PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1052}
8,1 401 905
ocen
8,1 10 1 401905
6,8 30
ocen krytyków
Braveheart Waleczne Serce
powrót do forum filmu Braveheart - Waleczne Serce

Jest to najlepszy film o średniowieczu w całej historii kina, nie ma żadnych lalusiowatych aktorów, nie ma żadnych super efektów specjalnych, tylko wszystko jest bardzo realistyczne, i wierne historii. Inne filmy takie jak "Królestwo Niebieskie" z żałosnym Orlando Bloomem mogą się schować, według mnie ten film nei zasługuje na ocenę powyżej 3, a Braveheartowi daje 10/10, po prostu arcydzieło, co prawda są niedociagnięcia np. okazanie litości Wallecowi na końcu filmu :/ Albo ten tłum który napoczątku chciał rozerwac go na strzępy potem mało się nie popłakał z żalu... W średniowieczu takie "pokazy" były na porządku dziennym, smierć była wszechobecna. Ale to chyba jedyna wada, trudno mi znaleść ich więcej

ocenił(a) film na 9

Człowieku nie przesadzaj. Film nie jest wierny pod względem historycznym. Jako film historyczny "Braveheart" to niemalże bajka jednak ja też dałem 10/10, ale z innych powodów :]

ocenił(a) film na 9
_Pablos_

Jak lubisz takie kino to zapraszam do głosowania w TOP EPIC http;//www.filmweb.pl/user/Rahabiel/blog/536767

ocenił(a) film na 9
Rahabiel

http://www.filmweb.pl/user/Rahabiel/blog/536767

ocenił(a) film na 10
_Pablos_

Bo film nie jest oparty na prawdzie historycznej, tylko na XV wiecznym poemacie "Life of Wallace", którego autorem był niejaki ślepy Harry, więc to trochę jak ekranizacja legendy o Robin Hoodzie, czy Królu Arturze.
Skoro film opiera się na mitycznym i ubarwionym wizerunku Wallace'a, to nie musi się on niewolniczo trzymać faktów historycznych ( np. sama bitwa pod Stirling wyglądała zupełnie inaczej niż w filmie, odbyła się mianowicie na bagnach, gdzie Szkoci bronili się chyba na drewnianym moście, a ciężka Angielska konnica potopiła się w wodzie ).

ocenił(a) film na 8

Przecież to jest fikcja. On nie ukazuje prawdziwego życia w średniowieczu, moim zdaniem to nie jest film o średniowieczu. Filmem o tamtych czasach mógłby być spór o to kto jest ważniejszy cesarz czy papież, albo o krucjatach. Ale nie biorąc pod uwagę tych aspektów dla mnie 8/10

ocenił(a) film na 10

Wszystkie wasze wypowiedzi nie umniejszają jednak faktu że rzeczywiście "Waleczne serce" jest najlepszym filmem traktującym o średniowieczu w historii kina... przynajmniej wg mnie i autora tematu.

Odwzorowanie historii w filmie nie jest może w pełni zgodne z faktami ale z pewnością film skłania ku temu by poczytać o tym jak faktycznie historia szkocji rysowała się na przełomie XIII i XIV wieku.

Braveheart wg mnie jest najlepszym filmem wogóle jaki widziałem i może tylko "Imperium słońca" mogło by mu dorównać... powtarzam to tylko i wyłącznie moja subiektywna ocena.

ocenił(a) film na 8
szon

Ostatnio miałem egzamin z Historii Wielkiej Brytanii i ucieszyłem się kiedy natknąłem się na Wallace'a :P Ten moment w książce pamiętam najbardziej :)
"Edward's treatment of the Scots created a popular resistance movement. At first it was led by WILLIAM WALLACE, a Norman-Scotish knight" :) Z braku czasu niestety nie obejrzałem przed egzaminem ,ale mam zamiar odrobić zaległości i po raz kolejny zobaczyć to dzieło ;)

polecam każdemu, 10/10

ocenił(a) film na 10
Kwic

Nie rozumiem ludzi, którzy doszukują się w tym filmie, idealnej wierności z hidtorią (po co, jaki w tym sens). Chyba oczywistym jest, iz ten film tak naprawde opowiada o prawdziwym wielkim partiotyzmie. I tak trzeba go postrzegac. Powiem wiecej, uwazam, ze filmowy Wallece powinien byc wzorem do nasladowania (historykiem nie jestem, wiec nie interesuja mnie dokladne fakty, a film sam w sobie jest boski) i pewnym jest to, ze mimo iz w filmie nie ma czystej prawdy historycznej, to Wallece jest najwiekszym bohaterem narodowym w Szkocji i nic tego nie zmieni.

użytkownik usunięty

Jest wiele lepszych filmów o średniowieczu.
http://www.filmweb.pl/user/Rochefoucauld/blog/557139

użytkownik usunięty

Raczej jeden z bardziej przeciętnych.

ocenił(a) film na 10

Wydaję mi się, że wyjątkowo przyzwoicie pokazał sieć feudalnych zależności politycznych, narzucających zachowania szlachty i króla.

ocenił(a) film na 10
Ketosz

Nie przyzwoicie. Sieć feudalnych zależności wyglądała inaczej. inna sprawa, że film niesie przesłanie o wolności tzn demokracji. Co w ówczesnych realiach jest oderwaniem od rzeczywistości z uwagi na system społeczny i ówczesne potrzeby ludzi.

Na przełomie XIII i XIV wieku nie było jeszcze szlachty, było wtedy rycerstwo.

ocenił(a) film na 9
Marszczoch

W którym niby momencie ktoś tam mówi cokolwiek o demokracji :D ?

ocenił(a) film na 10
zarptak

Być możę zbyt uprościłem swoją wypowiedź.
O demokracji dosłowine w filmie nic nie ma. Są za to przekazywane ukryte wartości rzekomo demokratyczne. Wystarczy wsłuchać się w przemowy Walleca-bije od nich patetyczność i podejście do walki o niepodległosc w duchu XIX, XX, XXI wiecznym. O to mi chodziło

Miałem sam dodać taki wątek. Braveheart to zdecydowanie najlepszy film osadzony w w realiach średniowiecznych. Osadzony w realiach, a nie historyczny- co jest bardzo ważne. Historycznie wiele rzeczy w nim się nie zgadza, ale sama postać Wallace zachowała swój wydźwięk. Co do Królestwa NIebieskiego nie zgodze się. To dobry film, ale w wersji reżyserskiej i do tej polecam zajrzeć. Wersja kinowa, skrócona bardzo wiele traci ze swojego ogólnego kształtu i samej wartości artystycznej. Bo co jak co, ale technicznie to świetny film.

użytkownik usunięty
TomasT

Najlepszymi filmami o średniowieczu są "Andriej Rublow", "Marketa Lazarova" i "Męczeństwo Joanny d'Arc" Dreyera. A między tymi trzema, a "Braveheartem" jest pewnie z tuzin innych filmów.
"Braveheart" jest filmem przyzwoitym, ale w porównaniu z najlepszymi wypada słabo, wręcz razi naiwnością.

Kwestia gustu;)

Masz rację. Braveheart to niewątpliwie piękny film, ale nie jedyny.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones