W ramach wtorkowego cyklu Francuskie Rendez-Vous w maju w KINO.LABie zaprezentujemy filmy jednego z największych indywidualistów kina francuskiego - Jeana Cocteau. Dla naszych użytkowników mamy dwuosobowe wejściówki na pokazy. Aby mieć szansę je zdobyć, należy odpowiedzieć na proste pytanie zamieszczone poniżej.
ORFEUSZ: 5 i 19 maja, godz. 19.00Film jest uwspółcześnioną, autorską wersją greckiego mitu, opartą na wcześniejszej sztuce reżysera. Orfeusz jest tu wziętym francuskim poetą, który spotyka na swej drodze Śmierć w postaci wytwornej, tajemniczej Księżniczki. Zafascynowany nią, zaniedbuje swą kochającą i wierną żonę, Eurydykę. Zderzenie współczesnych rekwizytów z mitem o greckim bohaterze nadaje filmowi tajemniczy, poetycki klimat. Orfeusz jest jednym z najlepszych przykładów wykorzystania techniki filmowej do przełożenia na język obrazów świata wyobraźni, jest kolejną wypowiedzią Cocteau na temat osobistych przeżyć i własnego przeznaczenia jako artysty.
PIĘKNA I BESTIA: 12 maja, godz. 18.00 i 26 maja, godz. 19.00Zubożały magnat mieszka w swojej wiejskiej posiadłości z synem Ludovicem i trzema córkami ? Félicią, Adélaidą i Bellą. Félicia i Adélaida poniżają najmłodszą Bellę, wykorzystując ją jako swoją służącą. Pewnego dnia wracając z podróży ojciec gubi się w lesie i dociera do dziwnego zamku. Kiedy zrywa różę dla Belli, pojawia się właściciel ? pół-człowiek pół-bestia ? posiadający magiczną moc. Obiecuje darować mu życie pod warunkiem podarowania mu jednej z jego córek. Bella poświęca się dla ojca i przybywa do zamku, odkrywając że wbrew pozorom Bestia nie jest dzikim zwierzęciem pozbawionych ludzkich uczuć.
JEAN COCTEAU (1889-1963)Cechowała go niezwykła wszechstronność: był poetą, prozaikiem, autorem sztuk teatralnych, librett operowych, baletowych, scenariuszy filmowych, reżyserem, malarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem. Czerpał z surrealizmu, kubizmu, psychoanalizy. Do grona jego przyjaciół i współpracowników zaliczali się m.in. Pablo Picasso, Erik Satie, Marcel Proust, Colette, Sergiej Diagilew. Uznawany za jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku.
Więcej szczegółów na stronie www.kinolab.art.pl