PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=474708}

Agora

Ágora
7,1 35 354
oceny
7,1 10 1 35354
6,8 6
ocen krytyków
Agora
powrót do forum filmu Agora

zamiast latac spodkami, teleportow, mamy dalej ciemnote bo cholota kilkanascie wiekow temu spalila cala wiedze, no to pieknie, chrzescijanie jak zwykle pokazali ze sa mistrzami glupoty i milosierdzia,

film zajebisty, zdjecia, scenografia, przeslanie ... takie kino nie moglo powstac w usa

ocenił(a) film na 4
mieszkoxxx

Dzięki tym "durniom" a zwłaszcza ich zasadom moralnym jeszcze cię nie wyfiletowano a ten świat jako tako istnieje

ocenił(a) film na 9
piopio

Doszedłeś do tego wniosku drogą samodzielnych przemyśleń czy zostałeś "ubogacony" na katechezie? Bo -poza nielicznymi wyjątkami- życie pokazuje, że ludzie są tym bardziej moralni i szczęśliwi, im dalej trzymają się od wpływów religii. Szczególnie od licznych przykładów wojen, tortur, zniewolenia, złodziejstwa, pedofilii, okrucieństwa i reszty zgnilizny moralnej płynącej ze stosowania religii watykańskiej

ocenił(a) film na 10
piopio

Ale dzięki ich moralnym rozpętano piekło inkwizycji, i zagładę cywilizacjo odkrytych przez "miłosiernych katolików" którzy "poganom" niechcącym przejść na "prawdziwą" wiarę podrzynali gardła jako znak miłosierdzia i dobroci religii chrześcijańskiej.
Rzeczywiście super religia ale chyba dla psychopatów i morderców seryjnych i gwałcicieli.

ocenił(a) film na 6
Szatan_z_mgly

Za to miłosierdzie ateizmu triumfowało w pierwszej połowie XX wieku.

rock79

Masz na myśli komunizm i nazizm?

Komunizm- jest ateistyczny- fakt- ale to nie jest podstawa tej ideologii- nie zabijali w imieniu ateizmu. Bolszewicy eliminowali wszystkich swoich przeciwników- nie ważne czy katolik, socjalista,czy agnostyk- jeśli "wróg ludu" to gilotyna- wystarczył choćby cień podejrzenia . Komunizm jest ateistyczny głównie z tego powodu iż religia jest dla nich polityczną konkurencją w sterowaniu masami- a w komunizmie nie ma miejsca na opozycję- a zwłaszcza taką która propaguje poglądy sprzeczne z skrajnie lewicowymi.

Nazizm- zaś ta ideologia ateistyczna na pewno nie jest; antyklerykalna- owszem. Sama wiara w nadczłowieka temu przeczy, po za tym wielu nazistów wierzyło w okultyzm. Co ciekawe bywało, że kościół ochoczo współpracował z nazistami ( oczywiście nie cały i nie wszędzie)- co obrazują chociażby rządy ks. Józefa Tiso na Słowacji . Kontrowersje wzbudza także niejednoznaczny wobec polityki III rzeszy pontyfikat Piusa XII

Dla tych ideologii religia była przede wszystkim wrogiem politycznym i przeszkodą w objęciu całkowicie totalitarnych rządów, także twierdzenie że to z winy ateizmu doszło do tych wszystkich zbrodni jest bez sensu.

ocenił(a) film na 6
Victorez

Nie zrozumiałeś mnie najwidoczniej. Ideologicznie oczywiście, że religia jest konkurencją ale skutki panowania obu światopoglądów są zgoła odmienne. Religia nie wzywa do mordowania, za to "państwowe ideologie" i owszem.

ocenił(a) film na 8
rock79

Komunizm głosi równość i sprawiedliwość społeczną,co w gruncie rzeczy jest czymś pozytywnym,religia w swojej ideologii także wzywa do godnego postępowania.
Co z tego skoro teoria a praktyka to zupełnie co innego i prawie każdy dewot grzeszy na potęgę... nie dalej jak wczoraj oglądałem dokument o pedofilii i dziwnym trafem okazuje się,że o wiele więcej tych zboczeńców jest wśród księży, niż w innych grupach społecznych.
Wiesz, księża to ci co nawołują do czynienia dobra..

ocenił(a) film na 6
Detoksynator

Ale kto/co każe ci naśladować pedofilów? Pozostali księża/religia?

ocenił(a) film na 8
rock79

Pytanie brzmi kto/co każe tym księżom zwabiać bezbronne dzieci na zakrystię, lub czaić się pod przedszkolami z kieszeniami wypchanymi cukierkami? Czyżby komunizm ich tak zboczył? Nie,to pewnie był nazizm!
Zaraz,zaraz... przecież to wyznawcy i orędownicy wspaniałej i jedynej słusznej religii...







ocenił(a) film na 6
Detoksynator

Oczywiście wg ciebie 99-100% księży to pedofile. W takim razie biegnij pod podstawówkę, może dostaniesz cukierka. Pal licho próchnicę.

ocenił(a) film na 8
rock79

Świra masz? pewnie,że nie wszyscy tacy są, ale o 100% wyższy odsetek pedofilii i pederastów jest wśród księży niż w innych grupach społecznych co spowodowane jest życiem w celibacie,który u wielu wywołuje różne dewiacje seksualne.To nie tylko moje zdanie,ale fachowców seksuologów i psychiatrów.Ale nie o tym,chodzi o to,że oni sami kompletnie nie przestrzegają "nauk" Jezusa,a mają czelność nazywać się nauczycielami słowa Bożego czy "ojcami",a tak na prawdę są śmierdzącym gównem.Tylko,że niestety ty nic nie przyswajasz,także chyba piszę po próżnicy.. no trudno...na koniec- nie lekceważ próchnicy i nie podjadaj za dużo jak żerujesz pod podstawówką,bo będzie bolało.

ocenił(a) film na 6
Detoksynator

Z wyjątku czynisz regułę. Ale jeśli twierdzisz, że jest inaczej, to podaj wiarygodne źródło i statystykę (np. rejestr skazanych). Po drugie: czy w którymś momencie twierdziłem, że wszyscy duchowni są wspaniali?

ocenił(a) film na 8
rock79

Rejestr skazanych księży za pedofilie, jeżeli w ogóle gdzies jest, to i tak przekłamany, bo kościół dobrze się maskuje i te kościelne gnidy są przerzucane z parafii do parafii, gdzie mogą dalej uprawiać swoje "nauki" na nowym terenie i świeżej krwi...Dopiero teraz, po wielu wiekach wykorzystywania dzieci, Watykan coś tam przebąkuje, że nadużycia seksualne będą przestępstwem ściganym przez prawodawstwo cywilne, bo do tej pory robili praktycznie co chcieli.
Po za tym nie trzeba być Sherlockiem Holmsem, wystarczy włączyć tv,radio, gdzie o nauczycielu czy policjancie pedofilu usłyszysz raz na rok,a o księżach? Prawie co tydzień.
Po drugie: czy ja pisałem,że twierdzisz,że wszyscy duchowni są wspaniali? Nie.
Chociaż z drugiej strony tak zawzięcie ich bronisz, że nie zdziwiłbym się gdybyś był święcie przekonany o wspaniałości tej robaczywej instytucji.

ocenił(a) film na 6
Detoksynator

Media lubują się w nagłaśnianiu każdego przypadku zwykłego doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. A jeśli okaże się, że informacja będzie nieprawdziwa? Cóż, wystarczy sprostowanie w prasie małym druczkiem na 28. stronie. Pedofilia jest jednym z najohydniejszych przestępstw i powinna być karana z całą surowością ale po przeprowadzeniu w tej sprawie wnikliwego postępowania, sformułowania aktu oskarżenia, osądzenia i skazania sprawcy na podstawie zebranego materiału dowodowego. Na marginesie: pedofilia jak każde przestępstwo jest ścigana karnie nie cywilnie a jak już mówiłem wcześniej (co nie jest odkrywcze) - ten obowiązek spoczywa na organach państwa - w końcu na coś ponoć idą nasze podatki. Skoro - jak twierdzisz- przymykają oczy na ten proceder, to do nich powinieneś mieć pretensje. Nie bronię księży, bronię zdrowego rozsądku, którego tobie najwyraźniej brakuje.
"wystarczy włączyć tv,radio". Widać taki znak czasu, że młodzież czerpie wiedzę i wzorce z tv, skoro nie może z rodziców.
Nie bronię księży-pedofilów podobnie jak pedofilów w ogóle. To najgorszy element, który powinno się kastrować. Ale z jakiej racji wrzucasz wszystkich do jednego wora? Skoro Polacy mają na zachodzie opinię złodziei tzn., że ty też nim jesteś? Wygląda na to, że tak.

ocenił(a) film na 8
rock79

Nie wrzucam wszystkich do jednego wora, natomiast twierdzę,że odsetek tego plugastwa jest większy w szeregach księży, niż w innych grupach.Nie,że wszyscy tacy są. Napisałem to juz wyżej, ale specjalnie dla ciebie specjalnego powtórze,bo wiem że masz problem z kojarzeniem wtórny analfabeto.I tak - przymykają oczy na ten proceder- i do nich mam pretensje,ale nie wiele można z tym zrobić dopóki moherowa generacja trzyma się mocno.Jeszcze kilkadziesiąt lat,a ludzie przejrzą na oczy.Kościół stanie się nie wiele znaczącym marginesem.

ocenił(a) film na 6
Detoksynator

Dużo pisałeś (niestety) i bez sensu (nad czym ubolewam). Skoro twierdzisz - z całą mocą - że ten odsetek jest większy to po raz wtóry proszę o wiarygodne źródło takich informacji. Inaczej jesteś kłamliwym gnojkiem.

rock79

"Religia nie wzywa do mordowania"

Wybacz ale co głosi np. taki stary testament? Bóg zbyt miłosierny to tam nie jest, nie wspominając już o jego umiłowanym narodzie i ich prawie.
O Koranie i Szariacie chyba nie muszę nawet wspominać.

ocenił(a) film na 6
Victorez

Rozumiem, że 10 przykazań - fundament wiary - o tym mówi. W którym miejscu?

ocenił(a) film na 9
rock79

10 przykazań jest właśnie fragmentem wyrwanym z kontekstu. Przykazanie trzecie o święceniu dnia świętego brzmi łagodnie. Kilkanaście rozdziałów dalej jest rozszerzona wersja.

"Sześć dni będziesz wykonywał pracę, ale dzień siódmy będzie dla was świętym szabatem odpoczynku dla Pana; ktokolwiek zaś pracowałby w tym dniu, ma być ukarany śmiercią." (Wj 35, 2)

ocenił(a) film na 8
marokin

Niezła jazda,xD,ale stary testament pełen jest takich perełek.
Łagodna i wyrozumiała religia nie ma co....

Detoksynator

wiesz jednak teraz nikt cię nie zabije za to że pracujesz w niedziele.jescze ci za to podziekuja.nie zapominaj ze bylo to pisane dawno dawno temu.a poza tym czy wy ludzie musicie tak wszystko na doslownie brac?????no i jeszcze jedno nie macie niczego lepsego do roboty tylko obgadywanie katolików?ja jestem praktykującą katoliczką nie wstydzę się tego wrecz przeciwnie jestem szczesliwa w kazdej trudnej chwili mi moja wiara pomaga.wkurza mnie to ze piszecie "wiara" myslicie "ludzie" w kazdej religii zdarzaja sie tacy ktorzy przesadzaja a po za tym ksieza i zakonnice itp. to tez zwykli ludzie maja swoje slabosci...

ocenił(a) film na 9
halakacz

Skoro jesteś praktykującą katoliczką, to odpowiedz, na jakiej podstawie wybierasz fragmenty Biblii które trzeba traktowac dosłownie, a które można uznać za przestarzałe przypowiesci, a które wręcz za bajki? Za coś takiego kilkaset lat temu spłonęła byś na stosie.
Ale skoro dokonujesz selekcji, to znaczy, że masz inny, wyższy system wartości, oparty na innych kryteriach moralnych.

ronin29

Tylko w zasadzie dogmaty nie podlegają interpretacji, np. że jest Bóg, że jest on jedyny, ale w Trzech Osobach Boskich. Nie ma ich dużo. Możesz swobodnie interpretować Pismo Święte, ale nie w sprzeczności z dogmatami. To znaczy możesz,ale wtedy ciężko powiedzieć, zby taka osoba była chrześcijaninem, czy katolikiem

ocenił(a) film na 6
marokin

Religia jest sprawą wyboru. Skoro Żydzi godzą się na respektowanie zasad zawartych w Piśmie łącze z konsekwencjami, to co tobie do tego?

ocenił(a) film na 9
rock79

Zasadniczo nic mi do tego. Zapytałeś w którym miejscu to Ci odpowiedziałem.

Religia jest sprawą wyboru? Z tym bym polemizował.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Detoksynator

Miarą siły polskiego katolicyzmu niech będzie fakt, że gdy niedawno typowano ludzi z firmy na kontrakt do Niemiec, to WSZYSCY (kilkanascie osób) zadeklarowali się jako ateiści - żeby nie zapłacić podatku kościelnego

ocenił(a) film na 6
ronin29

No i?

ocenił(a) film na 8
rock79

"No i?"

Co za tłuk...Boże, jak to widzisz to przywal mu piorunem, może coś skuma...

ocenił(a) film na 6
Detoksynator

To tylko świadczy o inteligencji katolików. Nie chcą dać się państwu okradać, tumanie.

ocenił(a) film na 8
rock79

Pieniądze z podatku kościelnego, jak sama nazwa wskazuje przekazywane są kościołowi, a nie państwu. Podatek kościelny funkcjonujący w Niemczech, przynosi tamtejszemu Kościołowi około 90 proc. środków finansowych. Ehh, szkoda czasu na rozmowę z betonem.

ocenił(a) film na 6
Detoksynator

Jeśli nie widzisz zależności między wysokością podatku dochodowego a kościelnego to tylko kolejny dowód na to jakim jesteś tłukiem.

ocenił(a) film na 9
rock79

To znaczy, że dla paru euro, (które i tak przepili) zaparli się swojej wiary. Kumasz wreszcie? Dla was katolików (może nie wszystkich, ale większości) nie ma żadnych zasad, skoro dla tak niewielkiej kasy wyparli się chrztu, komunii i innych takich. A ty jesteś taki sam. Brzydzi mnie taka postawa.

ocenił(a) film na 6
ronin29

Ty naprawdę jesteś aż tak głupi czy tylko dobrze udajesz? Jakie zaparcie się wiary? Chory jesteś - że tak pozwolę sobie zażartować - człowieku? Fakt unikania płacenia podatku jest wyrazem nieprzestrzegania zasad wiary? Tzn jeśli będę skutecznie unikał płacenia podatków, np rejestrując działalność gospodarczą za granicą, to nie jestem patriotą? Pomyśl, zanim coś napiszesz tumanie.

ronin29

rzeczywiście koleś, który pisze o podatku kościelnym w Niemczech nie wie jak on działa. Pieniadze są ściągane przez pańtawo niezaleźnie czy od chrześcijanina czy ateisty. Z tą różnicą, że pieniądze od ateisty idą dla pańtwa, a od chrześcijanina idą dla Kościołów. Czyli i tak podatnicy nie będą mogli nie zapłacić tej części podatku. Zawsze było tak, ze wielu wierzyło w Boga i wielu nie wierzyło, od IV wieku naszej ery, przewagę liczebną mają chrześcijanie i to znaczną, ale przecież w każdej epoce byli ateiści. W Polsce do ugruntowania takich postaw doprowadzili w PRL komuniści

Detoksynator

Nikt nie kazał Twoim rodzicom Ciebie chrzcić, cóż czy chcesz być poczęty tez sie nie pytali, ale musisz im wybaczyć, ze dopuścili sie tak wielkiej zbrodni. Chrzest jest podstawowym sakramentem, daje zmazanie grzechu pierworodnego, życie wolne od tej największej winy, więc nic dziwnego, że kochający rodzice chcą, aby dziecko było szczęśliwe, wolne od zła. Twój wybór co z tym zrobisz, czy będziesz nienawidził tych, z którymi się nie zgadzasz, czy też nie,

ocenił(a) film na 9
rock79

Religia nie wzywa do mordowania? Masz na myśli takie "pokojowe" religie jak islam? A może "pokojowe" krucjaty chrześcijańskie, wojnę z husytami czy wydarzenia typu Noc Św Bartłomieja, pogrom w Kielcach, gdzie to właśnie z powodu religii mordowano ludzi?
Komu normalnemu przyszło by do głowy wypruć flaki sąsiadowi, gdyby pastor, imam czy inny ksiądz nie kazał mu zobaczyć w nim śmiertelnego wroga?

ocenił(a) film na 6
ronin29

Zadaj sobie troszkę trudu i przeczytaj Koran to będziesz coś wiedział a nie powtarzał bzdury zasłyszane w mediach. Gdyby religie wzywały do rzezi to nikt by już po ziemi nie stąpał. Wszystkie zdarzenia o których wspomniałeś miały podtekst polityczny. Zawsze różnice między ludźmi (kolor skóry, pochodzenie, narodowość i wyznanie) były i są wykorzystywane przez interesownych manipulatorów. ZSRR czy Korea Północna (były/są) krajami ateistycznymi. Czy godność człowieka stała/stoi tam na szczycie piramidy wartości?

rock79

zgadzam sie z rock79, odpowiedźcie sobie kochani czy w takich krajach jak NIemcy za Hitlera, ZSRR, Kuba, KOrea PŁN, CHiny(zwłaszcza za Mao), a więc w krajach ateistycznych było dobrze? Kazdy zna odpowiedź, największe prześladowanie w dziejach, modry, setki miolionów zabitych, reszta prześladowana, o czym, to świadzczy. Wasz raj bez religii, bez Boga, okazał się największym piekłem w historii ludzkości, miejcie na tyle przyzwoitości i stawcie czoła rzeczywistości

piopio

Hahaha. xD

A to dobre. Dzięki chrześcijanom jest porządek na świecie! :D

ocenił(a) film na 8
mieszkoxxx

Tak! Zgadzam się z mieszkiem, zawsze myślałam tak samo, a w scenie, kiedy plugawi chrześcijanie niszczą bilbiotekę Aleksandryjską miałam ochotę wstać i ich wszystkich powystrzelać. Ten film idealnie ukazuje to, co ja podsumowuje zawsze: chrześcijanstwo jest filozofią niewolników

ocenił(a) film na 10
Missila

Amen siostro. żadna inna religia tak nie napsuła w dziejach świata jak chrześcijaństwo oby szybko się zakończyli nim do cna zniszczą cały świat.

ocenił(a) film na 8
Szatan_z_mgly

Oczywiście 100% poparcia dla słów mieszkaxxx.Dzięki Bogu świat idzie w dobrym kierunku i nawiedzonych jak widzę ubywa,tylko jakieś piopio zrobiło pipi,ale większość myśli samodzielnie,bez nakazów i zabobonó księdza.I dobrze.Do roboty złodzieje i pasożyty w sutannach,nikt nie potrzebuje już waszych farmazonów,mamy XXI wiek...czas pobrudzić rączki czarnuchy- na budowe,poznajcie co to prawdziwe życia,a nie z farmazonami na ambonę,nikt już was nie słucha!

Detoksynator

tak dokładnie, szkoda że chrzescijanstwo to wszystko hamuje, nie mogę się doczekać az świat sie będzie rozwijał i szedl dalej w ta strone, coraz wiecej aborcji, coraz wiecej eutanazji, dzieci z probowek, wiecej czasu w pracy, więcej depresji, wiecej homoseksualistow, wiecej samobojstw.
A tak powaznie to jednym z pierwszych dowodów dla mnie na prawdziwość chrześcijaństwa bylo to ze chrześcijaństwo hamowało postep, jak widac wiedzieli co robili bo swiat nie idzie w dobra strone. Mozna sie łudzic że to służy człowiekowi, gdy usmierca sie swojego dziadka, albo "pomaga" sie rodzinie "robiac" dziecko z probowki. Tylko wam powiem jedno, pol wiedza jest gorsza od niewiedzy. Niewielu z was wie ze dziecko czuje i pamieta juz z czasow prenatalnych. Rodza sie dzieci z depresjami... Dzieci pamietaja np. ze w lonie matki dokanana byla wczesniej aborcja. To wszystko odkryla psychologia NIECHRZESCIJANSKA. Dla mnie to tylko dowod na olbrzymia wiedze i swiadomosc Kosciola Katolickiego. Jest jeszcze mnostwo dowod psychologicznych i uzasadnien tego ze wszelkie postulaty Kosciola maja korzystny wplyw na wszystkie strefy czlowieka. Ale ja wiem, wiem, nikt nie bedzie cie ograniczal, jestes wolny i mozesz korzystac z życia.

ocenił(a) film na 9
tkkolek

Opowiedz nam więc cóż takiego Ty pamiętasz z czasów prenatalnych?
Osobiście sądzę, że można wskazać znacznie mniej wyszukane przyczyny depresji.

marokin

Nie pamietam nic, nie pamiętam również swoich pierwszych lat życia, nie pamiętam też jak koledzy się ze mnie śmiali, a czuję lek przed publicznymi występami, nie pamiętam też ile rodzice dla mnie zrobili ale wiem że teraz ich cenie i kocham, nie pamiętam jak dotknąłem pierwszy raz lodu, ale ciągle wiem że jest zimny. Chodzi mi o to że czas prenatalny wpływa i kształtuje człowieka. To jest odkrycie tego dziesięciolecia neuropsychiatrii. A depresja? Mniej wyszukane przyczyny? Pewien profesor powiedział że o depresje najwięcej wiedział na studiach, im bardziej ją poznaje tym staje się dla niego większa zagadką, ale ok, na pewno przyczyny depresji są łatwe i można ją wyleczyć kilkoma radami z poradnika w WP. A ja uważam depresje sa wręcz mistyczne piekło na Ziemi.

ocenił(a) film na 9
tkkolek

Ależ ja wcale nie twierdzę, że depresję można łatwo wyleczyć. To już zależy od konkretnego przypadku. Swoją drogą w życiu nie przeczytałem żadnego poradnika z zakresu psychologii. Wydaje mi się po prostu, że życie nastręcza tylu okazji do popadnięcia w depresję, że szukanie jej przyczyn tak daleko jest chyba raczej dowodem na bezradność terapeutów.
Poza tym jednym z zasadniczych mechanizmów prowadzących do depresji jest tłumienie uczuć. Przy całym moim szacunku dla wiary i przekonań innych muszę stwierdzić, że niewiele jest instytucji religijnych, które skłaniałyby człowieka do tłumienia uczuć w takim stopniu, jak czyni to kościół.

marokin

No ja może jeśli chodzi o kosciół nie jestem obiektywny bo jestem praktykującym wierzącym w żywego Boga katolikiem. Słyszałeś kiedyś o Psalmach ? np. "Uwiodłeś mnie Panie miłością A ja dałem się, dałem się uwieść" , w oryginale jest "Zgwałciłeś mnie Panie" Tak, wyrazali sie swieci. To jest tłumienie uczuć? Dla mnie to jest najszczersze, najtrafniejsze wyrzucanie z siebie uczuc. Mnie w Kościele uczono że Bóg nie chce grzeczności,a szczerości. Powiem więcej, zgodnie z Katechizmem Kosciola Katolickiego nie ma złych uczuc, w sensie moralnym, czyli ani zlosc, ani nienawisc nie jest zła. To ze ludzie ukrywaja uczucia wynika wiec z nieco innych mechanizmow. Ja bym raczej upatrywał w tym media, promujace rozrywke i wesolosc (trzeba byc usmiechnietym) i inne raczej naturalne wplywy jak rodzice, koledzy. No ale niewazne, to nie miejsce na ewangelizowanie, bo ciebie i tak nie przekonam, a kto bedzie szukal ten znajdzie.

ocenił(a) film na 9
tkkolek

Cytat, który przytaczasz jest zdecydowanie starszy niż chrześcijaństwo. Nie będę się z Tobą spierał, jak brzmi w oryginale, bo nie znam hebrajskiego. Ale jakby nie brzmiała jego oryginalna wersja nie ma ona nic wspólnego z wizją moralności promowaną przez kościół, bo jego autor był Żydem. Nie pisał z myślą o chrześcijaństwie, które kiedyś miało się pojawić.
Według kościoła nie ma złych uczuć? Hmmm...

"A Ja wam powiadam: Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi." (Mt 5, 22)

Być może natrafiłeś w swoim życiu na światłych księży i katechetów. Niestety obawiam się, że tacy nie należą w kościele do większości. Ja mam wrażenie, że głównym mechanizmem jakim posługuje się reszta z nich jest przekonywanie ludzi, że mają czuć się winni. Człowiek jako dziecko jest wtłaczany w te tryby bez własnej woli czy świadomości. A przez następne lata słyszy jedyną słuszną prawdę. Zwykle nie pozwala sobie na poważniejsze wątpliwości, bo otarłby się o bluźnierstwo.
Jeśli chodzi o zmuszanie do tłumienia uczuć odsyłam Cię do Twojego pierwszego postu gdzie piszesz o homoseksualistach. Czymże innym jeśli nie tłumieniem uczuć jest postawa wobec seksualności jaką promuje kościół?

marokin

Powiedz mi jedną rzecz, oceniasz Kościół jakbyś go b. dobrze znał, zastanów się wiec czy rzeczywiście go znasz, czy może oceniasz po tym co ci się przytrafilo, co dotarło do twoich uszu. Więc może po prostu w glowie stworzyles sobie obraz kosciola i go wysmiewasz? Rzeczywiscie moze ten obraz jest wart wysmiania, tylko zastanow sie czy twoj obraz kosciola jest realnym obrazem Kosciola? Jeśli ktoś potrzebuje Boga w życiu, zaczyna go szukać i trafia wtedy na dobrych księży. Nie sądze żebym był wyjątkiem, aczkolwiek spotkałem w życiu księży przez których miałem wątpliwości, i spotkałem księży którzy swoją pokorą, mocą, spokojem stawali się dla mnie niedoścignionymi autorytetami życiowymi.
Co do rozumienia Pisma Świętego, nie jest ono takie łatwe, warto pomodlić się przed czytaniem Go, abyśmy mogli Słowo Boże rozumieć przez pryzmat miłości i Boga, a nie przez pryzmat pogardy i podjerzliwości. To ze cie ktos wkurzy to normalne, nie jest to grzech, nawet jak mi ubliżysz pod wpływem złości. Jednak gdy emocje opadną masz wybór, albo będziesz tłumił w sobie złość i chciał zemsty (to jest grzech), albo mu przebaczysz. I tu jest kolejny przykład na autorytet psychologiczny Kosciola, gdyz z punktu widzenia czysto psychologicznego, niczym rak dla duszy jest nieprzebaczanie, czesto jest to tez jedna z przyczyn depresji,
Co do homoseksualizmu, psychologia nie rozstrzygnela jednoznacznie jej przyczyn, ale wielu psychologow twierdzi ze wielu homoseksualistow, mozna wyleczyc poprzez uzdrowienie relacji z ojcem itd. Dla mnie osobiscie homoseksualizm to zboczenie, patologia pewna i na pewno patologie sie nie leczy patologia tzn. nie powinny sie te osoby afiszowac i protestowac.
No i jeszcze raz, tak WEDLUG KOSCIOLA NIE MA NEGATYWNYCH UCZUC, UCZUCIA NIE PODLEGAJA OCENIE MORALNEJ- odsylam do KKK. Proponuje po prostu zebys nie ocenial czegos czego nie znasz, nie wiem skad w ludziach taka potrzeba oceniania, nie wszystko trzeba na swiecie rozumiec i oceniac. Czasami wystarczy po prostu poznawac. Ocena jest ostateczna.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones