PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=627295}

Król wikingów

Vikingdom
3,4 1 655
ocen
3,4 10 1 1655
Król wikingów
powrót do forum filmu Król wikingów

Naprawdę. Nie było tak źle, bo to naprawdę (wbrew temu co tu z taką werwą i natchnieniem
piszecie) nie jest (przynajmniej TAK) zły film. Właściwie to już prędzej byłbym w stanie pojąć i
zrozumieć, że jest dla kogoś "niezły" niż że jest "żenującym nieporozumieniem" i czym tam
jeszcze chcecie.
W zasadzie zdecydowałem się go dziś (wczoraj) zobaczyć z dwóch powodów: raz, że od pewnego
czasu naszła mnie ochota na oglądanie mniej lub bardziej epickiego fantasy mniej lub bardziej
przypominającego Władcę i Hobbita, a dwa, że po obejrzeniu zajawki w telewizji (nawiasem
mówiąc podczas zapoznawania się z na pewno gorszą od Vikingdom podróbką Conana z lat 90.,
tj. Kullem Zdobywcą) i po skonfrontowaniu moich wrażeń i nadziei względem filmu z bardzo, ale
to bardzo niską średnią na Filmwebie poczułem się wręcz zobowiązany do wyrobienia sobie
własnej opinii. Czy to możliwe żeby tak fajnie zapowiadający się kawał niezłej rozrywki był takim
"żenującym nieporozumieniem"?
Otóż ostatecznie może i jest możliwe, ale na pewno nie w tym przypadku. Osobiście nieco
przypominał mi Immortals sprzed paru lat. Jakością także. Czy naprawdę uważacie, że ten drugi
zasługuje na prawie dwa razy wyższą notę? Bo ja nie widzę pomiędzy nimi wielkiej różnicy. Ot,
dwa podobnie słabe fabularnie, dość efektowne i ogólnie ładnie się wizualnie prezentujące,
mocno komputerowe, nieco bezsensowne, sieczki. Z tym że ci drudzy z kilkukrotnie większym
budżetem i to by było w zasadzie na tyle w kwestii ich zróżnicowania.

Na imdb jakiś użytkownik swoją recenzję zatytułował "A Monumental Effort for Its Budget".
Zapewne też przesadza. Ale z całą pewnością, i mówię to bez cienia zawahania i z pełną
świadomością, mniej niż Wy. Polecać może i ostatecznie nie polecam (wszak nigdzie nie
twierdziłem że to dobry film), ale zainteresowanych po natknięciu się kiedyś na reklamę w tv bądź
po obejrzeniu trailera (który i tak jest moim zdaniem niedostatecznie zachęcający, ciekawy i
widowiskowy) mogę śmiało zapewnić - nie sugerujcie się aż tak bardzo średnią 3.4 i tą garścią
bardzo nieprzychylnych komentarzy - przy odrobinie dobrej woli i niewysokich wymaganiach
może Wam się nawet, przynajmniej momentami, spodobać. Jak i mi. Zresztą nie tylko mi,
bowiem nie bez powodu myślę recenzenci, zazwyczaj surowi dla tego rodzaju produkcji, raczyli
między innymi zauważyć, że "The fight sequences are staged with admirable proficiency" czy też
podsumować dość pochlebnym "A cheerfully silly action fantasy."

Długo wahałem się nad piątką, ale ostatecznie (ubolewając nieco nad trochę zmarnowanym
potencjałem) wystawiam mocne 4.5. Więc i tak nie jest tak źle. Można oglądać.

użytkownik usunięty
dentryt

Dobry komentarz, dlatego nie omieszkam wtrącić swoje trzy grosze jako podsumowanie dla tych, którzy się wahają obejrzeć ten film. Zdecydowanie warty obejrzenia szczególnie dla najmłodszych, ze względu, że to gatunek fantasy wyprodukowany technicznie na stosunkowo wysokim poziomie. Jest to interesująca pozycja dla fanów gier komputerowych, w których gracz dokonuje rzeczy niemożliwych, pokonując przeszkody i wrogów ;p Pozatym jeśli mamy porównać Vikingdom np. do ekranizacji polskiego fantasy Wiedźmina, to ten pierwszy miażdży go na placek z palcem w d... ;p

Nie powiedziałbym że ten film miażdży Wiedzmina. Na samym początku już widzimy jakiegoś bożka w żółtym gejowskim stroju przypominający kobietę, wydaje od polecenia krolowi Erickowi. Nijak to ma się do mocnych bogów i wikingów. Dla mnie farsa

dentryt

O matko, a nie dało się zwięźlej napisać ?? Kocham ludzi którzy mogąc coś powiedzieć w 10 słowach rozwijają to na 100, ostatnio taka laska do mnie mówiła, lekko podpita ale mniejsza o to, normalnie zamiast powiedzieć coś prosto, rozwineła to tak że zbrzydło mi słuchac po 2 minutach :P

ocenił(a) film na 8
dentryt

A ja oceniam na mocne 8. Obejrzałem po prostu z przyjemnością i tyle.

ocenił(a) film na 3
dentryt

Też dołożę swoje trzy grosze. Film jest mieszanką rzeczy chałowych i chałowych mniej, a nawet -co przyjąłem z zaskoczeniem - dających radę. Po pierwsze - na plus można by zaliczyć stylistykę niektórych lokacji -np. generowane komputerowo fiordy, choć sztuczne, to na tle czerwonego jak krew nieba stanowiły ciekawy malarsko-komiksowy ozdobnik (coś a la Snyder). Garmr śpiący wyglądał nad wyraz dobrze, choć obudzony i "na chodzie" to już była porażka po całości. Podobnie Hellheim - pomijając ewidentny błąd logiczny (ATTENTION!!! SPOILER!!! -->protagonista bez problemu wchodzi doń i wychodzi przez otwartą bramę, a antagonista chce tą bramę... otworzyć i na tym polega jego niecny plan), ładne korzenie i zmarli których nie powstydziła by się produkcja na poziomie, szkoda że dalej nie pociągnięto mitycznego nordyckiego wątku. Sceny walki były w zaskakująco zadowalające -szczególnie jeśli na moment zapomniało się o głupich kostiumach (co w sumie było dość trudne vide: półnaga laska z biczem, wikingowie w sukienkach, ale zdarzały się perełki -np. autentyczne hełmy z epoki), ogólnie siekło się miło, krwawo i brutalnie. Wreszcie przejdźmy do fabuły i jej co bardziej węzłowych elementów. Reinterpretacja mitologii, jej psychologizowanie, wrzucenie szczypty dynamiki przez ukazanie konfliktu starej i nowej religii, wreszcie pokazanie bogów, ich motywacji, sposobu myślenia, i środków jakie obierają - demaskowanie ich, próba odnalezienia w tym chwiejnym i zmiennym układzie kosmicznych sił miejsca dla człowieka - to najciekawszy wątek z którym twórcy się zmierzyli i... w zasadzie polegli, ale można - jak pokazano w filmie, pochwalić ich chociaż za odwagę. Minusów nie ma co wypisywać. I tak wszyscy co oglądali to wiedzą.

ocenił(a) film na 5
dentryt

Zgadzam się, film jest kiepski ogólnie, ale z drugiej strony też całkiem rozrywkowy. Dowalono dużo efektów specjalnych i niektóre, jak ta ściana nagich kobiet czy pływanie z końmi wygląda dobrze. Przede wszystkim dzieje się na ekranie coś zazwyczaj, więc po prostu dobrze się to ogląda, zwłaszcza jak podchodzi się z dystansem. Dodatkowo na plus sporo znanych aktorów się przewija, więc postacie nawet spoko są.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones