film

Ręce do góry

1967
1h 16m
7,3 2 521
ocen
7,3 10 1 2521
7,2 10
ocen krytyków
W trakcie zjazdu absolwentów szkoły medycznej uczestnicy wspominają dawne czasy, niezrealizowane marzenia i ambicje. więcej mniej
Ręce do góry zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Film zbudowany jest z dwóch części. Pierwsza składa się z luźno połączonych ze sobą ujęć: wspomnień i refleksji filozoficznych dotyczących twórczości filmowej i losu artysty we współczesnym świecie. Druga przedstawia zjazd absolwentów Akademii Medycznej w dziesiątą rocznicę ukończenia studiów. Po północy bankiet przeradza się w Film zbudowany jest z dwóch części. Pierwsza składa się z luźno połączonych ze sobą ujęć: wspomnień i refleksji filozoficznych dotyczących twórczości filmowej i losu artysty we współczesnym świecie. Druga przedstawia zjazd absolwentów Akademii Medycznej w dziesiątą rocznicę ukończenia studiów. Po północy bankiet przeradza się w alkoholowe szaleństwo. W przerwach odczytywane są listy i telegramy od tych, którzy nie dotarli na spotkanie. Jeden z telegramów ma dość prowokacyjną treść i wzbudza złość w grupie kolegów. Postanawiają udać się do autora tego telegramu, by nauczyć go szacunku...

studio
arte France Cinéma / Zespół Filmowy "Syrena"
tytuł oryg.
Ręce do góry
inne tytuły
Hands Up Miedzynarodowe
więcej
Zdjęcia do filmu realizowano w Warszawie (Polska).
Film ten, choć zrealizowany w roku 1967, nie wszedł na ekrany ze względu na wszechobecną cenzurę. Dopiero 14 lat później Skolimowski mógł oficjalnie dokończyć film - dokręcił prolog, tym razem w kolorze. Premiera filmu miała jednak miejsce jeszcze później, bo w 1985 roku.
Pierwszy pokaz tego filmu odbył się 12. grudnia 1981 roku, podczas pierwszego Kongresu Kultury Polskiej. Kilka godzin po zakończeniu projekcji ogłoszono w Polsce stan wojenny.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Widziałem ten film w 1967 podczas Ogólnopolskiego Zjazdu DKF (Dyskusyjnych Klubów Filmowych). Była to kopia jeszcze z błędami montażu - prezentował ją osobiście Jerzy Skolimowski. Wrażenie na sali, film, zrobił ogromne. Pamiętam, jak dziś, ciszę jaka po projekcji wtedy zapadła oraz burzę w mojej głowie i późniejsze...

6/10

użytkownik usunięty

Sam początek był świetny, ale potem zaczeło się robić zbyt nudno.
Z aktorów podobał mi się jedynie Bogumił Kobiela , wykrzykujący "Jezus Maria !" i uciekający przed plakatem z podwójnymi oczami.
Cóż pewnie wszyscy powiedzą, że go nie zrozumiałem [filmu] i zgadza się nie rozumiem tych niby "arcydzieł" Skolimowskiego i...

więcej

Szukam!

ocenił(a) film na 10

Poszukuję oryginalnej wersji filmu z 1967r (wydaje mi się, że jest czarno-biała).

Nie chodzi mi o wersję z 1981r., opatrzoną autobiograficznym komentarzem Skolimowskiego odnoszącym się do ówczesnej polskiej rzeczywistości oraz do perypetii autora z cenzurą po nakręceniu filmu w 1967r. (tę wersję mam).
Jeśli ktoś...

więcej

Drugi film, z powodu którego nie wytrwałem do końca. Nudny i skomplikowany, lecz oryginalny na tle ówczesnego polskiego kina, aż zanadto. Dziwne wrażenie pozostawił w mojej pamięci ten obraz: reżyser zrobił go dla siebie.

>>>Jest napisane, ze muzyke a najprawdopodobniej jej czesc skomponowal Jozef Skrzek czy jeses w stanie napisac lub podac sekwencje filmu, gdzie ona wybrzmiewa?