PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=347871}

Kiedy po raz ostatni widziałeś ojca?

And When Did You Last See Your Father?
7,3 2 356
ocen
7,3 10 1 2356
Kiedy po raz ostatni widziałeś ojca
powrót do forum filmu Kiedy po raz ostatni widziałeś ojca?

piekny, prawdziwy...

ocenił(a) film na 10

bardzo piekny obraz, bo to bardziej obraz niz film, bez zadnego owijania w bawelne o bezwarunkowej milosci rodzicielskiej, pokazujacy stosunek ojca do syna bez ubarwiania patosem i holywoodzkim kiczem.

piekna rola Jima Broadbenta i swietny (w koncu w innej roli) Colin Firth!

ocenił(a) film na 9
nasthassia

Zgadzam się, piękna plastycznie, liryczna opowieść o człowieku, który próbując zrozumieć umierającego ojca, uczy się sam siebie. Pytanie postawione w tytule brzmi w istocie: kiedy ostatnio NAPRAWDĘ widziałeś swego ojca, nie jako figurację autorytetu, ale jako złożony, niepowtarzalny ludzki byt w całym bogactwie jego człowieczeństwa. Film pokazujący, jak obecna w społeczeństwach zachodnich presja, by kochać rodziców bezwarunkowo ("czcij ojca swego i matkę swoją"), pozostawia częstokroć dzieci w konflikcie wewnętrznym, rozdarciu pomiędzy poczuciem obowiązku a faktycznymi emocjami. Wreszcie film o niemożności porozumienia się, o tym, jak komunikacja międzyludzka sprowadza się do czczej gadaniny o byle czym w miejsce prawdziwej obustronnej rozmowy ("Dad, it would be good to talk at some point, wouldn, t it?", "What aqbout?"). I pomimo tego wszystkiego film afirmujący życie. Żadnej ckliwości, żadnej przesady, żadnego kiczu. Do tego dwie wybitne kreacje aktorskie (Jima Broadbenta i Colina Firtha), znakomite role drugoplanowe, piękne, długie ujęcia, zachwycająca żonglerka światłem i cieniem, nieliniowo opowiedziana fabuła. Super film.

Nie rozumiem, dlaczego Colin Firth "WRESZCIE" w innej roli"? A Tumbledown, Apartament Zero, Miesiąc na wsi, Dziewczyna z perłą, Trauma, Gdzie leży prawda, Donovan Quick, Born Equal (tak dla przykładu)? Colin Firth zagrał wiele ról dramatycznych, tyle że siłą rzeczy nie są to filmy tak popularne jak repertuar komediowo-romantyczny z jego udziałem.

sha_ik

warty obejrzenia, mądry film

ocenił(a) film na 9
pola33_3

tak, zgadzam się... cudowny, magiczny... ehh. można się poryczeć.

ocenił(a) film na 9
sha_ik

Zgadzam się całkowicie. Uwielbiam Colina Firtha i widziałam wiele dramatów z jego udziałem (w każdym był doskonały). Przykre, że, mimo tylu wspaniałych ról, jest częściej kojarzony z komediami romantycznymi...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones