PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=512}
7,5 58 127
ocen
7,5 10 1 58127
7,4 24
oceny krytyków
Clerks Sprzedawcy
powrót do forum filmu Clerks - Sprzedawcy

Chronologia

ocenił(a) film na 7

Z tego co widzę jest kilka filmów, w których bohaterami są postacie ze "Sprzedawców", z resztą
widać to w "powiązanych" jakie filmweb pokazuje po prawej stronie :) Mam pytanko - czy te filmy, tzn.
"Clerks - Sprzedawcy", "Szczury z supermarketu", "Jay i Cichy Bob kontratakują" itd., łączą się jakoś
fabularnie? Wypada oglądać je chronologicznie, w kolejności w jakiej się ukazywały, żeby czegoś
nie "uronić" czy nie ma to znaczenia? Pozdro!

ocenił(a) film na 9
Cpt_Ugluk

Nie, nawet sobie zaprzeczają.

ocenił(a) film na 7
masti92

Oks, dzięki wielkie za odpowiedź! :)

Cpt_Ugluk

Ja polecam oglądać po kolei tj. Sprzedawcy, Szczury z Supermarketu, W Pogoni za Amy, Dogma, Jay i Cichy Bob Kontratakują, Sprzedawcy 2. Wszystkie te filmy łączy obecność Jay'a i Cichego Boba i np. trzeba obejrzeć pierwsze 3-4 pierwsze filmy, żeby zrozumieć Jay i Cichy Bob Kontratakują. No a Sprzedawców 1 przed 2 to oczywiste :P

ocenił(a) film na 9
domelutek

Czemu między Clerks I a II należy zrobić taką przerwę?

okmanek

Bo w tej kolejności wychodziły filmy z tej "serii" tj. dzieją się w tym samym świecie :p Teoretycznie nie trzeba tak oglądać, ale według mnie tak jest po prostu lepiej :D

ocenił(a) film na 9
Cpt_Ugluk

W filmach Smitha często powtarzają się nie tyle postacie, co aktorzy. I choć Jay i Cichy Bob łączą kilka tytułów, to np.
Jason Lee gra Brodiego w Szczurach, Azraela w Dogmie, Banky'ego w Pogoni za Amy i Jay i Cichy Bob Kontratakują, a w Sprzedawcach 2 klienta, który nie jest specjalnie lubiany przez bohaterów ;) .
Affleck w Pogoni za Amy jest Holdenem, w Dogmie aniołem w niełasce, a w Jay i Cichy bob gra zarówno Holdena, jak i... samego siebie. i to tylko te najbardziej wyraziste przykłady.
Więc generalnie nie ma znaczenia kolejność oglądania. Tyle, że poznając całą filmografię Smitha w kolejności powstawania, łatwiej wyłapać pewne smaczki.

ocenił(a) film na 7
asuedward

O, dzięki Ci wielkie za wyczerpujące wyjaśnienie :) Ja i tak w sumie zawsze wolę oglądać chronologicznie, nawet jeśli filmy nie byłyby ze sobą specjalnie powiązane fabularnie, tak jak w przypadku tych, o których napisałeś powyżej. Pozdrawiam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones