PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=703}

Spaleni słońcem

Utomlyonnye solntsem
7,9 24 272
oceny
7,9 10 1 24272
7,8 15
ocen krytyków
Spaleni słońcem
powrót do forum filmu Spaleni słońcem

Jak wam się wydaje, jaka była tak naprawdę historia Mitii? Z rozmowy Mitii i Kotowa dowiadujemy się, że w 1923. roku zdradził on swoich dawnych towarzyszy broni - "białych" generałów. Ale czy zrobił to za pieniądze (jak twierdzi Kotow), czy postąpił w ten sposób skuszony obietnicą powrotu do domu (jak tłumaczy się sam Mitia)?

Inna zagadka - co robił Mitia w latach 1927 - 1936? Wiadomo, że sylwester 1926 spędził jeszcze w domu, a 1936. rok to czas akcji filmu. Nie jest to jednak okres tych dziesięciu lat tułaczki, jaki pojawia się w jego opowieści. W 1927 został gdzieś wysłany, prawdopodobnie przez Kotowa, co możemy wywnioskować z jego rozmowy z Marusią w sypialni na strychu. Kotow przyznaje wtedy, że jeszcze jako czynny wojskowy wysłał gdzieś Mitię (chyba do Francji), ale uparcie twierdzi, że Mitia miał wybór, mógł nie jechać. Na wątpliwość Marusi sugerującej, że w razie odmowy zostałby aresztowany, Kotow odpowiada w sposób, którego zupełnie nie zrozumiałem. Twierdzi, że "każdy człowiek ma dwie drogi". Szczerze mówiąc nie mam pojęcia o co mu chodziło. A więc miał "wybór" czy nie?

Ostatnia zagadka wiąże się ze słowami Mitii podczas rozmowy z Kotowem. Mówi on w pewnym momencie coś takiego: "popełniłem wykroczenie i uprzedziłem pana". Co miał na myśli?

Co o tym myślicie? Może komuś udało się wycisnąć z filmu więcej niż mnie? A może reżyser celowo pozostawił pewne niedopowiedzenia?

ocenił(a) film na 10
Kagan

Mitia to ciężko mi się wypowiadać, ale gdybyś miał jakąś fajną stronę o Kotovie to bym poczytał o nim ciut. Pozdrówka

ocenił(a) film na 9
Kagan

"popełniłem wykroczenie i uprzedziłem pana" - chodziło o to, że Mitia uprzedził Kotowa o tym, że przyjechał go aresztować. O ile pamiętam powiedział Kotowowi po co naprawdę przyjechał kiedy bawili się z Nadią. W momencie, kiedy Mitia mówił, na moment zatkał Nadii uszy.

Kagan

W czesie kiedy Mitia opowiada Nadii "bajkę", wszystko mówi w sposób "nie wprost" około 70 minuty filmu.

ocenił(a) film na 10
Kagan

Mi sie wydaje, że własnie te 10 lat tułaczki (które nie musialy aż trwac 10 lat - w koncu bajka była "tylko" bajką) to własnie lata 27-36. Mitia, jako osoba w układach(zdrada Mienszewików) z władzą i Kotow jako osoba o dużych wpływach doprowadzili do sytuacji w której Mitia mógł wyjechac z kraju. A Mitia wyjechał - bo mógł wyjechac. Ze strachu? Trudno powiedzieć, być może i tak. A być może wyjechał bo był młody i nie wiedziałjeszcze dokladnie czego chce w życiu, a potem nie mógł wrócic do kraju, lub bał się wrócić? Nie wiemy - i nie jest to chyba zresztą tak istotne. Zaś sama postać Mitii, jego dążenia, nadzieje, to co nim kierowało, te wspomnienia z młodości, ktore ukształtowały całą historię. I w zestawieniu z Kotowem "dobrym" zbrodniarzem... Eh, genialny film, naprawde genialny:).

ocenił(a) film na 10
szczawik151

Sorry, chodziło mi oczywiście o "białych:", nie mienszewików. Kuleje moja wiedza z historii najwidoczniej...:|

użytkownik usunięty
Kagan

Moim zdaniem Kotov był tak idealistycznie zapatrzony w system, że tylko w jego (i ludzi jemu podobnym) opinii istniała "druga droga", którą potencjalnie mógł wybrać Mitja, w rzeczywistości tej drogi nie było. Wybór był prosty, albo jesteś posłuszny władzy ludowej albo zostajesz zlikwidowany. Kotov sam dowiaduje się o tym dopiero podczas podróży do Moskwy, gdy jest "eskortowany" przez Mitję, w scenie gdy zarzeka się, że zna numer do Stalina i zaraz to całą farsę odkręci, później gdy zaczyna płakać dociera do niego wiedza że tak naprawdę druga droga nie istnieje.

Słowa "popełniłem wykroczenie i uprzedziłem pana", tak jak już ktoś wyjaśniał, dotyczą powodu, dla którego Mitja wraca do rodzinnej daczy. Informuje (raczej nie ostrzega) Kotova, że przyjechał go aresztować, w ramach wielkich czystek, które rozpoczyna Stalin.

ocenił(a) film na 7
Kagan

A może dobry wujek Kotow posłał po prostu Mitie na 10 lat do GUŁagu. Większość dostawała wtedy "dyche"

ocenił(a) film na 10
rusinekmich_2

Jeżeli dobrze pamiętam film, to Mitia zdradził "białych" właśnie idąc na współpracę z bolszewikami i wyjeżdżając jako szpieg do Paryża. Był przydatny, jako osoba związana z dawnym systemem i uważana za jego (systemu) zwolennika.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones