PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=630808}

X-Men: Przeszłość, która nadejdzie

X-Men: Days of Future Past
7,4 166 747
ocen
7,4 10 1 166747
7,1 24
oceny krytyków
X Men: Przeszłość, która nadejdzie
powrót do forum filmu X-Men: Przeszłość, która nadejdzie

Właśnie wróciłem z seansu. Film oceniam na 7/10. A to z powodu nieścisłości z poprzednimi częściami serii, których za cholerę nie rozumiem. Więc może mi ktoś z Was wyjaśni.
1. Rozumiem, że niczym w Star Treku, ta część zapoczątkowała nową linię czasową - więc co ze starą? Reset? Wykasowana? Jest sobie gdzieś obok (czyli mamy dwie linie)?
2.Sprawa Xaviera. Jak wiadomo, został rozkawałkowany na popiół w X-Men: Ostatni bastion, po napisach w tym filmie jednak (tak jak to wywnioskowałem) przeniósł się (konkretnie świadomość) do ciała jakiegoś nieszczęśnika. Tymczasem od Wolverine - znów scena po napisach - profesorek wracam, mówi lakonicznie, że nie tylko Wolvi jest mutantem z taką mocą i... w tej części liczyłem na wyjaśnienie. A tu nic. Więc, jak to możliwe, że żyje?
3. W X-Men: Przeszłość... widzimy czas akcji podczas wojny w Wietnamie... w X-Men: Geneza, Wolvi też pyka w w tych zajawkach podczas początkowych napisów na tej samej wojnie. Tymczasem tu, budzi się w USiA z dala od wojny? Hmm.. Coś jest mocno nie tak.
4. Film kończy się dla Wolviego dziwnie. Z jednej strony przejmuje go Mystique, czy więc będzie w projekcie Weapon x? I co z adamantium w jego ciele? Z drugiej strony, wróciwszy po podróży w czasie wszyscy żyją. Czyli, można z tego wywnioskować, że Jean Grey nie zamieniła się w Dark Phoenixa?
5. Kiedy pod koniec filmu Wolvi wraca do szkoły, idąc do gabinetu profesorka mija Ice Mana dobierającego się do Rogue. Dostrzegłem, że ma pasemko siwych włosów na swej głowie. Więc jednak (tu wracam do początku mojej wypowiedzi), pewne wydarzenia musiały mieć miejsce. Kto oglądał pierwszych X-Men powinien wiedzieć, skąd one się wzięły.

ocenił(a) film na 7
lukas8230

Ciekawe wnioski. Powiem tylko, że po wizycie w kinie moja pierwsza myśl to twój punkt 1 ;)

ocenił(a) film na 9
lukas8230

1 Tak, nowa linia czasowa. Teoretycznie nie wiadomo co ze starą, ale zgodnie z komiksem każda linia czasowa to alternatywna rzeczywistość. Czasem zdarzają się wydarzenia które niszczą inne linie czasowa, ale najczęściej istnieją dalej.

2 Przeniósł umysł do ciała w stanie wegetatywnym tak jak w zakończeniu Bastionu. Dlatego może żyć. Coś jeszcze w związku z tym potrzebujesz?

3 A to akurat nie jest nieścisłość. Po prostu Fox usunął Genezę z filmowego kanonu. Innymi słowy oglądaj pozostałe filmy zakładając, że Geneza nie istnieje ;)

4 Najprawdpodobniej nie zmieniła się w Feniksa (ciężko powiedzieć w końcu mamy 50 letnią dziurę czasową w której mogło wydarzyć się wszystko).
Co Mistique zrobi z Loganem nie wiadomo. Mam pewne podejrzenie na podstawie komiksów ale nie będę zdradzać aby nie spoilerować przypadkowo ;)

5 Niekoniecznie. Pasemko Rogue nie musi wynikać w końcu z wydarzeni z X-men 1. Oryginalnie siwe pasmo jest częścią jej mutacji i nie wynika z żadnych specjalnych wydarzeń, więc można po prostu założyć, że jest to efekt dużego nadużycia swojej mocy ;)

ocenił(a) film na 7
Dealric

Dzięki za odpowiedź.

Odnośnie Twojej odp. do punktu 2 - no właśnie tego nie rozumiem. Bo dokładnie chodziło mi o Bastion. Przeniósł umysł do INNEGO ciała, nie swojego, a w kolejnych częściach (łącznie z najnowszą), ma swoje stare ciało. O to mi chodzi. Jak on to zrobił? Skoro pierwotne ciało zostało zamienione w pył. A jak wiemy w Wolverine (w scenie po napisach) Xavier powiedział tylko "że nie tylko Wolvi jest mutantem z taką mocą". I nic więcej nie zostało wyjaśnione.

Zaś co do usunięcia Genezy z kanonu, to nie miałem bladego pojęcia.

ocenił(a) film na 7
lukas8230

Tutaj niestety twórcy posunęli się do jednego z najtańszych chwytów w kinematografiii. Mianowicie Brett Ratner w komentarzu do filmu wyjaśnia, iż człowiekiem w śpiączce do którego ciała Charles Xavier przeniósł swój umysł jest... jego brat bliźniak ;). Prawdopodobnie będzie to wyjaśnione w kolejnych filmach w serii.

szczotex1

Dokładnie, w następnych filmach młodszy Charles powinien odwiedzić swojego brata bliźniaka w szpitalu czy jakoś tak (a może by się dowiedział dopiero o jego istnieniu), chociaż taki mały minutowy smaczek dałby wyjaśnienie np. Charles mówi do Beasta że był odwiedzić swojego brata bliźniaka i się spóźnił na coś tam :)

ocenił(a) film na 8
Dealric

Co do punktu 5: o ile dobrze pamiętam te jasne pasemko na włosach pojawiło się dopiero wtedy kiedy Magneto chciał wykorzystać jej moc.

ocenił(a) film na 8
umarloczek

W filmie tak. Ale ponieważ w komiksach wyjaśnienie pasemka było inne to twórcy zawsze mogą stwierdzić, że Roque "zdobyła je" tak jak w komiksach nie w filmie. W sensie, że to pasemko jest jej "przeznaczone" więc jeśli nie zdobyła go tak jak pokazali w 1 filmie, to mogla zdobyć tak jak było w komiksach.
Chociaż jak już wspominano, nie wiemy co się działo przez ostatnie 50 lat, równie dobrze Magneto mógł próbować wykorzystać Roque podobnie jak to miało miejsce w 1 filmie. Generalnie dzięki tej alternatywnej linii twórcy mają szerokie pole manewru.
Mnie to nawet cieszy, bo jestem ogromną fanką kreskówkowej serii X-Men, a "nowa przyszłość" do której przeniósł się Logan najbardziej mi przypomina rzeczywistość znaną z komiksów i kreskówki. Tam np Scot i Jean żyją, mimo, że Jean zmagała się parokrotnie z mocą Feniksa

ocenił(a) film na 8
Dealric

co ze szponami Wolverina? przecież je stracił więc powinny być z kości, a nie metalowe.
raczej sądziłam, że to ta część w Japonii się nie stała, geneza ma wiele więcej sensu niż to coś.

ocenił(a) film na 9
lidziaa92

Geneza nie ma żadnego sensu ;)

Odzyskanie kości wynika z mocy Magneto który mógł przemieścić część adamantium z jego szkieletu na szpony (ewentualnie z zewnętrznego źródła jeśli mieli taki dostęp). W filmie zresztą znajduje się hint wskazujący na to;)

ocenił(a) film na 8
Dealric

Przecież odniesień do Genezy było dużo, sam Stryker i w ogóle

ocenił(a) film na 9
lidziaa92

Stryker pojawił się już w X-Men 2 :)

ocenił(a) film na 8
Rachel3

no tak, ale wspomnienia chyba były z genezy? ręki sobie uciąć nie dam, ale tak mi coś świta

ocenił(a) film na 9
lidziaa92

Mi się wydaje, że wspomnienia były z X1 i X2... W Genezio to trochę inaczej wyglądało, np. wtłoczono mu adamantium jakąś maszyną, podczas gdy we wspomnianych filmach pokazywano, że zrobił to jakiś ubrany w maskę człowiek.

ocenił(a) film na 9
lidziaa92

Wspomnienia były z X2

lukas8230

ad. 3 Wojna w Wietnamie toczyła się od 1964 Logan budzi się w latach 1973, w Genezie mógł walczyć w latach latach 60 czy nawet na początku 70 , w czym widzisz problem ??

rufuskwz

Geneza się nie liczy ( o czym sami twórcy się wypowiedzieli ), ale jak by tak było to by nie miało sensu bo najpierw Stryker by Logana oraz Victora zatrzymał w drużynie pokazanej w genezie, czyli Wolverine nie mógł by być gdzie indziej i pracować jako ochroniarz jak to było w DOFP

ocenił(a) film na 10
doom45

Były tam raczej wspomnienia z genezy. W Wolverinie w Japonii jak Silver zabierał mu zdolność regeneracji Logan coś tam majaczył Jean i Kaytla(z genezy ona jest) a w dofp jak byli w Paryżu i Logan miał te wspomnienia po zobaczeniu Strykera była tam scena jak miał zniszczone stare szpony przez Victora w genezie) Niby nchcą się od tego odciąc a zarazem w dofp i Wolverinie byly nawiązania do genezy

Ganja27

Sprytnie je wplątali tak że to mogło mu się przydarzyć ale raczej nie tak jak w genezie, bo to byłoby bez sensu, STryker jak pisałem wcześniej zdobyłby Logana a jak ten z przyszłości by się przeniósł to by był ze strykerem chyba że po 73 dział by się po odejściu Logana z drużyny wtedy to by go Stryker znał ale nie znał więc fabuła genezy odpada, złamane pazury przez Victora (Szablozębnego ?)- ich związek można wyjaśnić w następnych filmach :)

ocenił(a) film na 10
doom45

Pewnie tak zrobią ale mówią że chcą się odciąć od Genezy a ciągle do niej nawiązują:) Największa niedorzeczność to że geneza dzieje się w 1985(chyba) a w FC w latach 60 i w genezie mamy Frost nastolatke a w fC dorosła:)

Ganja27

Victor/Szablozębny może powrócić do następnej części i ładnie mogą zawsze podpiąć to do tych wspomnień, Kaylla też może się pojawić - tylko inaczej, to samo (liczę na to) brat bliźniak profesora, następne filmy mogą jeszcze nadrobić zaległości i nadać sens ale geneze ja osobiście olewam,

doom45

W Apokalipsie pojawi się Gambit, tylko będzie grał go inny aktor.

Ganja27

Jeśli chodzi o Emmę Frost, to ktoś na forum pisał, iż istnieje taka teoria, że Kayla i Emma z Origins są córkami Emmy Frost z First Class. Jedna odziedziczyła od matki zdolności telepatyczne, a druga diamentową skórę. ;)

doom45

Ja słyszałam, że Geneza (mimo, że była najsłabszym filmem z serii) jednak nie została wykasowana z filmowego kanonu i nowe filmy nawet odrobinkę do Origins nawiązują (np. wzmianka o Kayli w Wolverinie z 2013 roku). Oczywiście nie jest to film obowiązkowy, ale nie został skasowany.

ocenił(a) film na 10
lukas8230

1 Stare wydarzenia istnieją tylko w umyśle Logana (Kitty przecież to tłumaczyła, zanim wysłała jego świadomość do ciała z przeszłości), teraz wszystko działo się na nowo.
2 Wyjaśnione było na wydaniu DVD dla X3, że to ciało brata bliźniaka Charlesa. Charles urodził się z nadzwyczaj rozwiniętym umysłem, a z tego powodu jego bliźniak z niedorozwiniętym. Jako, że ciało nie miało dobrze rozwiniętych mięśni z tego powodu, także wi w tym ciele Charles porusza się na wózku.
3 W Genezie brał udział w wojnie wietnamskiej, ale jak każdy żołnierz dostaje przerwę i musi wrócić na wojnę. W 1973 Logan miał przerwę i był Nowym Jorku, gdy ponownie wrócił na zakończenie działań wojskowych, w 1975 został zwerbowany przez Strykera.
4 Mystique werbuje go z powodu Apocalypse'a.

ocenił(a) film na 7
lukas8230

Mam pytanie czy jest możliwość ze Emma Frost żyje lub że jakoś będzie żyła i pojawi się jeszcze? Ogólnie film mi się podobał, ale sporo niezrozumiałych rzeczy w nim dla mnie było a była ona jedna z moich ulubionych postaci - zaraz po Mystique :)

ocenił(a) film na 9
lukas8230

To co robiło FOX z X-menami to masakra... Tak jakby każdą częśc robili bez oglądania poprzedniej ... i to ta sama wytwórnia! Jak można 1 postac przedstawiać w każdej części inaczej, np. Beast ? ? ? Mimo tych nieścisłości lubię x-menów filmy, ale do universum MARVELA nie maja podjazdu...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones