PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=980}
7,9 290 342
oceny
7,9 10 1 290342
8,7 45
ocen krytyków
Obcy 8. pasażer "Nostromo"
powrót do forum filmu Obcy - 8. pasażer "Nostromo"

Narodziny Obcego

ocenił(a) film na 8

Witam.
W ciągu tego tygodnia obejrzałem wszystkie części obcego oraz Prometeusza.
Przejrzałem wiele stron, przeczytałem wiele tematów na forach odnośnie obcego i nigdzie nie
udało mi się znaleźć konkretnej odpowiedzi na pytanie - Jak powstał Obcy ?
Dziś wdaje mi się, że znam na nie odpowiedź i o tym napiszę. A Wy napiszcie co o tym sądzicie :)

Obcy to film który jednym może się podobać, a innym może całkowicie nie przypaść do gustu. Ale
jak wiadomo nie od dziś o gustach się nie dyskutuje. Alien to po prostu klasyk i tego już nikt bez
względu na gusta podważyć nie może.
Jak wiemy każda z części Obcego była kręcona przez innych Reżyserów. Dlaczego ? Nie mam
pojęcia, ale jak powiedział kiedyś Scott - Tylko jego wersja jest kanoniczna... Co oczywiście jest
całkowitą brednią :) Może już dojrzał i sam zrozumiał, że bredził :)
Ilu by reżyserów czy scenarzystów nie było trzeba wziąć pod uwagę to, że filmy trzymały się raczej
kupy i były sensowne. Jedne lepsze, inne gorsze.
Były także filmy typu AvP, Avp 2, czy po prostu Predator, Predator 2 i Predators. Jak te dwa
pierwsze nawiązują do Obcego tak te 3 ostatnie raczej nie :)
Wielu nie uznaje AvP jako Uniwersum Obcego, ale tak na prawdę to nie on namieszał tak bardzo
w tej całej Historii. Mowa tutaj o Prometeuszu którym wielu widzów i fanów Aliena - Jest zwykłym
"Gniotem"!!! :)
Ja się pod tym nie podpiszę... A dlaczego ? A dlatego, że moim zdaniem film jest świetnym
Prequelem do Obcego. Niestety wielu fanów słowo Prequel rozumieją przez pokazanie narodzin
obcego przez pierwsze 10 min a później akcja jak w "Nostromo".
Ja uważam troszkę inaczej :)
Zaczynając od początku. Akcja Wszystkich filmów z uniwersum biorąc pod uwagę datowanie
historii wygląda następująco - AvP, AvP2, Prometeusz, Obcy: 8 Pasażer, no i tak dalej.
Już w AvP ukazuje się nam postać obcego z czego akcja filmu dzieje się 2004. roku, lecz z
samego filmu dowiadujemy się, że już pierwsze kontakty Obcego, Predatora i ludzi miały miejsce
tysiące lat temu ok. 2897 p.n.e. a więc trzeba brać pod uwagę to, że Obcy żyje już ok 3tyś lat
p.n.e. - Bo w końcu to na nim mieliśmy się skupić.
W filmie Prometeusz można było usłyszeć iż konstruktorzy zabici przez stwory który wyskoczyły im
z brzuchów zginęli ok 2tyś lat temu czyli ok roku Zerowego. A więc Obcy nie mogą być raczej
stworzone przez SJ - Space Jockeys ponieważ dzieli ich zbyt dużo różnica czasu ok 3tyś lat.
Ale chwileczkę. Ile żyje SJ ? Nie wiem, ale wydaje mi się, że są oni rasą długowieczną i te 3tyś lat
nie są dla nich czymś szczególnym. Po drugie. Pamiętacie jak, żmija z filmu Prometeusz rzuca się
w statku SJ na jednego z dwójki zagubionych ? Przebija ona swoje ciało o jego hełm i krwawi
Kwasem. Tak Kwasem, jak nasze Xenomorphy. Może to nie jest jakieś wielkie odkrycie, ale taki
jest fakt. Weźmy pod uwagę także to, że Owe Coś co wślizgnęło się do gardła drugiego kolegi
swoje życie zawdzięcza śluzowi który spadł na glizdy pełzające w ziemi ( W filmie pokazane jak
któryś z bohaterów przechodzi obok słojów i podnosząc nogę z ziemi wychodzę małe
dżdżownice). A więc czarna maź daje życie. Najpierw coś niszczy a później tworzy.
Wszyscy czekali, aż ujrzą w filmie narodziny obcego. I być może tak było - Mówię tu o ostatniej
scenie z filmu gdzie "Dziecko" głównej bohaterki składa jajo w brzuchu SJ i rodzi się z tego
Xenomorph. Ale nigdzie nie jest napisane, że jest to protoplasta Naszego Obcego (choć jest
podobny). Jeśli mamy brać pod uwagę AvP to niestety, ale w/w Xeno jest kolejnym, z żyjących.
Jeśli zaś Scott olał AvP i chciał stworzyć swój "Canon" To możemy brać za wzór to, że Alien
narodził się z ciała SJ w ostatniej scenie filmu. Ale jeśli tak było to skąd się on wziął na innym z
księżyców bo jak dobrze wiemy akcja Promka dzieje się na LV- 223 a akcja Obcego dzieje się na
LV-426. Inne księżyce więc w takim razie co? Nasz stworek przeskoczył ?
Przyjmijmy jednak, że AvP to początek i Alien żył 3tyś lat p.n.e. czy mógł wtedy być tworem SJ ?
Stanowczo tak. Jako ciekawostkę podam to, że ma powstać Promek 2, a jak wiemy w Promku 1
nasza bohaterka wyrusza w stronę planety zamieszkałem przez SJ na której znajdzie ? No właśnie
... teraz można gdybać bo osobiście uważam, że może odnaleźć tam Xenomorphy. Dlaczego ? A
dlaczego nie :D Wiadomo jest to gdybanie. Ale to by wiele tłumaczyło. Może nie znajdzie ich w
konkretnym sensie, ale najdzie jakieś ślady wskazujące na to, że Xeno żyły już wcześniej, aniżeli
to co wylazło z SJ pod koniec filmu. Do tego zapomnieliśmy o tym, że coś zabiło wszystkich SJ. I
co to było ? Przed czym uciekali ? Osobiście myślę, że uciekali przed własną bronią. A chronologie
maiło to taką -
SJ stworzyli życie na ziemi miliony late temu. Pozwolili im żyć i dalej kombinowali. Sami tworzyli
również życie na innych planetach. Być może jednym, z ich dzieł był Predator, który z twarzy nie
przypomina Konstruktora, ale z budowy ciała przypomina go bardziej od Nas.
Konstruktorzy posiadają Płyn. Tą czarną maź która daje i odbiera życie. Nie dziwi Was czemu jest
Czarna ? Być może to nie przypadek ? Być może żyjąc na swojej planecie SJ stworzyli
Xenomorpha który niestety nie dał się kontrolować i musieli się oni ewakuować na księżyce
Calpamos'a jeden księżyc to akcja z Obcego, drugi zaś z Promka. Jeśli tak było to obcy musiał
podążyć za nimi, bo jak to Alien ma w naturze chce po prostu przetrwać i podczepia jaja gdzie się
da :D Gdy SJ opracowywali plan zniszczenia naszej cywilizacja zostali zaatakowani przez swoje
dzieła. Które na Lv-426 złożyły jaja. Być może na Lv-223 także ale ich już nie widzieliśmy w
filmie...
Takie jest moje wyobrażenie na ten temat i oczywiście nie jest ono poparte faktami.
Scott z jednej strony mówi, że AvP nie jest kanonem i cała reszta Obcego poza jego dziełem, a z
drugiej strony robi Prometeusza który ma być Prequelem ale nie zalicza się go do serii... :)
Jeśli go się nie zalicza to co robią te wszystkie nawiązania do obcego?
41min filmu widzimy także jak jeden z bohaterów spogląda na ścianę i widzi wyrzeźbioną postać
która przypomina Xenomorpha. Więc Narodziny Xeno z ciała SJ pod koniec nie mogą być tymi
rzeczywistymi narodzinami.
Jest tak wiele niewiadomych, że ciężko tu się odnaleźć, ale szukać Warto ! :)
Być może dowiemy się więcej przy Prometeuszu 2(mam taką nadzieję!)
Ludzie powiadają, że nasza główna bohaterka urodziła pierwszego facehuggera, ale w takim razie
co by "zapłodniło" wszystkich SJ którym eksplodowały klatki piersiowe ?
Być może był to inny stwór który robił podobne rzeczy ? W takim razie trzeba by było przyjąć, że to
właśnie w Promku powstał Alien, a Avp nie ma sensu... ?
Wiem, że nic nie wiem. I tym miłym akcentem kończę wywody :D
Jeśli ktoś się chcę udzielić to zapraszam.
Od razu mówię, że mogłem popełnić błąd gdziekolwiek. Coś przekręcić itp.
Pozdrawiam Serdecznie !

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones