PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=743356}

W objęciach węża

El abrazo de la serpiente
7,6 6 998
ocen
7,6 10 1 6998
7,9 20
ocen krytyków
W objęciach węża
powrót do forum filmu W objęciach węża

... na ile filozofia Indian pokazana w pierwszych scenach filmu ("Nie będziesz jadł ryb przed porą deszczową, nie będziesz oddzielał drzewa od jego korzeni...") jest prawdziwa, a na ile jest tylko wymysłem reżysera, dla podkreślenia wyjątkowości kultury "ludów pierwotnych"?

ocenił(a) film na 9
Tataaleksandrykatarzyny

Na pewno utrzymują dietę przed wypiciem wywaru i powstrzymują się od seksu. Wiem, że nie jedzą wtedy mięsa, być może ryb też ( w końcu to też mięso). Czytałam o długich dietach złożonych tylko z ryżu i bananów i życiu poza społecznością wioski przed szczególnie intensywnymi podróżami w celu oczyszczenia umysłu i odgrodzenia się od intensywnych bodźców. Dla nich to święta roślina, rodzaj medycyny. Fragment wywiadu z reżyserem:

"Odbyliśmy podróż po różnych wspólnotach i zaprosiliśmy ich członków do stania się częścią filmu. Zazwyczaj byli bardzo entuzjastyczni, ale musieliśmy wytłumaczyć im znaczenie tego, o co nam chodziło. Postrzegali film jako historię swoich przodków. W rzeczywistości nie ma żadnego świadectwa dla wielu opowieści o ich przeszłości. Ten film stał się ich reprezentacją, dlatego zależało nam na tym, by był możliwie najbliższy autentyzmowi. Proces współpracy był bardzo długi. Przetłumaczyliśmy scenariusz na rdzenne języki, historia została w ten sposób przekształcona i znacząco uzupełniona o wkład tubylców. Nie ma w tym filmie niczego, co nie wydawałoby im się prawdą. Gdyby coś trąciło fałszem, zwyczajnie by tego nie zrobili.

Roślina yakruna, którą próbują znaleźć bohaterowie, nie jest jednak prawdziwa, ponieważ prawdziwa roślina jest święta. Nie można ot tak dostąpić do wiedzy o niej, to wymaga przejścia przez pewien proces. Odpowiadał im tylko taki wariant, w którym ukazalibyśmy ten proces za pomocą fikcji. Dzięki elementowi fikcji film może też uczynić zrozumiałym to, co ciężko nam było wytłumaczyć."

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones