PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=547}

Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi

Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
8,1 297 097
ocen
8,1 10 1 297097
7,8 32
oceny krytyków
Gwiezdne wojny: Część VI Powrót Jedi
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi

Mam wątpliwości odnośnie trzech kwestii, które komuś mogą wydać się idiotyczne, ale mi nie dają spokoju od pewnego czasu...
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć jakie było przeznaczenie Luke'a według Yody i Obi-Wana, czego oni od niego oczekiwali? Miał zabić Vadera i/lub Imperatora? Ale czy to nie byłoby wtedy równoznaczne z przejściem na ciemną stronę Mocy?
Druga kwestia - skoro Vader zabijając Imperatora powrócił tym samym na jasną stronę Mocy, to dlaczego jeśli Luke by to zrobił to oznaczałoby, że przeszedł na ciemną stronę?
Ostatnia moja wątpliwość - dlaczego Imperator chciał, żeby Luke wyzwolił w sobie gniew i nienawiść, a w konsekwencji go zabił i przeszedł w ten sposób na ciemną stronę Mocy? Jaki pożytek miałby wtedy z Luke'a po ciemnej stronie, skoro sam już by nie żył?

ocenił(a) film na 10
alexis_cherry

1 Oczekiwali od Lukea przywrócenia mocy , wiedzieli że tylko on ma moc aby zakon jedi powrócił
2 Vader zabijając Imperatora wyrzekł się swojego mistrza i wrócił po części na jasną stronę , chodz według mnie
mrok zbyt zdominował go by mógł zyc i stać sie dobrym , a Luke gdyby zabił imperatora w gniewie i nienawiści przeszedł by'na ciemną stronę , Luke wygrał gdy przestał walki i tego oczekiwał Yoda , Jego potęga pokonała Imperatora , nie zabijając go.
3 Imperator wyczuł że Luke jest silniejszy mocą od ojac i że Vader słabnie , wiedział że Luke albo będzie sithem albo przywróci
równowagę mocy.
Tak ja to odbieram

ocenił(a) film na 9
alexis_cherry

Wydaje mi się, że Imperator nie chciał, żeby Luke go zabił. To była taka prowokacja, żeby wzbudzić w młodym Skywalkerze gniew. Wiedział, że jak Luke go zaatakuje to Vader go obroni i chciał spokojnie patrzeć na wynik walki. Wiadomo, że jeśli Luke zabił by ojca to nie miał by już innej drogi niż ciemna strona mocy, na to liczył Imperator. Mnie bardziej zastanawia dlaczego Luke po rozbrojeniu Vadera nie podjął walki ze starym, chyba zabicie Imperatora było akurat wskazane, przecież zarówno Windu jak i Yoda chcieli zabić Palpatine, bo był wcieleniem czystego zła, więc myślę że jego zabicie było by naturalne.

ocenił(a) film na 8
mirek0490

Nie zabił Imperatora, bo odrobił lekcje z jaskini na Dagobah (z V części). Yoda ostrzegł go wtedy, że spotka tam to, co ze sobą weźmie. Luke zabrał miecz i spotkał siebie w zbroi Vadera. Odczytuję tę scenę jak przysłowie - od miecza wojujesz, od miecza zginiesz. Luke rzucając miecz w VI części, wyrzekł się gniewu i agresji pokazując, że jest gotowy do poświęceń co było na tyle dobrym dowodem siły jasnej strony, że skłoniło Vadera do nawrócenia.

ocenił(a) film na 10
alexis_cherry

1. Oczekiwali od Luke'a, że zabije Vadera i Imperatora. Z jednej strony dlatego, że był ostatnim wyszkolonym Jedi, młodym i silnym, a po drugie był potężny, bo w końcu to syn Anakina. Zabicie ich oboje w walce nie byłoby przejściem na CSM, pod warunkiem, że dokonałoby się to według doktryny Jedi.

2. Patrz jak 1. Gdyby Luke zabił Imperatora według doktryny Jedi to nie przeszedłby na CSM. Vader wrócił na jasną stronę, bo wystąpił przeciwko swojemu mistrzowi z powodu uczuć do własnego syna, a więc z dobrych pobudek. To go uratowało.

3. On nie chciał, żeby Luke go zabił i nawet nie dałby się zabić gdyby Luke próbował. Imperator to mistrz podstępu, dlatego zainscenizował całą sytuację, tak aby Luke mógł patrzeć na porażkę Rebelii, co miałoby wyzwolić jego gniew i nienawiść na Imperatora. Próba jego zabicia w skrajnym gniewie i złości doprowadziłaby do przejścia na CSM. Luke zrobił pierwszy krok w tym kierunku gdy chwycił za miecz, a jego gniew i złość wyzwoliła się ostatecznie w pojedynku z Vaderem. W ostatniej chwili się jednak opamiętał i nie zadał ostatecznego ciosu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones