PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1140}
7,3 100 961
ocen
7,3 10 1 100961
7,0 21
ocen krytyków
Kingsajz
powrót do forum filmu Kingsajz

Po obejrzeniu filmu z niedowierzaniem patrzyłam na rok produkcji. Oglądając byłam pewna, że film powstał najwcześniej w 1989. A tu niespodzianka - 1987.
Kiedy oglądam takie filmy jak ten, oraz np. seriale Barei - Altermatywy 4, Zmienników albo wcześniejszego Misia, to jakoś nie mogę uwierzyć w cenzurę i zamordyzm tamtych lat. Raczej przypomina mi się powiedzonko o "najweselszym baraku obozu".
Satyra ww. filmów i seriali jest grubymi nićmi szyta i aż chciałoby się zacytować tekst z Misia, że "wiadomo jakiej lep propagandy za tymi nićmi się kryje"....
Kumotrzy (żeby już dla młodszego pokolenia była kawa na ławę - jest to pogardliwa wersja słowa "towarzysze") w ojczyźnie Krasno- Ludowej... Cenzor był aż takim idiotą, czy też cenzura była fikcją?
Nie wiem co mam myśleć, jak łączyć fakty... W tych samych latach 80. powstawały ww. obrazy a przy okazji Wajda wielbił stare dobre przedwojenne czasy w sentymentalnych "Kronikach wypadków miłosnych" i kilku podobnych dziełach. Jednocześnie w tych samych latach 80. zamordowano Popiełuszkę.
Jak zestawiam te rzeczy - mam wodę z mózgu. Czy ktoś potrafi to zebrać do kupy i wyciągnąć jakiś wniosek?

ocenił(a) film na 10
ogonktorymachapsem

Dobre pytanie. Jeśli znasz alternatywną wersję historii, nt. Wałęsy, Solidarności, Magdalenki i Okrągłego Stołu, to myślę, że można się domyślić o co chodziło.

PIOTREK_31

Alternatywna wersje?

ocenił(a) film na 10
duderinio

No tak, że to wszystko było odpowiednio zaplanowane, więc i cenzura mogła odpuszczać, a nie być taką ślepą, bo szykowano od dawna zmianę ustroju.

ocenił(a) film na 9
duderinio

Zapoznaj się z alternatywnymi źródłami - i nie chodzi mi tutaj o samą wikipedię czy też inne powszechne źródła. Trzeba szukać - tak jak pisze Piotrek_31.

ocenił(a) film na 9
ogonktorymachapsem

Z cenzurą to akurat było tak, że miała momenty dokręcania śruby i jej luzowania.
To co w jednym roku przechodziło, kilka miesięcy wcześniej lub później było wywalane bez litości.
Zresztą "wadza" również miała różne gusta i upodobania. Jednym artystom puszczano więcej, inni dostawali wilczy bilet za byle żarcik.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones