PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=601379}
7,1 161
ocen
7,1 10 1 161
Co mogą martwi jeńcy
powrót do forum filmu Co mogą martwi jeńcy

Smutna refleksja.

ocenił(a) film na 7

Zbrodnia Katyńska nie jest już tajemnicą dla nikogo. Widać też wyraźnie, że sprawę rosyjskich
jeńców pojmanych w czasie wojny z bolszewikami Rosjanie w celach propagandowych próbują
zmanipulować, mnie jednak w tym filmie zabolało coś innego. Informacja, że po podpisaniu
pokoju obie strony wydawały przeciwnikom osoby nastawione wrogo do władzy. Oznacza to, że
ci Rosjanie, którzy zwalczali bolszewizm a znaleźli się na naszym terenie byli przez nasze władze
wydani komunistom. Przykre.

ocenił(a) film na 8
AbuKamil

to prawda

ocenił(a) film na 8
AbuKamil

W którym miejscu to zostało powiedziane, że obie strony wydawały osoby wrogo nastawione do władzy ? Wydaje mi się ,że wyraźnie zaznaczono ,że po traktacie ryskim wymiana jeńców była dobrowolna i dzięki temu około tysiąc jeńców zdecydowało się zostać w Polsce, jak choćby ojciec jednego wypowiadających się w filmie, który wcześniej był "biały" i walczył w armii Denikina. Przecież nikt nikogo nie deportował na siłę do sowietów.

ocenił(a) film na 7
markulf

W którym miejscu nie odpowiem, bo film widziałem przed półtora rokiem, ale oglądałem na trzeźwo i jestem przekonany, że tak było. Tak samo wydawano rosyjskich (czy też radzieckich) jeńców po II wojnie w Austrii, czy Chorwatów walczących z komunistami, towarzyszowi Tito. Przy okazji obejrzę film raz jeszcze i być może wrócimy do tematu.

ocenił(a) film na 7
AbuKamil

Oglądam w tym momencie i potwierdzam, że wg. historyków pokazanych w filmie taka wymiana miala miejsce. O dobrowolności powrotu sowieckich jeńcow też wspomniano, zapewne jednak nie każdy miał wybór.

ocenił(a) film na 10
AbuKamil

Ten temat i mnie poruszył: mówi i czyta prof. Giennadij Matfiejew, historyk, Uniwersytet im. M. Łomonosowa, Moskwa: "(...) 21 rok październik. To był okres walki o wydalenie z Polski pewnej grupy białogwardzistów tak zwanych. Sprawa polegała na tym, że w umowie ryskiej 5-y punkt tej umowy głosił, że będą wysłane z krajów tych osoby, które są, uczestniczą w działalności anty, albo antyradzieckiej albo antypolskiej. I właśnie te dokumenty to była taka forma nacisku na polską stronę, że aha, jak wy naszych przywódców wydalacie z kraju, to właśnie ten dokument powstał. " [pisane ze słuchu - polszczyzna Matfiejewa nienajgorsza]
Mam nadzieję, że w tym nieszczęsnym traktacie ryskim lub później w praktyce polska strona „wydalała” białogwardzistów poza Polskę/lub nie podejmowała żadnych działań, a nie wydawała ich Związkowi, bo to było by morderstwo (świadome).

Pozdrawiam - J.K.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones