26. WFF: Konkurs filmów dokumentalnych

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/26.+WFF%3A+Konkurs+film%C3%B3w+dokumentalnych-65273
Zapoznaj się z programem konkursu filmów dokumentalnych tegorocznego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Bad Girls. Cela 77Bad Girls. Cela 77 (2010) / Bad Girls. Cell 77, reż. Janusz Mrozowski (Polska/Francja 2010), 85 min.
Po ubiegłorocznym dokumencie "Bad Boys. Cela 425" Janusz Mrozowski powraca obrazem o osadzonych w więzieniu kobietach. Siedem kobiet zamkniętych na piętnastu metrach kwadratowych. Kobiecość wystawiona na trudną próbę życia za kratkami.

Bödälä – zatańczyć rytm / Bödälä - Dance The Rhythm, reż. Gitta Gsell (Szwajcaria 2010), 78 min.
Autorka odwiedziła szkołę stepowania dla osób po sześćdziesiątce. Postanowiła dowiedzieć się co sprawia, że ludziom taką radość sprawia tupanie w ziemię. Film przedstawia pełnych pasji tancerzy - ludzi, którzy radość, namiętność i smutek wyrażają poprzez rytm.

Broń masowego rażenia / Cambio de sentido / Weapons of Mass Addiction, reż. Sergio García de Leániz, Vicente Pérez (Hiszpania/Meksyk 2010), 79 min.
Dokument analizujący wpływ samochodów na człowieka i Ziemię w przeszłości, teraz i w przyszłości.

Chociaż raz w życiu / For Once In My Life, reż. Jim Bigham, Mark Moormann (USA 2009), 90 min.
Dokument o niezwykłym zespole muzycznym "Spirit of Goodwill Band" (Kapela Ducha Dobrej Woli), którego członkowie obciążeni są różnego rodzaju niepełnosprawnością umysłową i psychiczną. Jednocześnie mają wielkie talenty graniczące z geniuszem. Film obala nabyte przez nas pojęcie niepełnosprawności, wydobywa na światło dzienne radość, nadzieję i wielkość drzemiącą w każdym z nas.

Draquila - Wstrząsy we Włoszech / Draquila – L’Italia Che Trema / Draquila - Italy Trembles, reż. Sabina Guzzanti (Włochy 2010), 97 min.
Sabina Guzzanti, słynna włoska artystka, reżyserka i znana satyryczka, nazywana włoskim Michaelem Moore podejmuje swój ulubiony temat - przygląda się premierowi Berlusconiemu. W swoim drapieżnym dokumencie pokazuje moc propagandy, bezsilność obywateli, sprawy ekonomiczne, niezgodne z prawem związki z władzą.

Dzień, w którym świat stanął na głowie / The Day The World Turned Dayglo, reż. Tim Cutler (Wielka Brytania 2010), 103 min.
Trzy dni po zamachach z 11 września angielski nauczyciel wyruszył w pięcioletnią podróż przez dziesięć krajów muzułmańskich, by obserwować z tamtej strony apogeum największego konfliktu międzynarodowego obecnego wieku. Nadzwyczajny dokument, ukazujący emocje, poglądy i codzienność ludzi z Zachodu, którzy żyją i pracują w krajach muzułmańskich.

Flamenco - sposób na życie / Senderos del Alma / Flamenco, a way of life, reż. Marco de Aguilar (Hiszpania 2010), 91 min.
Tito Losada całe swoje życie poświęcił muzyce. Kamera towarzyszy mu w podróży, podczas której odkrywa bogatą historię i kulturę flamenco.

Fragmenty poszukiwania / Fragmentos de una Búsqueda / Fragments of a Search, reż. Pablo Milstein, Norberto Ludín (Argentyna 2009), 75 min.
Matka, której dorosła córka została porwana przed 8 laty, wciąż jej szuka. W trakcie poszukiwań, doprowadziła do uwolnienia przeszło dwustu ofiar handlu ludźmi i ujawnienia tego procederu przed argentyńską opinią publiczną.

Freakonomia / Freakonomics, reż. Eugene Jarecki, Heidi Ewing, Morgan Spurlock, Rachel Grady, Seth Gordon, Alex Gibney (USA 2010), 85 min.
Filmowa wersja bestsellerowej książki ekonomisty Stevena D. Levitta i pisarza Stephena J. Dubnera pod tym samym tytułem. Cztery odrębne części nakręcone przez różnych reżyserów badają ludzkie zachowanie przez pryzmat statystyki i bodźców, dochodząc do zadziwiających i kontrowersyjnych wniosków.

HavanyorK, reż. Luciano Larobina (Meksyk 2010), 90 min.
Dokument badający więzi między hip hopem kubańskim a nowojorskim. Z perspektywy Hawany i Nowego Jorku kamera pokazuje wpływ, jaki na muzyków z obu tych miast miały ich korzenie, ewolucja bębna oraz dusza hip hopu.

Historia jednego dnia / Historia de un día / Story of a Day, reż. Rosana Matecki (Wenezuela 2009), 89 min.
Historia jednej doby z życia kilku przypadkowych osób, które nigdy się nie poznały i prawdopodobnie nigdy nie poznają, przepełniona uroczystym nastrojem, tajemnicą, surrealizmem i humorem. Film - poemat z głębokiej prowincji, gdzieś w Ameryce Łacińskiej, o odziedziczonym po przodkach świecie, niezmiennym i wiecznym.

Kick in Iran, reż. Fatima Geza Abdollahyan (Niemcy 2009), 82 min.
Dwudziestoletnia Sarah Khoshjama jest gwiazdą taekwondo i pierwszą kobietą w Iranie, która zakwalifikowała się na Igrzyska Olimpijskie. Trenuje, chociaż jeden z przywódców duchowych nazywa udział Sarah w Olimpiadzie "grzechem, prostytucją i zalążkiem cudzołóstwa".

Mój porywacz / My Kidnapper, reż. Kate Horne, Mark Henderson (Wielka Brytania 2010), 82 min.
Niezwykła historia turystów porwanych przez kolumbijskich partyzantów. Po uwolnieniu porywacze nawiązują z nimi korespondencję mailową. Po pięciu latach porwani decydują się pojechać do Kolumbii. Przykład nowopowstającego gatunku filmów dokumentalnych o samopoznaniu.

Na granicy światła i cienia / Entre a Luz e a Sombra / On the Edge of Light and Shadow, reż. Luciana Burlamaqui (Brazylia 2009), 150 min.
Niezwykły, powstający przez 7 lat dokument opowiadający o nauczycielce aktorstwa w brazylijskim więzieniu i dwóch więźniach, których oknem na wolność stał się ich zespół raperski.

Niosący flagę / Der Bergfürst / The Flag Bearer, reż. Philip Vogt (Niemcy 2010), 82 min.
W albańskiej wiosce w górach żyje "Ten, Który Niesie Flagę" - mężczyzna, który rozstrzyga plemienne spory. Przychodzi czas, że musi wyznaczyć następcę. Jego trzej synowie uciekli do miasta.

Nyman in progress, reż. Silvia Beck (Niemcy/Wlk. Brytania 2010), 80 min.
Dokument o bardzo szczególnym momencie w życiu artystycznym sławnego kompozytora muzyki filmowej. Michael Nyman sam zaczyna tworzyć filmy.

Oddzieleni / Separations, reż. Andréa Seligmann Silva, Mieke Bal (Holandia 2010), 83 min.
Autobiograficzny film, w którym rozproszona po całym świecie brazylijska rodzina o żydowskich korzeniach spotyka się po latach w rodzinnym domu. Dlaczego nie zostali w Brazylii?

Oko nad Pragą / Oko nad Prahou / Eye over Prague, reż. Olga Špátová (Czechy 2010), 78 min.
W swoim najnowszym filmie utalentowana czeska dokumentalistka Olga Spatova szczegółowo opisuje absurdalny przebieg wydarzeń, które miały miejsce w wyniku głośnej sprawy dotyczącej budowy Biblioteki Narodowej, według projektu Jana Kaplickiego. Tragiczna opowieść o jednym człowieku, jednej budowli i jednej miłości.

Pieśni Piątej Ulicy / Songs from The Nickel, reż. Alina Skrzeszewska (USA/Niemcy 2010), 83 min.
Podróż przez Los Angeles, jakiego nie znamy - wzdłuż Piątej Ulicy, znanej również jako The Nickel ("nickel" - amerykańska pięciocentówka). Intymny portret ludzi, którzy znaleźli dom w tanich śródmiejskich hotelach.

Taqwacore: narodziny islamskiego punka / Taqwacore: The Birth of Punk Islam, reż. Omar Majeed (Kanada 2010), 82 min.
W ramach buntu przeciw ojcu Michael Knight przechodzi na islam. Pisze buntowniczą powieść "The Taqwacores" (neologizm będący połączeniem określenia muzułmańskiej koncepcji świadomości Boga z punkowym słowem hardcore). Dokument śledzi tournee po Stanach Zjednoczonych młodych islamskich punków zainspirowanych powieścią Knighta.

Wspomnienia nowojorskie / New York Memories, reż. Rosa von Praunheim (Niemcy 2010), 89 min.
Reżyser po 20 latach powraca do Nowego Jorku w poszukiwaniu trzech kobiet, bohaterek jego dokumentu "Survival in New York".

Zabawa w śmierć / Le Jeu de la mort / The Game of Death, reż. Christophe Nick, Thomas Bornot (Francja 2010), 95 min.
Kontrowersyjny dokument o teleturnieju będącym przykrywką do ekranizowanej współczesnej wersji okrytego złą sławą eksperymentu Milgrama - badań nad posłuszeństwem wobec autorytetów - w którym symulowane stosowanie wstrząsów elektrycznych.

Złodzieje w majestacie prawa / Ganavim ba Hok / Thieves By Law, reż. Alexander Gentelev (Izrael/Niemcy/Hiszpania 2010), 91 min.
Przerażający, a jednocześnie zabawny dokument o rosyjskich mafiosach. Intrygujące historie ich życia, które przeplatają się z rozwojem samej rosyjskiej mafii. Z początkami sięgającymi stalinowskich gułagów, powoli zmieniając się w międzynarodową organizację czasów globalizacji.

Zrób to jeszcze raz / Do It Again, reż. Robert Patton-Spruill (USA 2010), 85 min.
Krytyk muzyczny Geoff Edgers postanawia doprowadzić do reaktywacji legendarnego zespołu lat 60. i 70. The Kinks. Przezabawny dokument, w którym zobaczymy m.in. Stinga, Paula Wellera.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones