film

Tragedia amerykańska

An American Tragedy
1931
1h 36m
6,1 23
oceny
6,1 10 1 23
Choć jego rodzice są ulicznymi ewangelistami, Clyde Griffiths (Phillips Holmes) dorasta w nędzy. Ma jednak pewne ambicje. Rozpoczyna pracę w Kansas City. Niestety,... Zobacz pełny opis

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
Tragedia amerykańska zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Choć jego rodzice są ulicznymi ewangelistami, Clyde Griffiths (Phillips Holmes) dorasta w nędzy. Ma jednak pewne ambicje. Rozpoczyna pracę w Kansas City. Niestety, pewnego dnia jedzie jako pasażer samochodem, który zabija małą dziewczynkę i w obawie przed aresztowaniem ucieka z miasta. Bogaty wujek chłopaka, Samuel Griffiths (FrederickChoć jego rodzice są ulicznymi ewangelistami, Clyde Griffiths (Phillips Holmes) dorasta w nędzy. Ma jednak pewne ambicje. Rozpoczyna pracę w Kansas City. Niestety, pewnego dnia jedzie jako pasażer samochodem, który zabija małą dziewczynkę i w obawie przed aresztowaniem ucieka z miasta. Bogaty wujek chłopaka, Samuel Griffiths (Frederick Burton) załatwia mu pracę w fabryce koszul w Nowym Jorku, gdzie młody człowiek szybko staje się kierownikiem działu, który zatrudnia tylko młode kobiety. Tam poznaje atrakcyjną Robertę Alden (Sylvia Sidney) znaną jako "Bert". Mimo że przepisy zakładowe zabraniają młodym bliższych kontaktów, zaczynają oni umawiać się w weekendy. Ostatecznie Clyde uwodzi Bert, nie zważając na to, że nie jest mu obojętna także Sondra Finchley (Frances Dee), córka zamożnej rodziny. Clyde i Sondra zakochują się w sobie. Dziewczyna obiecuje nawet Clyde'owi, że go poślubi, kiedy osiągnie pełnoletność. Wtedy Bert informuje chłopaka, iż jest w ciąży...

studio
Paramount Pictures
tytuł oryg.
An American Tragedy
inne tytuły
Powieść Theodore'a Dreisera została oparta na historii prawdziwego morderstwa, kiedy to młody mężczyzna utopił dziewczynę w jeziorze w Herkimer County w Nowym Jorku 11 lipca 1906 roku. Mężczyzna został stracony 20 marca 1908 roku za pomocą śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym.
Matka prawdziwego mordercy pozwała w 1934 roku Paramount, żądając 150 tys. dolarów za rzekome zniesławienie. Pozew został oddalony przez sąd.
Film został zakazany w Anglii, Południowej Afryce i we Włoszech z powodu wzmianek o aborcji. Pozostałe kraje wymagały jedynie, by aluzje na temat aborcji zostały usunięte przed rozpowszechnieniem filmu.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

co to Eisenstein miał reżyserować?

nie wiem jak ten film ale książka fajna...bardzo smutna...podobno jej duch tam straszy;]

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones