PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=537558}
5,2 17 812
ocen
5,2 10 1 17812
1,9 8
ocen krytyków
Historia Roja
powrót do forum filmu Historia Roja

Dziś została uruchomiona strona, dzięki której, dokonując DOBROWOLNEJ wpłaty pieniężnej w DOWOLNEJ kwocie, mamy szansę dołożyć swoją "cegiełkę" do tego, aby film ten jednak się ukazał! Pokażmy obecnie rządzącej juncie, że ze społeczeństwem nie warto zadzierać - jeżeli poprzez swoje machinacje chcą zablokować upublicznienie filmu - sami go wydamy! To prawdopodobnie jedna z niewielu takich akcji w skali światowej, gdzie społeczeństwo, zrzeszeni obywatele sami zadecydują, jaki film chcą wspierać swoimi pieniędzmi!
Dlaczego miałbyś go wspierać? Jeżeli Twoje poglądy są konserwatywne, prawicowe, tradycjonalistyczne, to prawdopodobnie nie zadajesz sobie tego pytania, gdyż czujesz, że właśnie tego typu filmu brakuje. Jeżeli natomiast nie jesteś zwolennikiem prawej strony - pamiętaj, że pluralizm jest cnotą i wartością. Trzeba mieć z czym dyskutować, nawet jeżeli jest się negatywnie nastawionym. Każdy jednak jest wolny, i każdy podejmuje własną decyzję.
Zachęcam wszystkich was, którzy to czytacie - nie bądźcie obojętni! Pomóżcie uratować Roja. Dowolną kwotą. Może być to nawet 5 zł. Na stronie, którą podam na końcu tej wiadomości, są wszelkie informacje dotyczące wpłaty na konto filmu. Pienądze można przelać nawet w oddziałach Poczty Polskiej, dlatego gorąco zachęcam do wpłacenia każdej kwoty.

Oto strona:
http://ratujmyroja.pl/

Oświadczam, że nie jestem w żaden sposób powiązany z filmem, jego twórcami, aktorami, ani z żadną osobą biorącą udział w jego tworzeniu. Nie dostaję również żadnego wynagrodzenia, a wiadomość przeze mnie napisana nie ma charakteru spamu, ma natomiast cel informacyjny.

ocenił(a) film na 4
_surreal_

Szczytny cel. Ten film musi powstać. Dość politycznej poprawności.

mario86

Podbijam. Jest już ponad 30 000 zł pochodzących z datków zwykłych ludzi! Dorzuć coś od siebie. Ludzie wpłacają nawet po 5 zł - ale to już o 5 zł bliżej do premiery filmu.

użytkownik usunięty
_surreal_

Byłem na wersji roboczej, zakupiłem okazyjną płytkę DVD o Żołnierzach Wyklętych i dodatkowo na film zabrałem ze sobą swojego tatę :) sala była wypełniona po brzegi - było więcej chętnych niż miejsc :) cieszy bardzo duża liczba młodych ludzi :)

co do filmu: KAPITALNE kino ! nie dajmy się cenzurze ten film po prostu musi zostać dokończony ! a wtedy atakujmy kina aby ten film nie został przez nie pominięty ..

Cześć i Chwała Bohaterom !

KingPaulus

Pff... Nie macie na co wydawać kasy, tylko na jakiś film gloryfikujących NSZ-owskich nazistów? Nie wiem jak można nazywać bohaterami osoby, będące w takiej organizacji. NSZ mordowały żydów i polaków z Bch, GL i AL i zwykłych chłopów posiadających ziemię z reformy rolnej. Ale oczywiście dziś o tym mówić oficjalnie nie można bo to byli "obrońcy demokracji".
Pozdrawiam

Nnorm

idź pomaszeruj z czerwonymi i gloryfikuj sierp i młot

KingPaulus

Napisz mi tylko gdzie czerwoni maszerują to pójdziemy razem.

Nnorm

człowieku idź wystaw swoje gg na kwejku i tam szukaj kolegów

KingPaulus

Nie pójdę w twoje ślady

ocenił(a) film na 9
Nnorm

Czerwoni maszerują prosto do piekła...

" NIGDY NAS NIE POKONACIE "

Niech żyje WOLNA POLSKA !

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Nnorm

Nazizm to specyficzna odmiana faszyzmu, która istniała tylko w Niemczech i nazistą według Rosenberga i Hitlera mógł zostać jedynie aryjczyk, Członkowie NSZ z pewnością aryjczykami nie byli dlatego nazywanie ich nazistami jest błedem semantycznym.

Rudolfo

Nie do końca. Nazizm to skrót od Narodowego Socjalizmu. Niemcy też nie byli aryjczykami. To był wymysł eugeniki.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Cobra_Choke

Ho, prawdziwie patryotyczna wypowiedź. Twoja mama musi być z ciebie naprawdę dumna.
W końcu prawdziwych Polaków jest tak nie wielu.

Nnorm

To fakt, przez takie zawszone parchate świnie jak ty Polacy i polskość umierają na oczach każdego dnia. Tak więc skończ pie rdolić herezje i pomódl się do swojego idola pułkownika Różańskiego, a nam daj święty spokój.

Cobra_Choke

O człowieku. Uważasz, że Polakami są jedynie ci co wychwalają NSZ i Kaczorów? Jeżeli tak jest to mam nadzieję że "polskość" w twoim rozumieniu naprawdę umrze.

Jestem takim samym Polakiem jak ty. Problem polega na tym, że ja nie wylewam swojej żółci na innych dlatego że mają inne poglądy.
Nie zamierzam też modlić się do UBeków ale nikt mnie nie zmusi żebym uznał NSZ za bohaterów, bo równie dobrze za takowych można nazwać kiboli którzy zaatakowali Rosjan w Warszawie albo ONR-owców (w końcu to m.in. z ich ruchu wywodzili się NSZ-owcy którzy miłością do żydów nie pałali - zupełnie jak ty).

Nnorm

Ty pisząc, że bohaterowie wyklęci to bandyci sam dałeś sobie świadectwo człowieka, którego miejsce jest nie w Polsce, a w Moskwie. Mając takie myślenie i podejście do historii robisz sobie samemu krzywdę i wkur wiasz tylko innych. Nie musisz kochać Kaczorów, ale nie pisz bzdur człowieku. A Żydów nie nienawidzę, a co najwyżej tych, którzy robili i nadal robią Polakom wielką krzywdę, czy to niegdyś fizycznie czy dzisiaj w ''polskojęzycznych'' mediach. Co do kiboli to przypominam, że to oni uderzyli pierwsi we Wrocławiu, a skoro mamy taki ''mądry i yntelektualny rząd'' to powinni być mądrzejsi od tego niedobrego Kaczora i nie zezwolić na żadne pochody bo tak samo by było gdyby Polacy szli po Moskwie 11 listopada i Niemcy w Tel Awiwie na 3 października. Wolność Tomku w swoim domku, a nie, że każdy czuje się tu jak u siebie tylko nie Polacy.

Cobra_Choke

Za to ty wystawiłeś sobie świadectwo niczego sobie. A jak mam nazywać ludzi którzy napadali na Polskie wsie, mordowali żydów i kolaborowali z hitlerowcami (brygada świętokrzyska) a potem atakowali posterunki milicji i rodziny chłopskie, które przejęły ziemię w ramach reformy rolnej?
Jeżeli ich nazywasz bohaterami a mnie wysyłasz do Moskwy, to mogę się tylko cieszyć ze ludzie twego pokroju i takim światopoglądzie nie zdobyli władzy po '45 roku. A co do pochodu to rosjanie organizowali takie marsze w przeszłości (w Helsinkach jeżeli się nie mylę). Była to dobra okazja do pokazania, że zaszłości historyczne nie będą cechować wzajemnych relacji, jednak "Patryoci" dali o sobie znać. A co do żydów to nie wiem kogo masz na myśli, ale pachnie mi tu Polonicą.net

Nnorm

Dobrze, idź swoją drogą i publicznie nie wyrażaj takich głupot bo ktoś da ci za nie w mordę. A co do pochodu w Helsinkach jeśli taki był to ja czekam na jakieś pochody w Moskwie i Tel Awiwie. Dobranoc panu, a ja od pana czuję Szechterowską Gebelówkę Wyborczą i dużo czosnku.

Cobra_Choke

No, domyślam się. Już ja wiem jak działają twoi idole z pod znaku swastyki.
Cały czas chodzę swoją drogą i na całe szczęście spotykam wielu ludzi mogących kulturalnie argumentować swoje racje. Ty nie starasz się nawet bronić swych poglądów a jedynie chamsko atakujesz cudze. Lepiej to zmień bo prędzej ty dostaniesz od kogoś w mordę niż ja.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Cobra_Choke

Hahaha, człowieku weź jakieś tabletki uspokajające i nie podniecaj się tak. Nie twiędzę że wszyscy uważający NSZ za bohaterów są nazistami czy antysemitami ale ty jesteś przypadkiem wyjątkowo ciężkim.
A co do latarni - po co się męczyć z wieszaniem skoro można otworzyć na nowo Auschwitz. A co. Szybciej pójdzie.

Nnorm

Jesteś chory - lecz się.

Cobra_Choke

Oj gościu, gościu.

Nnorm

Nnorm szkoda czasu na takiego bankruta umyslowego, imbecylizm to choroba, nic tego nie zmieni. pozdr

Rittner

Wiem, że do jego ciasnego, ptasiego móżdżka nigdy nie dotrze, że poglądy jakie wyznaje to stek bzdur. Chociaż miałem niezły ubaw doprowadzając tego głupka do szewskiej pasji.
Również Pozdrawiam

ocenił(a) film na 10
Nnorm

Nie wszyscy z nich to aniołki, ale Polacy to też nie wszyscy aniołki.
Historia o Zolnierzach Wykletych nie zapomniala .A Polska dzis coraz mocniej upomina sie o ich pamiec i slawe. Walczyli na przekor jaltanskiej kapitulacji zachodnich aliatow. Walczyli o suwerenne panstwo,o zolnierski honor,o prawo do normalnego zycia. Walczyli z nadzieja ,ze sprawiedliwosc zwyciezy ,a kara dosiegnie sowieckich okupantow i ich polskich kolaborantow.Chociaz dzis nazywamy ich zolnierzami wykletymi,oni sami uwazali sie za zolnierzy slusznej sprawy.Wielu z nich walczylo do konca,do smierci z rak wroga.Czesto nadal nie znamy ich grobow.Ale byli sumieniem Polski i dla nastepnych pokolen wysoko wyznaczyli miare wiernosci Ojczyznie.Z powazanie dla tematu.

ocenił(a) film na 9
Nnorm

Prawdziwych Polaków jest niewielu?

http://www.youtube.com/watch?v=8zDBR-ikjIA

W 2012 roku w Warszawie było ponad 50 tysięcy ludzi! Była to największa manifestacja w Polsce po roku 1989 a jak sądzę w tym roku frekwencja będzie jeszcze większa.

Pokaż mi podobny marsz zaplutych komuchów w naszym kraju...

WIELKA POLSKA !

Nnorm

Nazizm może i jest skrótem od narodowego socjalizmu ale chodzi tylko i wyłącznie o niemiecki typ narodowego socjalizmu<zresztą termin nazizm pochodzi od niemieckiego słowa>. Jeżeli nawet w NSZ istnieli jacyś narodowi socjaliści to na pewno nie byli to naziści, bowiem ten termin odnośi się tylko i wyłącznie do niemieckiego narodowego socjalizmu występującego w III Rzeszy<w określonym czasie>.

Rudolfo

Dobra, niech Ci będzie.

Nnorm

Chodzi mi o to aby odpowiednim słowom przypisać właściwe znaczenie, żeby potem nie słyszeć o neonazistach w USA.

Nnorm

Lepsze określenie to (neo)faszyści, które lepiej oddaje sens twojej definicji. Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
Nnorm

Typowa komusza strategia ... każdy kto przeciwko nam to "nazista i faszysta".

Tacy jak ty z uśmiechem na ustach oddaliby władzę w Polsce w ręce Moskwy. Niestety, ale taką macie mentalność.
Nie zasługujesz na to by mówić o sobie, że jesteś Polakiem. Polak zawsze walczy o swój kraj w pełni NIEPODLEGŁY i SUWERENNY. Bo prawda jest taka, że nie ma znaczenia czy okupantem jest Niemiec czy Ruski.
Okupant to okupant. . .

ocenił(a) film na 10
Nnorm

Do kompletu zapomniałeś dopisać, że komuchy chciały zabrać chłopom ziemię i utworzyć z nich spółdzielnie. Chłopi sprzeciwiali się temu, byli prześladowani, siedzieli w więzieniach, zabierano im plony. W końcu komuna odpuściła i PRL był bodaj jedynym demoludem, gdzie była prywatna własność ziemska.

ocenił(a) film na 2
KingPaulus

również byłem. Mega ważny temat, ale film dramatycznie słaby:(

_surreal_

Oglądałam dzisiaj ten film i podpinam się pod apel - chciałabym uzupełnić swoje wrażenia, gdy film już będzie dokończony. Wierzę, że uda się uzbierać potrzebną sumę. Dziwią mnie trochę pyskówki na tym forum. Po co pod filmem o takiej tematyce robić burdel?
W ogóle nie mieści mi się w głowie jak można nazwać żołnierzy wyklętych, bohaterów walki o WOLNĄ POLSKĘ, "NSZ-owskimi nazistami?". Ludziom, szczególnie np. jednej osobie w tej temacie nieźle się w głowie po...poprzewracało :).

Osjana

Oni nie walczyli o wolną Polskę, oni walczyli o ohydną hybrydę katolicką, a to nie jest to samo.

Rittner

Walczyli za Polskę , nienawidzę takiego gadania , mój dziadek walczył razem z oddziałem Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc , nie pozwolę by jakaś komunistyczna świnia taka jak ty nazywała bohaterów zdrajcami lub pisać że nie walczyli o Polskę , tacy ludzie jak Ty nie powinni żyć , wiesz czemu ? Bo życie człowieka jest tyle warte ile może zrobić dla ojczyzny , dlatego to my zbieramy pieniądze , dajemy datki na powstanie tego filmu a Ty piszesz bzdury za 17 calowego monitora i udajesz inteligentnego człowieka . Mam Ci tylko tyle do powiedzenia .

royalpl222

Nie jesteś w stanie mnie obrazić. Komuniści, w przeciwieństwie do band z lasu, budowali ten kraj, dali ludziom szkoły i szpitale, odbudowali Warszawę po wandalach z AK, którzy ponoszą pełną odpowiedzialność za śmierć 200tys ludzi i zniszczenie bezcennych skarbów kultury i historii polskiej w obłędnym powstaniu. I daruj sobie te slogany patriotyczne, nie robią na mnie wrażenia wyświechtane frazesy wbite Ci mechanicznie do głowy. Albert Einstein kiedyś powiedział, że "jedyną ojczyzną człowieka jest jego umysł, którego wartość stanowi o wartości każdej jednostki", w pełni się pod tym podpisuję. Po wojnie, gdyby wygrała katolicka ekstrema, to Polska byłaby jednym wielkim obłędem, jeszczę większym nieszczęściem niż za sanacji. Bandy leśne będą zawsze tylko bandami, którym należy się pogarda, a nie ołtarze. I całe szczęście katopatriotyczni potomkowie band z lasu, tacy jak Ty, nie decydują o moim życiu i śmierci. Wiem, że wy chcielibyście, żeby wszyscy ludzie pozbawieni byli osobowości, byli produkowani seryjnie i wierzyli w wasze chore bajki, w kupie jest wasza siła, siła miernot.

Rittner

Odpowiem to , co odpowiedział rotmistrz - BOHATER(nie bandyta) - Witold Pilecki w filmie opisującym jego proces...
''Będę się za pana modlił ... Do końca''
Nie rozumiem nadal skąd w Tobie tyle nienawiści do kościoła katolickiego ?Byłeś molestowany ?
Na prawdę nie wieżę w to co tu czytam .
A i wracając do cytatów skoro tak bardzo je lubisz przytaczać :
''Naród, który nie zna swej przeszłości nie ma szans na napisanie nowej historii ''
Twoje pseudo-intelektualne zagrywki nie robią na mnie wrażenia , jestem człowiekiem który ponad siłę pseudo-intelektu ceni sobie wartości Honoru i Ojczyzny .
Jak możesz pisać o tym że AK niszczyło Warszawę , zastanawia mnie jak ty byś się zachował gdyby to Twoich przyjaciół , rodzinę , mordowano ?? Wyobrażasz sobie dzisiejszy świat gdyby nie Powstanie Warszawskie ? Wyobrażasz sobie walkę Polaków o wolność bez etosu Powstańca ? Albo nigdy nie widziałeś cierpienia albo jesteś kretynem .
Za przeproszeniem może i będzie to prostackie ... W DUPIE MAM SKARBY KULTURY która bez tych ludzi była by GÓWNO warta.

royalpl222

Miałem się już nie włączać do tej dyskusji, ale po tym co piszesz nie mogę zrobić inaczej

"Jak możesz pisać o tym że AK niszczyło Warszawę , zastanawia mnie jak ty byś się zachował gdyby to Twoich przyjaciół , rodzinę , mordowano ?? Wyobrażasz sobie dzisiejszy świat gdyby nie Powstanie Warszawskie ? Wyobrażasz sobie walkę Polaków o wolność bez etosu Powstańca ? Albo nigdy nie widziałeś cierpienia albo jesteś kretynem ."

Widzę, że myślisz w bardzo martyrologiczny sposób - dać się zabić, a im więcej nas zginie tym większe odniesiemy "zwycięstwo" moralne. Równie dobrze każdy z nas mógłby z gołymi pięściami rzucić się na stado łysych koksów ale to byłaby czysta głupota a nie obywatelski obowiązek. Tak też było z PW. Bór-Komorowski zrobił według schematu: najpierw wywołamy powstanie a potem to się pomyśli co dalej. Taka prawda, że to przez dowódców AK Warszawa stała się współczesną Kartaginą. Okupacja miasta była straszna ale Powstanie było zupełnie niepotrzebną hekatombą. Ot co. I to prawda, że Komuniści musieli odbudowaĆ ze zgliszczy miasto, choć wiem, że wielu chciałoby aby Warszawa dzisiaj dalej leżała w gruzach - mieliby ładny pomnik naszej największej klęski w dziejach (albo największego popisu głupoty w historii ludzkości).

"Za przeproszeniem może i będzie to prostackie ... W DUPIE MAM SKARBY KULTURY która bez tych ludzi była by GÓWNO warta."

Uważasz, że gdyby nie PW to Zamek Królewski, Pałac Łazienkowski i Saski, Archiwa (w Powstaniu spłonęły księgi grodzkie mojego miasta Radomia, i praktycznie nie da się odtworzyć jego dawniejszej historii), Muzea, BYŁYBY GÓWNO WARTE?! GDZIE TY MASZ MÓZG CZŁOWIEKU?!

royalpl222

Zanim znów zaczniesz trzeszczeć
o ojczyźnie i honorze, proponuję
Ci
poznać wpierw rodzimy język,
konkretnie jego ortografię.
Wierzyć od
wiara, słowa "wieżyć" nie znam.
Zwykle pod płaszczykiem
śmierdzącego
patosu patriotyzmu ludzie chcą
ukryć własną głupotę i
niedojrzałość,
czy z Tobą jest podobnie to już
sam to oceń. I następnym razem
wysil
się na coś bardziej błyskotliwego
niż tekścik o molestowaniu. Mam
obiekcje do KK czysto
merytoryczne, nic osobistego. I
RP, II RP upadły
przez katolicyzm, którego
zgnilizna i antyreformizm
doprowadziły do
niewoli, to "katolicy patrioci"
sprzedali Polskę w Targowicy, ten
rak
ciągle toczy ten kraj i nie daje mu
w pełni się rozwinąć, każdą
wolną
myśl, każdy objaw samodzielności
dusi i zabija. Łyszczyński to tylko
symbol tej okupacji
światopoglądowej, mentalnej. Nie
ma żadnego etosu
PW, jest jedynie kłamliwy mit i
utracone dobra, zabici ludzie.
Anders
powiedział, że dowódctwo AK
powinno zostać rozstrzelane za
decyzję o
bezmyślnym powstaniu, które
pochłoneło życie setek tysięcy
ludzi i
kulturę, która świadczy o
tożsamości państwa. Ty chyba
nawet nie
zdajesz sobie sprawy ile w
ruinach Warszawy spłoneło
wieków kultury i
myśli polskiej, bezpowrotnie
zgineły rękopisy, obrazy,
pamiątki,
tysiące starodruków, pałace,
zabytki. I po co? Który inny naród
jest
tak głupi, że niszczy swój
dorobek w imię politycznych
bzdur? Jakim
trzeba być baranem, żeby
podpalić Rzym, Wiedeń, Berlin,
Paryż? A oni
podpalili Warszawę. AK chodziło
jedynie o władzę, którą prawica
utraciła sromotnie we wrześniu
39, w imię tej władzy rzucili na
barykady setki bezbronnych
dzieci, tysiące nieuzbrojonych
nastolatków,
posłali ich na śmierć, a miasto
wydali na zniszczenie w imię w
swojego
pragnienia władzy. Kiedyś
historia skurczy ich do
właściwych rozmiarów
za tę zbrodnię na Polsce. Możesz
sobie wierzyć w brednie
prawicowych
mitomanów, tak Cię wychowali,
tak Ci rozum odebrali frazesami i
sloganami, nie Twoja to wina.
Módl się módl, pustka zniesie
każdą
śmieszność i błazenadę, tyle tych
bogów, któryś może Cię
wysłucha.
Następny wątek
Odpowiedz

Rittner

"Komuniści, w przeciwieństwie do band z lasu, budowali ten kraj (...)"

Pogratulować wiedzy historycznej. Komunizm to najbardziej zbrodniczy totalitaryzm na świecie.
Nie chce mi się wierzyć, że ubeckie g... ma się w naszym kraju tak dobrze i że tacy ludzie jak Pan w ogóle istnieją... Ale to się oczyści w przeciągu kilku pokoleń. Oliwa zawsze na wierzch wypływa, a zbrodniarzy i ich 'adwokatów' prędzej czy później spotka sprawiedliwość.

Bez odbioru, bo nie interesuje mnie zdanie ignoranta (a może i wnusia esbeka).

ocenił(a) film na 6
Federica

święte słowa niemieccy naziści przy komunistach to dzieci

ocenił(a) film na 6
Federica

Pewnie dziadziuś z UB opowiadał jak to strzelał w potylice "Zdrajcom" Polski Ludowej.

ocenił(a) film na 6
Rittner

Durniu za zniszczenie Warszawy ponosi odpowiedzialność Hitler i Stalin. A co komuniści zrobili z Polski? Zacofani mój kraj pod względem ekonomicznym( gdyby nie wojna i komuna Polska już 1960 dogoniłaby Francję) Przed 1939 Polska byłą najszybciej rozwijającym się krajem Europy(nie licząc nazistowskich Niemiec). Pogarda cepie należy się takim bandytom jak NKWD, Smiersz, KBW czy Informacja Wojskowa. Tacy ludzie jak bohater filmu walczyli o wolną Polskę o Polskę bez zniewolenia komunizmu. Dziś dzięki ciężkiej pracy takich ludzi jak prof. Szwagrzyk możemy wreszcie sprawić godny pochówek tym patriotom. Na swój grób czekają jeszcze mimo ciężkiej pracy profesora tacy patrioci jak rtm. Pilecki, gen. Nil, Hieronim Dekutowski ps. Zapora. A tacy zdradnicy ojczyzny jak Marchlewski, Bierut, krwawa Luna, szeregowiec Jaruzelski( ta gnida nie jest godna stopnia oficerskiego), mają piękne nagrobki w alei Zasłużonych, Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie.

ocenił(a) film na 6
Rittner

Rittner komuniści do spółki z nazistami spowodowali zacofanie gospodarcze Polski

ocenił(a) film na 10
Rittner

Tak budowali, tylko że ten film jest o takich bohaterach jak Pilecki, którzy nie spodobali się władzy ludowej i musieli zostać usunięci. Nie wiem czy wiesz ale od 56r. skończył się u nas stalinizm.

royalpl222

Nie dyskutuj z lewakiem. Dzieciak pewnie lata z Che Guevarą na klacie, bo taka jest moda i myśli że "jest fajny".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones