PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=874684}

Klasyczny horror

Una classica storia dell'orrore
4,9 8 499
ocen
4,9 10 1 8499
Klasyczny horror
powrót do forum filmu Klasyczny horror

Powtarzalny, przewidywalny, z dość płaskimi bohaterami (poza Elisą). Tyle że ten film miał taki być. Przecież te poszlaki naprowadzające widza na trop są podsuwane pod jego nos nie bez powodu. Twórcy nawet nie próbowali stworzyć czegoś nowego – na pewno nie w tej głównej linii fabularnej, która jest inspirowana różnymi, głównie „klasycznymi” produkcjami. Albo takimi, które już urosły do takiej rangi.

Nacisk miał być na zakończenie i na jego przesłanie. A i tak moim zdaniem bardzo zgrabnie jest budowany klimat, dzięki tej muzyce znanej ze starych horrorów i udanej grze świateł. Podobało mi się, jak na zmianę czerwień zalewała ekran jako typowy sygnał ostrzegawczy (nawet była syrena alarmowa), a później nawiązywano obrazem do typowego, włoskiego giallo. Większość kadrów za dnia jest naznaczona żółtym zabarwieniem, czasem nawet trochę westernowym. I jeszcze kamera od dołu, która zniekształca rzeczywistość i wskazuje na to, że ktoś ich ciągle obserwuje.

Trochę żałuję, że ten wątek „folklorowy”, na którym koncentruje się pierwsza część historii, później zamienia się w slashera, ale twórcy nie chcieli robić drugiego „Midsommar” skrzyżowanego z filmem ”Czarownica: Bajka Ludowa z Nowej Anglii”. To miała być mieszanka wszystkiego, zwrócenie się w kierunku ogólnego kina gatunkowego. Bohaterowie też są płascy nie bez powodu – mieli reprezentować typowe postaci z typowych horrorów o domkach w lesie i innych rytuałach. Jest para? No jest. Nagle pojawia się dziecko? A jak! Do tego jeszcze dziewczyna, która przetrwa choćby nie wiadomo, co się miało stać i lokalny chłopak, który zna legendy. Świetne nawiązanie do założycieli mafii.

Nie jestem wielką fanką slasherów, więc zdecydowanie bardziej podobała mi się ta pierwsza część filmu, gdy było jak w starych horrorach – słychać krzyki, ale na ekranie tego rozlewu krwi nie ma. No, poza łamaniem kości, ale krwawej masakry nikt nie pokazywał. Druga jest znacznie bardziej komediowa, mocniej „amerykańska”.

Ale i tak uważam, że to bardzo udany film. Ja się świetnie bawiłam przy odkrywaniu różnych nawiązań. Ocena subiektywna, efekt dużej frajdy. Więcej opowiadam tutaj: https://youtu.be/PorPRfX97lA

ocenił(a) film na 7
Alexandraaa

Też nie rozumiem tej niskiej oceny. Może wiekszość oglądała ten film jak użytkownik Bloodflixa w scenach po napisach :). Ciekawy horror bawiący się konwencją.

tomiszczak

JD za krótki komentarz JD

Alexandraaa

Hej. Lubię takie obszerne komentarze, zwłaszcza gdy pokrywają się z moją opinią ! Będę lakoniczna: mnie się podobało!

ocenił(a) film na 4
Alexandraaa

Ale co przekazuje to zakończenie tak naprawde? Dla mnie ten film to zmarnowany potencjał

ocenił(a) film na 8
Alexandraaa

Zgadzam się z Tobą całkowicie, mi film bardzo przypadł do gustu. Nauczyłem się już tego, że filmy, które mi się podobają, szczególnie te współczesne, mają zaniżoną ocenę.

ocenił(a) film na 6
Alexandraaa

Zgadzam się,schemat niby oklepany,wszystko to już było.Ale i tak z przyjemnością się ogląda.

ocenił(a) film na 2
Alexandraaa

Straszny gniot.

ocenił(a) film na 7
Alexandraaa

+1 film cudowny też dziwią mnie oceny

ocenił(a) film na 6
Alexandraaa

Recenzja fajna, a sam film przypadł mi bardziej do gustu niż także wczoraj obejrzany "W lesie dziś nie zaśnie nikt 2" (2021) Kowalskiego. Owszem, jest zaskakujące przełamanie konwencji, ale nadal utrzymane w estetyce horroru. Zauważalna inspiracja "The Wicker Man" (1973) czy "Cabin in the Woods" (2011), sporo starannie wykreowanej atmosfery (świetne cmentarzysko samochodów!), wysmakowane operowanie czerwienią (zdecydowanie czuć tutaj inspirację "Suspirią" Argento i nurtem giallo). Do wielu moich ulubionych włoskich horrorów z lat 60-tych, 70-tych i 80-tych "Klasyczny horror" nie ma nawet startu, ale tak czy owak to całkiem absorbujący i starannie zrealizowany film grozy.

ocenił(a) film na 6
khanate

No widzę że ktoś tu sie zna na rzeczy, podjazdu do "klasycznych horrorów" to ten film niema aczkolwiek jak dla mnie jest to przyzwoity horrorek a na samym konću zawiało w dodatku czarną komendia.

Alexandraaa

G*wno przez duże G. Włosi myśleli że zrobią zajebisty film, coś innego, a widać że za bardzo się postarali. Kicha.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones