PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=6647}

Park Jurajski III

Jurassic Park III
6,6 74 889
ocen
6,6 10 1 74889
4,6 7
ocen krytyków
Park Jurajski III
powrót do forum filmu Park Jurajski III

T-rex powinien wygrać.W realu gdyby sie spotkały t-rex by podejść nie musiał a spinozaur by uciekał.

ocenił(a) film na 4
adik789

Dinozaurów już nie ma, więc rozważania typu "co by zrobiły w realu" pozostają dyskusją czysto akademicką.
Także sugerowałbym, abyś na przyszłość nie próbował z siebie robić znawcy tematów, o których masz niewielkie pojęcie.

ocenił(a) film na 6
JaszczurXP

akurat to jest fakt, więc jaszczur wybacz ale zrobiłeś z siebie buca, spinozaur by przegrał z kretesem.

scottpilgrim

Otóż wszscy nie macie racji, w rzeczywistości największymi teropodami (czyli dinozaurami drapieżnymi) były tak naprawdę gigantozaur i spinozaur, t rexa wylansowało społeczeństwo niestety nie możliwe było aby spinozaur i t rex się spotkali gdzyż mimo występowania w tym samym okresie czyli kredzie (125 - 65 mln lat temu) dzieliło ich miliony lat spinozaur pojawił się w środkowej kredzie a t rex zaledwie 3 mln lat przed jej końcem. skąd to wiem? studiuję paleontologię:)

Primeval_filmweb

wreszcie sensowna odpowiedź... bo jak dotychczas to sami znawcy ...

danielpiw23

Według szacunków opartych na podstawie skamieniałości opisanych w 2005 roku dorosły spinozaur mógł osiągać około 16–18 metrów długości i ważył 7–9 ton, czyli więcej niż Tyrannosaurus rex i Giganotosaurus carolinii.Więc był prawdopodobnie największym mięsożercom jaki chodził po ziemi,drugi zaś był gigantozaur a najsłynniejszy nam wszystkim T-Rex właśnie wylansowany przez społeczeństow był trzeci.większy mógł być jedynie deinocheir ale jak dotychczas odnaleziono jedynie jego przenie kończyny mierzące 2,4 m.a więc Spinozaur był większy miał większą czaszkę nawet do 1,75 ma także kończyny przednie które u T-Rexa były śmiesznie małe.A zatem można wnioskować że miałby spore szanse pokonać T-Rexa gdyby nie 30 mln lat przerwy między nimi..Pozdr

danielpiw23

Nie zapominaj o Carcharodontozaurze - także gigantyczny, możliwe że większy od Gigantozaura.

Primeval_filmweb

To w Polsce można studiować paleontologię? Chyba chodziło Ci o specjalność po geologii? Uczestniczyłeś kiedyś w wykopaliskach w Krasiejowie???

ocenił(a) film na 6
Primeval_filmweb

Zauważ że film opowiada o tym że dinozaury zostały sztucznie przywrócone do życia przez człowieka. Więc o ile w naturze spotkać się nie mogły, to filmie jak najbardziej. Staruszek wraz z naukowcami zebrali i odtworzyli przeróżne gatunki w tym samym czasie. Także gdybanie o tym że nie miały szans się spotkać jest bezowocne, co ma do tego natura jeżeli w fabule filmu widzimy że to człowiek przyłożył rękę do odtworzenia ich kodu genetycznego.

Primeval_filmweb

Prawidłowa odpowiedź ale jezeli doszło by w odtworzonych warunkach do takiej walki to stawiał bym na spinozaura długie ramiona zakończone pazurami oraz wydłużona szczęka pozwoliły by mu atakować z dystansu poaza tym spinozaur był większy a wahlaż powodował ze wydawał sie jeszcze większy a psyhologia ma tu wiele do powiedzenia t rex mógłby się bać sporo większego przećienika (t rex tak samo jak reszta dinozaurów typu spinkzaur ,gigantozaur etc. były przystosowane do walki ze słabszym przeciwnikiem )

scottpilgrim

Aver co jest faktem i dlaczego zrobił z siebie buca?bo cięzko zrozumieć tą wypowiedź?

danielpiw23

Adik ty dzieciaczki co bronisz swojego ulubionego dinozaura który został nazwany królem tylko dlatego że był odnaleziony jako jeden z 1 dużych diniusiow? Hahahajah nie chcę was martwić ale walka by nie doszła nigdy do Realu a jeżeli miała by dojść to rec próbował by gryźć a Spinozaur trzymał by go na dystans łapskami.... Akcja i największym jak dotąd z badań mięsożercą jest Spinozaur który nie chodził na 4 łapach....!!!

adik789

A mnie najbardziej śmieszą wasze spory o to kto kogo by pokonał. Cała wiedza ludzkości na ten temat opiera się jedynie na domysłach. Nie mamy pojęcia jak zachowywały się te gady a każdy próbuje być znawcą zupełnie jakby żył w tamtych czasach.

ocenił(a) film na 7
azaliz1

Joe johnston mógł po prostu nie ukazywać finału walki Spinozaura i T-rexa, pokazując jedynie jak za uciekającymi ludźmi dinozaury nadal toczą ze sobą walkę. W ten sposób znalazłoby się jeszcze trochę miejsca dla Tyranozaura w dalszej fabule filmu, a tak przez wiele jeszcze lat internauci będą używać mniej lub bardziej sensownych argumentów który z dinozaurów miałby szanse wygrać. Swoją drogą ciekawe ile można było zarobić obstawiając zwyciezcę tego starcia w zakładach buckmacherskich przed premierą filmu.

azaliz1

Ta, sami eksperci, na kurach domowych się tak nie znają jak na prehistorycznych gadach, żałość...

ocenił(a) film na 10
adik789

A ja kończyłem studia na 10 kierunkach.... Akurat Primeval_filmweb nie błysnąłeś niczym szczególnym, gdyż onegdaj natenczas takie rzeczy może każdy przeczytać w googlach. To tak jak bym ja powiedział że silnik działa na benzynę, olej napędowy, LPG i CNG, wiem bo studiuję mechanikę samochodową.
Fakt faktem gdybania "kto by wygrał" pozostaną jedynie gdybaniem, ale jest kilka istotnych faktów które "szpece" pominęli.
Wypowiedź Pana Jack'a Horner'a który był konsultantem przy wszystkich 3 częściach "Parku Jurajskiego" (nie pamiętam co do słowa, ale sens i przekaz będzie ten sam) " Tyrannozaur był już znany, o Spinozaurze mało kto słyszał, jedynie eksperci i pasjonaci, więc pomyślałem że fajnie było by go pokazać światu ponieważ był naprawdę ciekawym stworzeniem"
Spinozaur podobno mógł osiągać 16-18m ale z tego co się orientuję największy szkielet znaleziony dotąd ma 15 m, a fakt że ważył więcej i był dłuższy o niczym jeszcze nie świadczy. Gdyby nawet doszło do tej konfrontacji Spinozaur nie podają by się ataku, a próbował by przestraszyć T.Rexa swoimi rozmiarami (wystarczy obserwować dzisiejsze zwierzęta by zauważyć podobne zachowania), gdyż w starciu miałby znacznie mniejsze szanse.
Co to tych 2,4m kończyn jest wiele spekulacji i niejasności czy to rzeczywiście Deinocheir (należący do Teropodów) czy dinozaur z rodziny Terizinozauroidów.
Co do czaszki mogłaby mieć i nawet 2,5m a nic by mu to nie dało. Największa czaszka Tyrannozaura ma 1,5m jest wąska w przedniej części i bardzo szeroka w tylnej części i obszerna wewnątrz co daje przyczep bardzo dużym mięśniom na dużej powierzchni, wg. różnych wyliczeń szacuję się że Tyrannozaur mógł zacisnąć szczeki z siłą 3,5 do 4,5 t/cm2, zęby miały długość nawet 30 cm (wraz z korzeniem i są najdłuższymi zębami jakie kiedykolwiek istniały), mają kształt zakrzywionego banan oraz budowę która nadawała się świetnie do kruszenie kości i rozrywanie ciała. Zęby i kształt pyska bardzo dobrze przytrzymywały ofiarę w paszczy (poparte eksperymentami które są do zobaczenia nawet na YouTube)
Czaszka Spinozaura jest ca całej długości wąska, i znacznie mniej obszerna wewnątrz co automatycznie niweluje ilość mięśni, zęby są krótsze i są praktycznie proste oraz znacznie węższe co niestety nie nadaje się do polowania czy walczenia z dużymi ofiarami. Na koniec dochodzi sprawa fizyki na poziomie podstawowym, dla zobrazowania siły i działania obu szczęk, weźcie dwie gałązki o tej samej grubości jedna przetnijcie nożyczkami (najlepiej takie szkolne a nie masakratory rzeźnicze które są imitacją szczęk Spinozaura) a drugą małym sekatorem tudzież szczypcami garażowymi które są odpowiednikiem szczęk Tyrannozaura, na pewno zauważycie różnice)
Przednie kończyny T.Rexa są obiektem debat już od n-lat najprawdopodobniej są tak małe gdyż czaszka względem reszty ciała jest bardzo duża, co za tym idzie ma więcej mięśni, a dalej musi też być cięższa, dlatego żeby zredukować niepotrzebną masę i zrównoważyć ciało czegoś musiało ubyć, a więc mając gigantyczną głowę, o potężnej sile i pełną zabójczych zębów po co komu łapy i to tak małe, skoro niema pożytku z nich już teraz więc lepiej zainwestować w coś innego. Istnieje hipoteza że gdyby dinozaury nie wyginęły lub wyginęły za 5-10 mln. lat, Tyranozaurowi pozostały by jedynie szczątkowe kończyny lub zanikły by całkiem. Czaszka T.Rexa była dodatkowo osadzona na grubym umięśnionym karku który to wszystko dźwigał
Kończyny Spinozaura są większe gdyż głowa i kark są lżejsze oraz samo zwierze jest większe, przyjmując jego rybożerność oraz polowanie na małe dinozaury znacznie bardziej się przydawały łapy większe przy adekwatnie słabszej czaszce. Im większe łapy tym łatwiej przestraszyć przeciwnika w dodatku mając 16 czy 18 m.
Nie staram się bronić Tyranozaura "bo go lubię" ale niestety fakty przemawiają za T.Rexem a nie za Spinozaurem. Rzeczywistego wyniku nigdy nie uda się poznać gdyż te zwierzęta wyginały i dzieliło je kilkadziesiąt mln. lat różnicy, więc dyskutować można jeszcze do woli tylko czy to coś da...
Zapraszam do KREATYWNEJ dyskusji :)

Tasok

W tych wszystkich wypowiedziach nie mogę odnaleźć jednego drapieżnika, a mianowicie chodzi mi o Godzille, choćby japońską, o hollywoodzkiej nie wspominając. To byłby pojedynek. Spinozaur i T-Rex po jednej stronie, a Godzilla i jakiś potwór Rity z Power Rangers po drugiej. Nie uważacie?:D

Tasok

T.rex miał małe łapki do dłubania w zębach patyczkiem i tym wygrał ewolucję z innymi co padły na zęby. To raz.A dwa
--T.rex i spółka to padlinożercy, a padliny było do cholery , trawożercy padali na co sie dało A raz i dwa to trzy[Tekla- skąd??]
---takie duże gady nie walczyły ze sobą z uwagi na możliwość połamania sobie gnatów nawzajem. A kosteczki miały słabe do masy ciała. Rex czy inny kilkutonowy gad jak sie przewrócił w biegu to już nie wstawał! Podobnie jak słoń! A co dopiero w walce????

Ponadto Godzilla wpieprzyła by im wszystkim po kolei! Hej!

ocenił(a) film na 6
baca350

T. rex był owszem padlinożercą, ale także świetnym myśliwym. Miał silnie umięśnione nogi, które dawały mu możliwość szybkich biegów na krótkie dystanse. Tak samo jak dzisiejsze lwy, czy hieny, które wbrew powszechnym legendom są świetnymi myśliwymi.

ocenił(a) film na 7
adik789

Który by wygrał? Cóż, wątpie by ludzie choć jednego z nich widzieli na żywo a co dopiero ich walke. Jedyne co nam zostaje to SPEKULOWANIE na podstawie szkieletów, i o ile mamy kilka tyranozaurów to spinozaura jest o wiele mniej, chyba nie ma wogóle kompletnego. Najgorsze jest to że my nawet nie wiemy jak żyły te zwierzęta. Ja osobiście sądze że teoria T.rexa jako padlinożercy jest troche bez sensu. Co do spinozaura to zero kompletne, niektórzy sądzą że mógł grasować w wodzie i w jej pobliżu (krokodylo podobna czaszka oraz grzebień) co znaczy że nie musiał być wcale ogromnym zagrożeniem dla innych dinozaurów jego wielkości.
Wracając do walki, to wyobraźnia, prawda jest że nie mamy zielonego pojęcia jak by to mogło być, jeśli jednak już mamy zgadywać to ja bym wybrał T rexa, czemu? Ano ze względu na paszcze, nieważne ile większy czy szybszy był spinozaur albo że miał jakieś łapy, prawda jest taka (spekulacje xD) że jak T.rex złapał ofiare to wątpliwe by po chwili mogła sie odegrać tym samym (tak jak filmie), według mnie jak już jedno zwierze doskoczy do gardła drugiego, ofiara jest praktycznie bez szans (a w filmie T rex CAŁĄ paszczą wbił sie w szyje biednego spinozaura).

Lwie_Serce

no ja niestety z powyższym komentarzem się nie zgodzę ......spinozaur był jakieś 2 m. wyższy, a net jak nie to za nim t.rex zabrał by się za szyję to miałby najpierw doczynienia z łapami .....a krótka szczęka za bardzo by mu nie pomogła z grubym karkiem spinozaura ....

ocenił(a) film na 7
Piepek12

Zgodzę się ale Spinozaur i to w pełni dorosły mógł być nawet o 4 metry większy od tyranozaura(bez żagla)ludzie nie biorą pod uwagę na odległości między kośćmi,czyli jak spinozaur osiągał 18 m to w rzeczywistości miał z 23 m długości

Bruzdaa

ja mam informacje że spinozaur osiągał od 15 do 25 metrów długości i mógł przekraczać 8,5 metra wysokości :). t.rex po zobaczeniu takiej bestii uciekł by tam, gdzie pieprz rośnie ;D

ocenił(a) film na 10
Piepek12

Witam ponownie.
Zachęcam do obejrzenie tego filmu w szczególności fragmentu z minuty 16:04 do 16:14
http://www.youtube.com/watch?v=SfBD7nDKfnQ

Piepek12 co ty pieprzysz (za przeproszeniem bo mi się tak fajnie jakoś zdanie ułożyło) najpierw zobacz szkielet (a raczej rekonstrukcje i potem opowiadaj) i idź na lekcję anatomii, albo chociaż obejrzyj film dokumentalny. Za Chiny Ludowe Spinozaur nie dostał by kończynami przednimi do pyska Tyrannozaura, ich kąt działania by jedynie skuteczny w przypadku dostania się ofiary pod właśnie te łapy nie było możliwości aby strzelił kogoś z prawego sierpowego albo lewego prostego.
Nawet by mu japy nie zarysował.
Krótka szczęka... no dobra ja wiem czy 25 cm mniej od Spinozaura to aż taka strasznie krótka , trzecia co do wielkości w śród drapieżników lądowych. Obejrzyj wskazany fragment i potem mi coś powiedz.
Dal nie doinformowanych i wszystkich innych najdłuższe czaszki teropodów:
Giganotozaur 195 cm
Spinozaur 175 cm
Tyrannozaur 150 cm
A najbardziej masywna głowa i karkiem mógł się pochwalić T.rex a nie Spinozaur więc porównaj chłopie poczytaj popatrz bo na filmie widać wiele różnych rzeczy itd. bo faktycznie na filmie Spinozaur ma kark jak byk.
I faktycznie istnieje możliwość że Tyrannozaur by się wycofał w normalnych warunkach (ja tak przypuszczam z obserwacji teraźniejszej przyrody) ale tego nikt nigdy się nie dowie, niestety. A na takie zachowanie wpływa bardzo wiele czynników, a pisanie na ten temat zajęło by cały referat czy doktorat.
Aaa skąd masz takie informacji ? może podziel się źródłem ?

Bruzdaa (chyba na m....u) wiec idąc twoim tropem myślenia, odległości miedzy kośćmi dają aż 5 m dodatkowej długości ?!
A wiec Tyrannozaur miał by wtedy aż 17 m a Zauroposejdon miałby wysokość ok. 25m ! i powiem więcej napisz najlepiej do instytutu paleontologi w USA albo w UK, pewnie Cie wyróżnią że odkryłaś fakt iż trzeba brać pod uwagę odległości między kośćmi, bo na 100% żaden paleontolog ani anatom zwierzęcy i inny "miszcz fachu" na to nie wpadł !

A taka mała metafora na zakończenie Gołota też był większy od Adamka a Butterbean od Pudziana.

Tasok

no cóż wiedziałem że w końcu natknę się na taki komentarz ;) a więc dobrze. zacznę tak od tyłu ;) napisałeś że Gołota był większy od Adamka, a przegrał. podobnie było z Pudzianowskim i Buttrbeanem. lecz myśląc chwile doszyłem do wniosku że są to LUDZIE, a nie prehistoryczne gady :) teraz pozwolisz że przejdę trochu do przodu;) napisałeś że w normalnych warunkach tyranozaur wycofałby się z walki w, której konkurowałby z większym Spinozaurem i z tym się zgodzę i zarazem cię pochwalam że nie są Ci obce takie informacje ;) również wspomniałeś o tym że najdłuższą czaszką teropodów była czaszka giganotozaura i tu Cię pocieszę, bo to właśnie t.rex miał najdłuższą czaszkę wśród teropodów :) w jednym z postów napisałem że t.rex zanim by się dobrał do szyi Spinozaura miałby właśnie do czynienia z jego "lewym prostym" no bo przecież łapy Spinozaura nie służyły mu do ozdoby tylko pomagały w łowach i służyły do samoobrony że to tak nazwę :)a teraz uwaga będę anatomem ;D mieszkam na wsi i nieraz uczestniczyłem przy świniobiciu ;) po rozcięciu świni na pół dokładnie widać gdzie się kończy nos a gdzie kość może to dużo nie wpłynie na długość świni, ale wpłynie i mnie nie przekonasz że to nie ma pływu na długość ! ;) ten twój link to film który po przetłumaczeniu na "nasze" to Prehistoryczne bestie:Największy zabójca świata dinozaurów i w tym filmie czy serialu raczej jest przedstawiony Spinozaur a nie t.rex, czy gigonotozaur i powiem więcej (uwaga będzie uroczyście;D) Oglądałem to w święta Bożego narodzenia na Discovery. na początku tego serialu dokumentalnego jest pokazany Spinozaur który Sarkozuchowi robi operacje plastyczną szyi xDDe. powiedziałeś (a raczej napisałeś ;D) że bym się podzielił źródłem, lecz niestety muszę Ci powiedzieć że linku do tych informacji nie mam. dlaczego ? na wycieczce byliśmy w parku dinozaurów w Inwałdzie i większość informacji napisanych na tym forum zdobyłem po zażartej rozmowie z przewodniczką ;) dlaczego większość na nie wszystko ? już się tłumacze ;) większość napisałem z informacji zdobytych w Inwałdzie, a mniejszość informacji zdobyłem z innego forum o nazwie stopklatka i po rozmowie z kolegą, który również coś nie coś wie o tych gadach :)

ocenił(a) film na 10
Piepek12

Tak Piepek12 napisałem... ale napisałem też że to metafora (a co to takie ? Po to odsyłam do google)
Aaa skoro mówisz iż pochodzisz z wsi ( i ja też) to powinieneś wiedzieć że nie podchodzi się od tyłu do zwierząt bo cię mogą kopnąć (taki mały żart)
A teraz poważnie.
Ja tak przypuszczam po dzisiejszych obserwacjach, a nie wiadomo jak silny instynkt terytorialny posiadały, jaką agresywnością i metodą walki się cechowały te dwa gady, ale jeśli doszło by do starcia ja stawiam na T.rexa
Nie lubię chwalenia. I nie najdłuższa, a najmasywniejszą (te dwa terminy się różnią jak by co )
Niestety nie słuchasz, Tyrannozaur był zbyt wysoki aby wpaść pod Spinozaura i jego łapy ot tak, a na pewno by tam sam nie wlazł, a Spinozaur nie dał rady wyciągnąć ich dalej niż pysk, a w ruchu na boki przystawiały stawy. Nawet po całkowitym wyprostowaniu łap dostawały by jedynie do stawu żuchwowego (po uprzednim połamaniu łopatki)
Tak mogły pomagać mu w łowach, ale Spinozaur jest najbardziej spokrewniony z Baryonyxem i Suchomimem które najprawdopodobniej prowadziły nadrzeczny tryb życia i żywiły się głownie zwierzętami wodnymi i stosunkowo niedużymi dinozaurami. Więc te łapy raczej służyły do wyciągania ryb itp. (co sugeruje krzywizna pazurów, długość łap i kąt ich działania) oraz do polowania na mniejsze dinozaury. Skoro widziałeś film wiec obejrzyj go jeszcze raz dokładnie. Sarkozuch był krokodylem i był niski więc łapy spokojnie wystarczyły i działały efektywnie, bez łamania stawów, kości itd. ale co zrobić nimi jak T. rex miał 5,5 m wysokości ? Naprawdę trudno by było ich użyć.
W filmie bodajże jest pokazane jak Spinozaur atakuje łapami bodaj Iguanodona (niestety nie pamiętam dobrze)
Więc zobacz jak działały łapy.
Tak masz rację z tą świnią i to w 100% (tak też zarzynałem świnie i to nie raz, gdyż jak wspomniałem jam jest "ze wsi" i "żęm je" z tego dumny) ale jak myślisz czy paleontolodzy z doktoratami i wieloletnim doświadczeniem pominęli by to ?! Otóż nie, bo każde wymiary dinozaurów czy innych wymarłych zwierząt są podawane z uwzględnieniem tej odległości (krążki między kręgowe) tak że Spinozaur wraz z kośćmi, chrząstkami, mięśniami i skórą miał do 18m długości.
Tak, jest przedstawiony Spinozaur, ale mi chodziło o fragment gdzie widać porównanie czaszek obu gadów.
I jak widać było czaszka Spinozaura wygląda marnie przy czaszce Tyrannozaura i na pewno Spinozaur w JP doznałby poważniejszych obrażeń jak nie śmiertelnych.
Jedno mnie cieszy, że masz zapał do pozyskiwania informacji i wysuwasz konkretne wnioski i argumenty. ale powiem Ci coś bardzo ważnego. jeśli czegoś słuchasz, doglądasz to analizuj to dobrze i staraj sie weryfikować te dane, bo często słyszę różne pierdoły w filmach dok. które są najczęściej błędami w tłumaczeniu. (ot w filmie pojedynek dinozaurów powiedziane jest iż to Tyrannozaur jest największym dinozaurem drapieżnym a to nie prawda)
Staraj się sam badać temat i wysuwać własne wnioski.
Na koniec myślę że dyskusja ta jest czysto akademicka i bez sensu, ale jeśli ktoś ma coś to powiedzenia niech pisze, zawsze to może coś ciekawego będzie.



Tasok

no i przeczytałem ;D jak zobaczyłem ten post to się za głowę chwyciłem ;D skoro wstęp napisałem to przejdę do rozwinięcia ;D zacznę tak jak u nas na wsi mówią od dupy strony ;D napisałeś że t.rex miał masywną a wg. mnie bardzo masywną czaszkę co go pogrążało ;D napisałem w poprzednim poście że większość informacji w nim napisanych wyciągłem z zażartej rozmowy z przewodniczką i dziś też muszę skorzystać z tych informacji :) kochana pani przewodnik powiedziała coś czego nigdy nie zapomnę do śmierci a mianowicie to że ta czaszka która miała siać postrach za czasów jego panowania była tylko jego jedną z wielu wad ! dlaczego? już się tłumacze ;) otóż t.rex przy szybszym chodzie mógł się wywrócić bo jego czaszka stawiała dużą przeciwwagę ;) nie bój się Tosok t.rex się wyliże (albo nie wstanie i zdechnie xDDe) mówisz o jego wysokości. skoro t.rex ma długość 14 metrów i ma 5,5 metra wysokości no Spinozaur który był wyrośnięty tak jak u nas taki pan Jasiek DŁUGI ;DD no to spokojnie przekraczał 23 metry długości i jakieś 7,8 metra wysokości, a to nie jest jeszcze rekordowy okaz lub nie daj Bóg żeby miał takie rozmiary jak pisze na wikipedii 18 metrów no to w tedy mógł by być wyższy o jakiś metr 1,2 czy o ileś proste rozumowanie no nie :) łapy Spinozaura jakby były takie słabe jak zapałki to wraz z ewolucją wyginęłyby, a jak nie to zrobiły by się mniejsze, lub silniejsze ;) tu posłużę się żyrafą ;) gdyby jej szyja bała mało wytrzymałam, czy samce używałyby tej części ciała do walki ?? w tym filmie jak było widać żeby porównać siłę z jaką Spinozaur walił łapami musieli mieć kupę stali i UWAGA siłowniki hydrauliczne ;) czyli jednak łapy Spinozaura nie były takie słabe ;) jest w tym filmie taki wątek fantasty jak Spinozaur wywraca przyczepę przymocowaną do ciągnika :) i jeżeli dobrze pamiętasz może wątek z filmu gdy Spinozaur przechodzi koło jakiegoś sklepu a tam ludzie się schowali (cały czas mówię o tym filmie co mi link do niego ostatnim razem wysłałeś :) widzę że oceniłeś film PJ3 na 9 i jest to też jak zdążyłem zauważyć twój jeden z ulubionych filmów więc musiał cię zaciekawić :) pamiętasz może początek PJ3 gdy samolot w którym był dr.Grand zawiesił się na drzewie a Spinozaur swym łbem dostał do tego samolotu . no wiem że to tylko film lecz w tym filmie była też prawda. mieszkam na wsi w górzystym terenie i mówią że górole liczą się ze swoim zdaniem no i niestety ja jako góral rzadko zmieniam swoje zdanie ;) chłopie przyznam Ci o dinozaurach wiesz dużooo i jeszcze więcej nie chce się kłócić i no Ci pogratulować wiedzy ;D i na wszelkie inne odpowiedzi czekam niecierpliwie xDDe

użytkownik usunięty
adik789

A ja Wam polecam dokument "Nieznane oblicze T-Rexa". Może co niektórym oczy otworzy, bo Horner przedstawia tam dość ciekawą koncepcję... ;) T-rex wcale nie musiał być taką maszyną do zabijania, za jaką większość go uważa.

http://www.filmweb.pl/film/Nieznane+oblicze+T-Rexa-2001-494549

ocenił(a) film na 7

Kiedyś widziałem ten program na Discovery pod innym tytułem "Dolina Tyranozaura" Czułem niesmak bo dawno nie zetknąłem się z tak subobiektywnym punktem widzenia, opartym na poszukiwaniu tylko informacji potwierdzających swoją teorie. Jack Horner w tym dokumencie nie zachowuje się jak naukowiec, ale jak adwokat, próbujący przed ławą przysięgłych i wysokim sądem obronić swojego klijenta. Swego czasu mój znajomy yoda0700, który także się interesuje dinozaurami napisał pewien post, który pozwole sobie skopiować bo w wielu szczegółach się z nim zgadzam.
"Też oglądałem kiedyś "Dolinę Tyranozaura" i musze powiedzieć że dopóki tego nie obejrzałem jej lubiłem Jacka Hornera (m.i.n. za jego odkrycie gniazda Majazaura w Montanie), ale po tym seansie to tylko pochwale go za słowa "nie mam nic przeciwko temu żeby się okazało że T-rex był drapieżnikiem, ale pokażcie mi dowody"
NIe jestem super Paleontologiem z tytułami, ale mam wystarczającą wiedzę o Dinozaurach żeby wyrazić swój punkt widzenia i także zaprzeczyć pewnym argumentom pana Jacka Hornera.
1) Horner skupił się bardzo na porównaniu płatów węchowych sępa i odlewu puszki mózgowej Tyranozaura. Według mnie zrobił to tylko po to aby nikt nie miał do niego żadnych zastrzeżeń, ponieważ sępy to klasyczni padlinożercy. Mało kto jednak wie że nie zawsze w pobliżu jest padlina i te ptaki muszą coś upolować. Polują głównie na owady takie jak szarańcza i jaszczurki. Sam oglądałem kiedyś program na którym sęp za pomocą kamienia próbował rozbić skorupkę strusiego jaja i udało mu się to ;) Ale do rzeczy są jeszcze inne zwierzęta żyjące współcześnie, które są blisko spokrewnione z dinozaurami i także mają dobrze rozwinięty węch. To aligatory i krokodyle. Podobnie jak dinozaury uważane są za stworzenia powolne i nie zgrabne, ale każdy musiał chociaż raz widzieć w telewizji krokodyla który wyskakuje z wody i łapie w szczęki antylope czy gazele. To trwa ułamek sekundy. Czemu więc Horner nie wziął pod uwagę tego że T-rex mógł postępować podobnie. Stado Hadrozaurów lub Triceratopsów zatrzymuje się nad rzeką. Tyranozaur ukrywa się w pobliskich zaroślach, tak aby ofiara go nie wyczuła i cierpliwie czeka aż będzie tylko kilka metrów od niego. Wtedy Rex wyskakuje z krzaków wydając przerażający ryk co jeszcze wprawia ofiarę w większe osłupienie, a następnie wgryza się w jej ciało i po kilku kłapnięciach ogromną paszczą dinozaur jest nie żywy.
2) Horner użył takze argumentu, że Tyranozaur gdyby podczas pościgu za ofiarą upadł na ziemię z powodu zbyt krótkich kończyn przednich nie mógłby wstać, a ponadto połamałby sobie żebra. Tu także jest luka. Ptaki u których ręcę pokryte piórami przekształciły się w skrzydła nie potrzebują ich aby wstawać z ziemii, nawet te nie latające takie jak struś. W dodatku Horner nie wspomniał o czymś. Wszystkie tyranozaury (Daspletozaur, Albertozaur Tarbozaur i inne mniej znane drapieżniki z tej rodziny) miały dodatkowe żebra wzmacniające brzuch.
3) Horner powiedział że nie odkryto jak dotąd ("Dolina Tyranozaura" była robiona w 2001 roku)szczątków młodego tyranozaura. Zastanowiła mnie pewna rzecz. Polowanie drapieżnika w pojedynke może się udać przy sporej dozie szczęścia, dlatego dużo obecnych myśliwych świata zwierząt tworzy grupy łowieckie. Tyranozaury także mogły polować w podobny sposób. Młodsze osobniki, bardziej zwinne naganiały ofiarę w kierunku Największego z grupy, który przez swoją budowę nie jest zdolny do pościgu, zadaje swojej ofierze potężnymi szczękami ostateczny cios.
4) I według mnie najważniejszy. Nie ma na świecie 100 % drapieżników i 100% padlinożerców. Wielkie koty są doskonałym porównaniem do tyranozaura. W swoich ekosystemach stoją na piramidzie łańcuchów pokarmowych, więc nie mają naturalnych wrogów. Odniosę się do poprzedniego argumentu że Tyranozaury mogły tworzyć grupy łowieckie lub z racji swoich rozmiarów nie trudzić się polowaniem i kraść łup mniejszym drapieżnikom, nawet innym tyranozaurom.
No trochę się rozpisałem jakby co sorry za błędy w pisowni. ;)"

ocenił(a) film na 8
rusekolsztyn

"Stado Hadrozaurów lub Triceratopsów zatrzymuje się nad rzeką. Tyranozaur ukrywa się w pobliskich zaroślach, tak aby ofiara go nie wyczuła i cierpliwie czeka aż będzie tylko kilka metrów od niego. Wtedy Rex wyskakuje z krzaków wydając przerażający ryk co jeszcze wprawia ofiarę w większe osłupienie, a następnie wgryza się w jej ciało i po kilku kłapnięciach ogromną paszczą dinozaur jest nie żywy."
Ciekawe to. I nie sądzę, że tyranozaur mógłby być tylko padlinożercą. Zbyt wiele czasu zajęłoby mu szukanie pożywienia, tym bardziej zważywszy na to, ile kg mięsa dziennie musiałby jeść, by normalnie funkcjonować.

"Horner użył takze argumentu, że Tyranozaur gdyby podczas pościgu za ofiarą upadł na ziemię z powodu zbyt krótkich kończyn przednich nie mógłby wstać, a ponadto połamałby sobie żebra. Tu także jest luka. Ptaki u których ręcę pokryte piórami przekształciły się w skrzydła nie potrzebują ich aby wstawać z ziemii, nawet te nie latające takie jak struś."
Tylko trzeba pamiętać, że ptaki nie mają tak masywnych cielsk jak tyranozaur, więc ten ze wstaniem miałby naprawdę duży problem - oczywiście gdyby cudem mu się to udało.

ocenił(a) film na 7
Julia_20

Ja tam myślę że wygrałby T-rex. Miał większy uścisk szczęk i powinien zmiażdżyć szyję spinozaura. To tylko moje zdanie więc nie życzę sobie krytyki w stylu "ty debilu co się nie zna na dinozaurach" itd.

użytkownik usunięty
Nefarian

Wygrał spinozaur a przegrał rex bo tak kazał im reżyser.Koniec kropka

ocenił(a) film na 5

gdyby do takiego Fightu doszło,( co jest niestety niemozliwe) wygrałby tyranozaur, nawet jesli spinozaur mogl miec 18m , to sila szczek T-rexa doslownie zmiazdzyla by spinozaura.
udowodniono że Tyranozaur posiadał najsilniejszy uścisk szczęk w dziejach. Jest to nawet do 20ton, czyli wystarczająco żeby miażdzyć stal, a co dopiero kości

użytkownik usunięty
Shanks1337

Nie wiem ;) Może i tyranozaurm był silniejszy,miał silniejsze szczęki,ale może być też tak że spinosaur mógł mieć lepszą taktykę zabijania.Nie liczy się wielkość,liczy się technika ;P

ten post też daje dużo do myślenia :D

Shanks1337

z tymi 20 tonami to dość wielka przesada. gdzieś już to napisałem że gdyby t.rex miał nacisk szczęk 20t to zamiast mięśni szyjnych miałby siłowniki hydrauliczne !

ocenił(a) film na 5
Shanks1337

Nie podaje się siły nacisku bez podania powierzchni na jaki działa. 20 ton na m2 czy na cal kwadratowy? Jak odniesiesz do 1mm2 to człowiek pewnie miałby strzelam z 5 ton

ocenił(a) film na 5
adik789

Racja, ja tego filmu nie lubilem nigdy, gównie dlatego, że z T-Rexa ciote zrobili... 5 sekund walki.. Został potraktowany jak Najman przez Pudziana, a powinno być odwrotnie. T-Rex to ikona Jurassic Park, także kiszka. Fabuła denna, głupie naciągane akcje i ogólnie odgrzany kotlet niczym Terminator 3.

Peterson_B

Tyranozaur nie był drapieżnikiem tylko padlinożercą , spójrzcie chociażby na jego gruczoł węchowy. Wg . badań potrafił wyczuć ofiarę na wiele większą odległość niż współczesny sęp . Spójrzcie na jego łapy , gdyby się przewrócił to wątpię żeby kiedykolwiek dał rade podnieść taki ciężar . No i oczywiście nogi , porównajcie je z nieco mniejszymi drapieżnikami , nie są za bardzo przystosowane do szybkiego biegania . Dlatego spinozaur miał ogromne szanse na wygraną .

ocenił(a) film na 7
MaestroKill

Podajesz tutaj tylko hipoteze Jacka Hornera odnośnie padlinożernego trybu życia Tyranozaura. Jest cała rzesza paleontologów, która wciąż uważa, że T-rex był drapieżnikiem, ale nie wyklucza hipotezy Hornera zakładając też, że jako największy drapieznik swojego ekosystemu, gdy był ranny lub chory odpędzał od padliny wszystkich innych biesiadników, bo polowanie wymaga sporo wysiłku i łatwiej jest komuś ukraść zdobycz.

rusekolsztyn

Tylko ? Można się trochę tym zainteresować i samemu podjąć się porównania i wyciągnięcia jakiś tam wniosków. Wszystko jest możliwe , zwłaszcza że nie możemy tego zobaczyć na własne oczy . Jednak jego predyspozycje bardziej pasują do współczesnych padlinożerców niż drapieżników . To jest moje osobiste zdanie , a to że moda wykreowała go na zabójce i się tego trzymają nie przeszkadza mi zupełnie , w końcu mogę się mylić .

ocenił(a) film na 7
MaestroKill

"że moda wykreowała go na zabójce" Coż za bezsens. Wyobrażenia się zmieniają i metody badawcze także, ale żeby postęp i zmiany w świecie naukowym nazywać "modą" ? Na pewne pytania nie poznamy odpowiedzi nigdy lub zakładając optymistyczną wersję rozwoju technologii inżynierii genetycznej aż do spotkania żywych dinozaurów.

adik789

Pamiętaj, że były lekko mieszane genetycznie z innymi gatunkami, więc teoretycznie to nie był czysty Spinozaur.

ocenił(a) film na 7
juchacz17

Biorąc pod uwagę, to co teraz wiemy o tym dinozaurze dzięki bardziej kompletnemu szkieletowi z 2014 roku, to rzeczywiście nie jest to "czysty" Spinozaur, bo powinien wyglądać o wiele inaczej od kształtu żagla począwszy, a na czworonożnej lokomocji skończywszy.

rusekolsztyn

Podobno Spinozaur był rybożerny i nie miał takiej potężnej budowy, więc nie byłby w stanie pokonać Tyranozaura, ale biorą pod uwagę to, że raptory mogły dostosować swoją płeć do sytuacji, jak żaby, których gen miały w sobie, równie dobrze mogli stworzyć niechcący potężniejszego Spinozaura.

juchacz17

Nadal uważam ze spinozaur chodził na dwóch łapach!!!! Wystarczy sie przyjrzeć jego krewnym. Jesli uważają ze wygladał jak czworonożna zabawka to niech ida z taką rekonstrukcja!!!!

adik789

Przepiękna dyskusja. Uwielbiam kłótnie typu co lepsze Bugatti czy koenihsegg? A wszyscy zapominają o fakcie że na torze Porsche gt2 zostało pokonane przez... Honde civic r Type. Tak samo tutaj. Każdy to potwierdzi że ani trex ani spinozair nie dałyby rady gromadzie raptorów. I w filmie też to podkreślano.

ocenił(a) film na 5
adik789

A gdyby sie spotkały w Tesco?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones