"Solidarność, Solidarność..." jutro w TVP 1

Rzeczpospolita /
https://www.filmweb.pl/news/%22Solidarno%C5%9B%C4%87%2C+Solidarno%C5%9B%C4%87...%22+jutro+w+TVP+1-23773
Trzynaścioro reżyserów podchwyciło pomysł Andrzeja Wajdy. Z okazji srebrnego jubileuszu "Solidarności" nakręcili dziesięciominutowe nowelki, powstała z nich dwuipółgodzinna składanka "Solidarność, Solidarność...". Relacjom o ruchu, który odmienił kraj i Europę, refleksjom o jego gasnącej w konfliktach legendzie towarzyszy na ekranie żart, ale także sarkazm i gorycz.

W całość, niczym klamra, spina te różnej jakości opowieści o "Solidarności" między dawnymi a dzisiejszymi laty nowelka Wajdy "Człowiek z nadziei". Reżyser miał zamiar zamknąć tryptyk rozpoczęty "Człowiekiem z marmuru" filmem pełnometrażowym, lecz zdawnego zamysłu ostało się tylko spotkanie w Gdańsku bohaterów dwóch zrealizowanych części. - Nie chciałem robić filmu według scenariuszy nasyconych pesymizmem - mówi przed kamerą Andrzej Wajda do byłego prezydenta Lecha Wałęsy oraz odtwórców głównych ról w jego obrazach, Krystyny Jandy i Jerzego Radziwiłowicza.

Mozaikową składankę otwiera "Sushi" Juliusza Machulskiego, kończy intymne wyznanie najmłodszej realizatorki Małgorzaty Szumowskiej. Jej "Ojciec" to rzecz o aktywnym dysydencie, zdolnym publicyście, propagującym idee solidarnościowe i o krakowskim środowisku opozycjonistów.

- Ruszcie głową. Wymyślcie coś. Forsa za to niewielka, ale sprawa prestiżowa - mobilizuje współpracowników producent filmowy (w roli Marek Kondrat) w etiudzie Juliusza Machulskiego. Następuje pospolite ruszenie, na lunch kelner wnosi "jubileuszowe" sushi. Ironiczny ekranowy żart podkreśla okazjonalność intencji.

Jerzy Domaradzki w "Tablicach" przypomniał robotę konspiracyjną, druk bibuły, narodziny tablic ze słynnymi postulatami, które zawisły następnie na stoczniowej bramie. Krzysztof Zanussi w "Czołgach" wspomina epizod sprzed stanu wojennego, kiedy napięcie w kraju sięgało zenitu. Kręcił wtedy w Krakowie film o Janie Pawle II. W scenie wyzwalania miasta wykorzystał wojsko. Gdy na Rynku Głównym pojawiły się czołgi, mieszkańcy zamarli, radziecka interwencja wydawała się nieuchronna.

Jacek Bromski w "I wie pan co?" konfrontuje losy starającego się o kredyt byłego dysydenta (gra go Krzysztof Stroiński) i byłego prokuratora, obecnie dyrektora banku (Janusz Gajos), który wysyłał aktywistów związkowych do więzienia.

Piotr Trzaskalski w "Długopisie" wyjaśnia tajemnicę wielkiego pisaka, którym Lech Wałęsa sygnował pamiętne Porozumienia Sierpniowe. Feliks Falk w animowanej satyrze "Historia jednej tablicy" zakpił z dziejów solidarnościowego plakatu autorstwa Jerzego Janiszewskiego - symbolu wystawionego na aukcję, a ocalonego w ostatniej chwili.

A Ryszard Bugajski w swoistym rapowym wideoklipie osadzonym w realiach Dworca Centralnego pyta słowami wokalisty Grzegorza Markowskiego: "Co się stało z naszą "Solidarnością""?

"Krajobraz" Roberta Glińskiego - relacja ze Stoczni Gdańskiej - ściska serce. Reżyser pokazuje "krajobraz po bitwie": tętniące niegdyś życiem hale przypominają dziś mroczne scenerie science fiction jak ze "Stalkera" Tarkowskiego. Nabrzeża porosła trawa, w dokach rdzewieją opuszczone wraki statków, które już nigdzie nie popłyną...

Rozmaite poetyki, konwencje, chwyty; gorycz, przekora, złośliwość, satyra i karykatura. Sporo zabawy, ale więcej pesymizmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones