PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=525620}
7,2 106 624
oceny
7,2 10 1 106624
6,5 24
oceny krytyków
W ciemności
powrót do forum filmu W ciemności

Świetny film!

ocenił(a) film na 9

Polecam wszystkim, których interesuje tematyka związana z narodem żydowskim podczas II wojny światowej. Mnie film wzruszył, poruszyły mnie losy Żydów i Polaków w tamtych czasach. Straszne, co oba narody wycierpiały. I też niesamowite,że znaleźli się tacy, którzy pomimo zagrożenia swojego życia pomagali Żydom się schronić. Bardzo dobry film, zawsze warto zagłębiać się w historię. Gra aktorska na poziomie, bardzo lubię Więckiewicza. Kinga Preis, Benno Fürmann i Herbert Knaup też na poziomie.

Principessa87

ale zawsze znajdą się tacy,którzy będą oczerniać jednych i drugich.polecam film pt.historia kowalskich albo na youtube,o rodzinie ulmów,dwa poruszające dokumenty.

ocenił(a) film na 10
Principessa87

zrobiłem ogromny błąd bo najpierw czytałem na FW na forum opinie, że sex, kiczowatość, atak na polskie katolickie tradycje czyli kompletne dno. Odpuściłem sobie, dopiero wczoraj, miałem okazję zobaczyć to arcydzieło, bo nie wiem jak inaczej opisać ten film. A wszystkich piszącym bzdety zalecam zejście do kanału, na kilka godzin, nie na 14 miesięcy, tylko na kilka godzin, to może ostudzi ich internetowe paplanie.

typisb

z tym arcydziełem, to bym nie przesadzał...

Principessa87

Mocny wstrząsający film, ze świetną historią i znakomitą rolą Więckiewicza i Preis, a do tego na faktach. Jednak nie jest to żadne arcydzieło, w pewnych momentach miałem kryzys, film przynudzał i się dłużył. "W ciemności" to film na raz, który zasłużył na nominacje do OSKARA (tym bardziej że 2011 nie był specjalnym rokiem jeśli chodzi o filmy).

Moja ocena 4,1/6

patryks83

Gdyby film opowiadał o ukrywaniu np. zbiegów rosyjskich to pies z kulawą nogą nie zauważyłby na zachodzie tego filmu. Ale kiedy jest mowa o ukrywaniu żydów (nie daj Boże o ukrywaniu Palestyńczyków) to już jest nominacja do Oscara :-) Ogarnijcie się ludzie. To samo było z Idą. Poczytajcie jak bojkotuje się Mela Gibsona w Hollywood za jego postawę antyżydowską. Prawda boli żyda.

ocenił(a) film na 8
Henryk_Kowalski

To bardzo dobrze, że się bojkotuje - każda postawa anty-ludzka powinna być bojkotowana.

Henryk_Kowalski

Śmieszne rzeczy mówisz. ..Ziemia polska ,usłana jest , setkami miejsc kaźni , bo Niemcy wymordowali , ponad 5 milionów , obywateli Rzeczypospolitej. Ale dla chama , zawsze śmiertelnym wrogiem będzie....yd.
A do Helmuta , jazda na arbeit...

Principessa87

Na początek kilka słów krytyki... Tak jak w Janosiku tej samej autorki, sceny seksu są przeraźliwie długie, męczące i niepotrzebnie, można było chociażby trochę krócej... Po seansie człowiek ma wrażenie, że w sporej części chodziło właśnie o to (podobnie jak w Janosiku).Ciągle zastanawiało mnie kto świeci aktorom po twarzy latarkami... gdy zaczaił się w ciemności Mundek z bronią był cały czas oświetlony latarką tak jakby ktoś go widział, ale tak naprawdę nikt go nie widział gdyż był to celowy efekt zmierzający do hmm nie wiem czego...
Brak zaakcentowania upływu czasu - to było 14 miesięcy, zabrakło kilku scen ukazujących codzienne zajęcia, dokuczliwości, głód, choroby, brak światła i powietrza... na to nacisk, jest najmniejszy...
Bardzo duży plus za naturalizm, Socha pomimo, że ukazany zupełnie inaczej niż naprawdę (od wyglądu zaczynając, na ilości przetrzymywanych żydów kończąc - on uratował ponad 20 żydów, pieniądze brać musiał ) to jego postać jest od początku jednoznacznie dobra. Nie robi złych rzeczy, nawet o nich nie myśli, zawsze wie co trzeba zrobić i co jest dobre.Natomiast jego żydzi są różni, porywczy, niewdzięczni, źli, zdradzają siebie, swoje rodziny... widz nie wie, ale to są żydzi, którzy przetrwali wszystkie wywózki z getta, to są ci najsprytniejsi, policjanci, bogacze, władze judenratu oraz ich rodziny - tacy ratowali się w ostatniej chwili.
Właściwie to człowiek oglądając ten film widzi, że to co Socha robił nie bardzo miało sens... żył w wielkim zagrożeniu, jego przyjaciel tylko czyhał na jego błąd, sąsiedzi podejrzewali że przetrzymuje żydów, sami żydzi o mały włos go nie zabili i to nie raz... uratował jednego żyda pomagając mordować jednego Niemca... a za tego Niemca zginęło 10 polaków, w tym znajomi Sochy... tak to w tym filmie ukazano... tylko szaleniec w takiej sytuacji narażałby się dla ratowania żydów w tak mało sprytny sposób. O kryjówce i o tym kto trzyma żydów wiedzieli żydzi poza kryjówką co w tych czasach było niesamowitym ryzykiem. Żydzie siedzieli w kanałach do których każdy może wejść... gotowali tam zupy, tak że przez kanalizacji czuli to ludzie blokach... wszyscy coś podejrzewali... Jeśli tak naprawdę wyglądało ratowanie żydów to trzeba było mieć niesamowite szczęście aby przeżyć to ratowanie...
Jeśli ktoś chciałby poznać trochę prawdy o tych czasach polecam najnowsze wydanie Pamiętników Perechodnika, są słabsze strony są i lepsze, ale są także genialne. Z perspektywy tych pamiętników film nie wnosi właściwie niczego nowego.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones