"Viviane chce się rozwieść" z nagrodą festiwalu Żydowskie Motywy

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/%22Viviane+chce+si%C4%99+rozwie%C5%9B%C4%87%22+z+nagrod%C4%85+festiwalu+%C5%BBydowskie+Motywy-111351
Zakończył się 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowski Motywy. Grand Prix festiwalu – statuetkę Złotego Warszawskiego Feniksa – zdobył izraelsko-francuski film "Viviane chce się rozwieść" w reżyserii Ronit i Shlomiego Elkabetz. "Viviane chce się rozwieść" to pełna dramaturgii współczesna historia, w której rozprawa rozwodowa przed sądem rabinackim staje się dla głównej bohaterki polem walki o godność i niezależność.



Jury festiwalowe w składzie: Borys Lankosz, Magdalena Łazarkiewicz, Jacek Petrycki przyznało również dwie równorzędne Nagrody Warszawskiego Feniksa w kategorii najlepszy film dokumentalny obrazom "Życie na granicy" (reż. Ronit Ifergan) oraz "Mój arabski przyjaciel" (reż. Noga Nezer). Wśród filmów krótkometrażowych zwycięzcą okazał się "Ischler" (reż. Atilla Hartung).

Podczas uroczystości zamknięcia festiwalu w warszawskim kinie Muranów wręczono także trzy Nagrody Specjalne. Nagroda im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego polskiego filmu odebrał Sławomir Grünberg za film "Karski i władcy ludzkości".

Nagrodę specjalną Orkiestry Mandolinowej z Góry Kalwarii za najlepszy film lub przedsięwzięcie mające na celu ochronę muzycznego dziedzictwa kulturalnego, ufundowaną przez Avnera Yonaia otrzymał film "Minkowski | Saga" (reż. Rafael Lewandowski)

Warszawski Feniks dla filmu najlepiej obrazującego współczesne życie żydowskie trafił do Liny Chaplin za film "Głosy z budki".

W tegorocznym programie imprezy znalazły się 24 najnowsze, starannie wyselekcjonowane fabuły, dokumenty i krótkie metraże o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Szwecji, Szwajcarii i Stanów Zjednoczonych. Jak co roku, publiczność Żydowskich Motywów miała okazję obejrzeć wiele produkcji poświęconych historii i tożsamości narodu żydowskiego. Wśród festiwalowych propozycji nie zabrakło też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość dzisiejszego Izraela.

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Żydowskie Motywy w ramach mecenatu Miasta Stołecznego Warszawy nad Kulturą oraz dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i prywatnych sponsorów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones