Martwi czasu nie liczą

“Do not stand at my grave and weep.
I am not there; I do not sleep.”

Trochę skojarzyło mi się z tym filmem. Nic zresztą dziwnego; „A Ghost Story” jest przecież w gruncie rzeczy elegią, wierszem spisanym obiektywem kamery. I to wierszem na wskroś paradoksalnym, bo choć pełnym finezji i klarownej formy wyrazu, to jednak niestroniącym również od tonalnych przewrotek, zaś zasadę decorum mającym właściwie za nic. To film z jednej strony zanurzony w tradycji lirycznych utyskiwań nad przemijaniem (jak mawiali niegdyś łacińskie smutasy – „tempus fugit, aeternitas manet”, myśl w pewnym sensie zaimpregnowana w tkankę filmu) ale z drugiej jak najbardziej modernistyczny, a w kontekście gatunkowych ram - wręcz nowatorski.
Dość powiedzieć, że traktuje on o rzeczach tak intymnych i kameralnych, że zamknąć można by je wyłącznie w kuferku najskrytszych myśli, a jednocześnie tak epickich, że nie pomieściłby je żaden format. Jedną z tych rzeczy (i według mnie najciekawszą rzeczą poruszaną przez reżysera) jest bezkres czasu między ostatnim uderzeniem serca, a jego echem w komorze wspomnień bliskiej osoby. Niczym mentalna stopklatka, w której grzęźnie projekcja ukochanej osoby, główny bohater, ni mniej, ni więcej, zostaje zatrzymany w pół kroku między byciem obecnym a byciem odciętym i odległym; między żywym obrazem, a jego gasnącym powidokiem.
Bo duchy mają to do siebie, że wymykają się ukradkiem z pamięci. Przeciskają jak strużki dymu przez zamknięte drzwi, by formować odbicia, reminiscencje utkane tęsknotą i żalem. Tym samym ingerują w teraźniejszość, wywlekając na wierzch jej poprzednie wcielenia, znajome skrawki wspólnego życia. Są stratą zakonserwowaną uczuciem; wyrazem nostalgii zawieszonym w czasie i miejscu -
zdaje się podsuwać nam twórca filmu. I na moje oko, to od 2001 roku, kiedy to Del Toro nakręcił "Kręgosłupa Diabła", nie było filmu, który celniej definiowałby istotę ducha oraz wszystko to, co sobą reprezentuje. Jest to obraz wybitny, nie wolno go przegapić.

77

Zgłoś nadużycie

Opisz, dlaczego uważasz, że ten wpis nie jest zgodny z regulaminem serwisu: