19 maja rusza festiwal "Żydowskie motywy"

Informacja prasowa /
https://www.filmweb.pl/news/19+maja+rusza+festiwal+%22%C5%BBydowskie+motywy%22-20865
W dniach 19-24 maja rusza w Muranowie druga edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" Ha-Miotiv Ha-Jehudi. Wedle idei pomysłodawców przedsięwzięcia impreza ma przybliżyć widzom przebogatą kulturę, która na skutek zawirowań historii została wyparta z terenów na których niegdyś społeczność żydowska żyła, tworzyła wiążąc z polską swoją tożsamość.

W czasie trwania festiwalu zostanie zaprezentowanych ok. 40 obrazów konkursowych autorów z kilkudziesięciu krajów z całego świata poruszających w swych filmach szeroko pojęte kwestie związane z Narodem Żydowskim. O nagrodę Warszawskiego Feniksa ubiegać się będą dzieła ukazujące cierpienie, budowanie podstaw swej państwowości, wkład w rozwój światowej kultury, oraz współczesne życie Żydów. Do konkursu zakwalifikowały się filmy zarówno dokumentalne jak i fabularne o szerokim wachlarzu gatunkowym (dramaty, komedie, animacja film eksperymentalny).

Każdego dnia festiwalowego zostanie zaprezentowany film odwołujący się do wpływu kultury żydowskiej na kraje Europy (Austrii, Holandii, Niemiec) Izraela i kontynentu amerykańskiego. (Projekcję zorganizowane z pomocą ambasad ww. krajów)

Wśród imprez towarzyszących festiwalowi odbędzie się przegląd filmów Istvana Szabo. Publiczność będzie miała możliwość przypomnienia sobie (lub poznania) nakręconych w latach 80. będącej częścią kanonu europejskiej kinematografii trylogii z Klausem Marią Brandauerem : "Mefisto", "Pułkownik Redl", "Hanussen", oraz nowsze produkcje Szabo - "Kropla Słońca" z Ralphem Fiennesem i "Sztuka Wyboru" z Harvey'em Keitelem i Stellanem Skarsgardem w rolach głównych.

Szczególnym rarytasem dla widzów będzie zapewne zorganizowana we współpracy z Word Jewish Film Festiwal w Tel-Avivie (prezentacja zbiorów Steven Spielberg Jewish Film Archive). Retrospektywa obejmie lata 1931-1954 i ukaże dokumenty syjonistycznej propagandy tworzonej na taśmie czarnobiałej jak i kolorowej przez twórców zawodowych jak i amatorów, a także lata 30. i 40. widziane oczami Syjonistów-rozrywkę, tragedie i budowę Państwa Izrael. Trzecim wątkiem tematycznym cyklu będzie dokumentacja rodzącego się w latach 50. neorealizmu w kinie izraelskim.

Sześcioodcinkowy serial "Polania" będzie skierowanym szczególnie do młodzieży dokumentem ukazującym wspólnotę kultury polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest wybitny filmowiec- dokumentalista Andrzej Titkow.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones