Willy Wonka & the Chocolate Factory

Charlie Bucket odnajduje złoty bilet w batoniku, który pozwala mu zwiedzić tajemniczą fabrykę słodyczy Willy'ego Wonki.

pokaż:
 
Gene Wilder Gene Wilderjako:Willy Wonka
Gene Wilder jako Willy Wonka
Jack Albertson Jack Albertsonjako:Dziadek Joe
Jack Albertson jako Dziadek Joe
Peter Ostrum Peter Ostrumjako:Charlie Bucket
Peter Ostrum jako Charlie Bucket
Roy Kinnear Roy Kinnearjako:Pan Salt
Julie Dawn Cole Julie Dawn Colejako:Veruca Salt
Leonard Stone Leonard Stonejako:Pan Beauregarde
Denise Nickerson Denise Nickersonjako:Violet Beauregarde
Denise Nickerson jako Violet Beauregarde
$related.related Nora Denneyjako:Pani Teevee
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Gene Wilder jako Willy Wonka
Gene Wilder jako Willy Wonka
8,9 34 głosy
Jack Albertson jako Dziadek Joe
Jack Albertson jako Dziadek Joe
8,0 9 głosów
Julie Dawn Cole
rola: Veruca Salt
7,6 5 głosów
Peter Ostrum jako Charlie Bucket
Peter Ostrum jako Charlie Bucket
7,2 8 głosów
Denise Nickerson jako Violet Beauregarde
Denise Nickerson jako Violet Beauregarde
6,6 5 głosów

Mały chłopiec o imieniu Charlie ciężko pracuje aby utrzymać swą liczna rodzinę. W domu panuje bieda, a chłopiec musi zarobić na jedzenie dla mamy i swych chorych dziadków. Ma tylko jedno marzenie - chce się znaleźć choć raz w ogromnej fabryce czekolady Willy'ego Wonki. Fabryka Wonki jest zamknięta od lat z obawy przed szpiegami chcącymi wykraść tajne receptury robienia czekolady, największym zaś wrogiem Wonki jest Slughworth. Pewnego dnia Willy postanawia otworzyć fabrykę dla pięciu wybrańców, którzy odnajdą złote bilety ukryte w czekoladach. Cały świat szaleje, wykupują tysiące czekolad, aby tylko odnaleźć przepustkę do krainy czekolady. Pierwsze cztery bilety odnajdują bogate i rozwydrzone dzieciaki, natomiast człowiek, który odnalazł piąty bilet okazaje się oszustem. Charlie pozbawiony nadziei, za znalezione pieniądze kupuje czekoladę, w której odnajduje ostatni bilet. Arthur Slugwoth nie próżnuje i obiecuje każdemu z piątki dzieci fortunę w zamian za wykradzenie z fabryki Wonki jego najnowszej czekolady, nad którą ten jeszcze pracuje. Następnego dnia rozpoczyna się wizyta w upragnionej fabryce czekolady. Przewodnikiem dzieci zostaje sam pan Wonka. Przed samym wejściem dzieci muszą podpisać tajemniczą umowę, a potem rozpoczyna się pełne niespodzianek zwiedzanie.

 • Kino niejednokrotnie sięgało już do pisarskiego dorobku Roalda Dahla, szczególne natężenie częstotliwości z jaką powstają ekranizacje jego twórczości dało się zaobserwować od początku lat 90-tych, czyli już po śmierci autora. W 2005 roku Tim ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 83%
 • Trudno dzisiaj oglądać ten film, nie porównując go do nowo powstałej adaptacji Tima Burtona. I bez wątpienia nawet największy fan tego filmu musi pogodzić się z jego druzgocącą klęską w sferze efektów wizualnych. Odnośnie jednak innych aspektów, ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 55%

pozostałe informacje

muzyka:
zdjęcia:
na podstawie:
 • Roald Dahl "Charlie i fabryka czekolady" (książka)
 
oceń twórców
boxoffice:
 • $4 000 000 w USA
budżet:
$3 000 000
dystrybucja:
Warner Home Video
studio:
 • David L. Wolper Productions
inne tytuły:
(więcej...)
 • Pierwszym wyborem do roli Willy'ego Wonki był Joel Grey, jednak uznano, że posiada "niezbyt imponujące warunki fizyczne" (mierzy tylko 165 cm). Autor książki i scenariusza Roald Dahl chciał, aby główną rolę zagrał Spike Milligan. Duże zainteresowanie rolą Wonki wykazywali wszyscy członkowie grupy Monty Pythona (Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Michael Palin, Terry Jones i Terry Gilliam), ale wtedy ich nazwiska nie były wystarczająco znane międzynarodowej publiczności. Rozważano jeszcze kandydatury Rona Moody'ego i Jona Pertwee, ale obaj odmówili. Ostatecznie zaangażowano Gene'a Wildera.
 • W scenie gdy Violet puchnie i zamienia się w wielką jagodę widać, że od jej ubrania odchodzi rurka dostarczająca powietrze do kostiumu.
 • Kiedy Charlie i jego dziadek po wypiciu napoju zaczynają unosić się w powietrzu, widać przyczepioną do ubrania chłopca linkę, która podnosi go do góry.

forum (24)

zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o