samego scenarzysty, również z scenami "nie po kolei". Film nazywa się "Trzy pogrzeby Melchiadesa Estrady" bodajże

ocenił(a) film na 8
glass_foals

daleko szukać nie trzeba :] takie coś zastosowano tez w polskiej komedii "czas surferów" :]

ocenił(a) film na 9
janiu14

Film zmusza do koncentracji... przemyśleń... Warty oglądnięcia... Muszę zobaczyć inne filmy tego reżysera. Polecam

ocenił(a) film na 10
glass_foals

Filmów 'z scenami nie po kolei' jest mnóstwo i taki zabieg nie był niczym nowatorskim. Ważniejsze jest czy takie poszatkowanie fabuły ma sens i jaki jest efet końcowy. A ten moim zdaniem tutaj jest wyborny. To jeden z moich ulubionych filmów w ogóle. Aktorzy zagrali rewelacyjnie. Film jest dołujący, ale jednocześnie nie ma szantażu emocjonalnego na widzu jak np. w 'Siedmiu Duszach'. Film wymaga przemyśleń i ocen działania bohaterów, które często nie są jednoznaczne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones