"Post Mortem. Opowieść katyńska" - koniec zdjęć w Krakowie

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/%22Post+Mortem.+Opowie%C5%9B%C4%87+katy%C5%84ska%22+-+koniec+zdj%C4%99%C4%87+w+Krakowie-32633
Zakończył się krakowski etap zdjęć do najnowszego filmu Andrzeja Wajdy "Post Mortem. Opowieść katyńska". Ostatniego dnia reżyser oraz aktorki Maja Komorowska i Maja Ostaszewska złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim.

W filmie Andrzeja Wajdy Kraków z lat 1939-45 odgrywa istotną rolę. Mieszkają tam bohaterki filmu - matki, żony i córki polskich oficerów, zamordowanych w Katyniu. Kraków jako stolica Generalnej Guberni jest miejscem, gdzie przechowuje się zgromadzone przez hitlerowców dowody zbrodni, ale gdzie również podejmowane są najważniejsze decyzje wymierzone w intelektualny potencjał narodu polskiego - jak aresztowanie profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w listopadzie 1939 roku.

- Pierwszy film o Katyniu musi być szczególny - mówi Michał Kwieciński, producent filmu. - Andrzej Wajda znalazł właściwy klucz do tej narodowej tragedii. "Post Mortem" nie opowiada o Katyniu, ale o kłamstwie katyńskim i jego tragicznych reperkusjach. Dla świata tej zbrodni nie ma, bo co to jest 15 tysięcy zamordowanych wobec - na przykład - Holokaustu. A przecież pod względem jakości i perfidii tego czynu jest to zbrodnia o znaczeniu wręcz nieobliczalnym.

- Wydaje mi się, że panu Andrzejowi zależało, by zachowując wierność historii zaznaczyć jednocześnie ciągle żywy, współczesny kontekst Katynia - dodaje grająca w filmie Magdalena Cielecka.

- Michał Kwieciński ma nadzieję, że film okaże się dziełem artystycznym na tyle doniosłym, że dzięki niemu świat dowie się o zbrodni więcej i zastanowi się nad nią.

W filmie występują między innymi: Maja Komorowska, Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Magdalena Cielecka oraz Artur Żmijewski, Andrzej Chyra i Paweł Małaszyński. A także znana reżyserka teatralna Agnieszka Glińska, która tak mówi o pracy na planie "Post Mortem":

- Jest tam wielu ludzi młodych, ale czasami mam wrażenie, że wśród nich najmłodszy jest pan Andrzej. Jest wręcz nieprawdopodobnie młody, otwarty i ma niespożytą energię, wszyscy patrzymy na niego z fascynacją. Myślę, że ten film jest dla niego szczególnie ważny. Jest też ważny dla wszystkich, którzy go w mniejszym lub większym stopniu tworzą - i to się daje odczuć na planie. Wyczuwa się jakąś bardzo specjalną energię i rodzaj oddania Sprawie, właśnie Sprawie przez duże S. Wszyscy czują, że opowiadamy o czymś, co w jakimś sensie dotyczy, boli każdego z nas, o czymś, co trzeba opowiedzieć, o co należy pytać. Kiedy jestem na planie, a bywam tam często - z czysto zawodowej ciekawości, widzę, że stanowimy jedną drużynę.

Autorami scenariusza są Andrzej Wajda i Andrzej Mularczyk, autorem zdjęć Paweł Edelman, nad scenografią pracuje Magdalena Dipont, a kostiumami zajmują się Magdalena Biedrzycka oraz Andrzej Szenajch (mundury i militaria), zespołem charakteryzatorów kieruje Waldemar Pokromski.

Ekipa wraca na plan 5 stycznia 2007. W okolicach Jarosławia będą kręcone sceny z obozu jenieckiego w Kozielsku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones