PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=565637}

Dziewczyna z tatuażem

The Girl with the Dragon Tattoo
7,7 325 045
ocen
7,7 10 1 325045
7,1 35
ocen krytyków
Dziewczyna z tatuażem
powrót do forum filmu Dziewczyna z tatuażem

Cieszę się, że Fincher zdecydował się nakręcić adaptację 1 części Millenium, bo wersja szwedzka pozostawiła u mnie wielki niedosyt. Dziewczyna z Tatuażem jest wspaniała - niesamowita, wbijająca w fotel czołówka, scenariusz i dialogi na najwyższym poziomie, doskonała muzyka no i fantastyczna OBSADA. Rooney Mara dała niesamowity popis gry aktorskiej potretując Lisbeth, ukazała nie tylko jej gniew, lecz także jej głeboko zakorzenioną wrażliwość, Lisbeth to tak naprawdę nieszczęśliwa dziewczyna bardzo skrzywdzona przez życie i ludzi, stąd ten jej "pancerz" zarówno wizualny jak i psychiczny, ktorym odgradza się od nich, jednak w głębi duszy jest wrażliwą istotą, zdolną się zaprzyjaźnić i pokochać.
Craig jest znakomitym aktorem i tutaj po raz kolejny to pokazał. jego Blomkvist jest taki jak w książce - czasem nieporadny, łajzowaty ale także pociągający, uroczy i zdolny się narazić dla dojścia do prawdy. Wszystkie aspekty charakteru tej postaci zostaly po mistrzowsku ukazane przez Daniela Craiga, czego nie mozna powiedzieć o jego szwedzkim "odpowiedniku" - Nyqviście.
Pozostali aktorzy też znakomicie dobrani - Erika, Bjurman, Martin, Vanger - bez zarzutu.
Uważam także, że ta adaptacja, pomimo kilku nieścislości w stosunku do ksiażki jest jej wierniejsza niż wersja szwedzka, która pomija znacznie więcej wątków.

10/10

Xenia_Frost

kwestia gustu ;)

rosaria

Też prawda. Dla mnie Noomi była zbyt jednowymiarowa i wręcz komiksowa w swojej "mroczności". Nie taką Lisbeth opisał Larsson.

Xenia_Frost

tak właśnie. Każdy ma zupełnie inne wyobrażenie ;) w tym tkwi magia rozmaitości świata - dziwnie to zabrzmiało, ale tak, tak jest ;) pozdrawiam.

rosaria

No, mnie akurat bardziej podobała się Mara - moim zdaniem była prawdziwą Lisbeth.

Karina_15

Hmmmm, wiesz, już tyle razy oglądałam szwedzką wersję Millenium jak i amerykańską, że jakoś tak zatarła mi się postać Lisbeth zarówno w wykonaniu Mary jak i Noomi. Obie są wg mnie na swój sposób wyjątkowe w tej roli. Jak miałabym teraz wybrać która mi się bardziej podoba, powiedziałabym, że obie... Do oby aktorek w tej roli jestem "przywiązana" . Obie dla mnie są własnie tą Lisbeth ;)

rosaria

Bardzo zdrowe podejście :)

Kamilla_mak

Zgadzam się w 100%. Uwielbiam ten film, jest rewelacyjny i bardzo dobrze oddaje ducha książki. Aktorstwo też bez zarzutu. Szwedzkie filmy widziałam i też mi się podobają. Ale wolę DZT.

MariGold_fw

Moim zdaniem również film Finchera jest znacznie lepszy niż szwedzkie adaptacje, z tym, że moim zdaniem te szwedzkie są raczej słabe.

Karina_15

Nieważne, DZT jest rewelacyjna.

MariGold_fw

I tu się zgadzamy :)

ocenił(a) film na 6
Kamilla_mak

Bardzo słaby film, nierówny. Fatalna Rooney Mara nie dorasta pięt szwedzkiemu wykonaniu. U Finchera rzecz dzieje się w USA a imiona i nazwiska mają szwedzkie - gorzej tego nie mogli rozwiązać.

Szwedzka wersja jest zimna, subtelna. U Finchera wszystko jest wyłożone kawa na ławę.

Unibet_78

Bzdura. To w szwedzkim filmie jest kawa na ławę i szkolne dialogi, żeby widz się 'nie pogubił'. U Finchera rzecz dzieje się w USA? Oglądałeś ten film w ogóle? A Mara jest lepsza od Rapace, znacznie lepiej oddaje książkową Lisbeth.

ocenił(a) film na 6
Kamilla_mak

Tak, oglądałem. Nawet wydałem 20 PLN na kino i nudziłem się niesamowicie. Słaby, mega słaby.

Być może wyniki moja ocena z tego, że jako pierwszy obejrzałem szwedzki??

Unibet_78

Ja też jako pierwszy obejrzałam szwedzki i nudziłam się. Fatalna obsada, szczególnie Nyqvist raził niemiłosiernie, bardzo byle jaki film. Dopiero Fincher oddał sprawiedliwość książce Larssona. Jak dla mnie Dziewczyna z Tatuażem bije na głowę miałki film Opleva. Mara w pełni zasłużyła na nominację do Oscara.

ocenił(a) film na 6
Kamilla_mak

Są gusta różne. Myślę, że to, co świadczy o sukcesie filmu to fakt, że szwedzki pierwowzór zarobił 104 mln przy budżecie zaledwie 13 mln, natomiast Fincher wydając aż 90 milionów zarobił jedynie 2,5 razy tyle, czyli 232 mln. Doliczcie promocję Finchera, szwedzka, poza Skandynawią nie miała praktycznie żadnej, a sprzedała się dzięki opiniom, krytyce i blogom. Fincher chciałbym nakręcić tak dobry film, ale nie wyszło.

Unibet_78

Wyszło, wyszło i to świetnie. Nie interesują mnie dane z Box Office Mojo. Mam swoje zdanie, film szwedzki był zaledwie znośny, dopiero film Finchera pokazał, jak należało to nakręcić. Ale Tobie może się podobać coś innego, wolny kraj.

ocenił(a) film na 6
Kamilla_mak

A dla mnie wręcz przeciwnie. Moje zdanie jest takie, że Fincher zdemolował całą historię.

Unibet_78

Obejrzałam dziś ponownie i podtrzymuje swoja opinię - genialny film.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones