30 lecie pracy artystycznej Marka Kondrata

PAP /
https://www.filmweb.pl/news/30+lecie+pracy+artystycznej+Marka+Kondrata-9840
We wtorek mija 30 rocznica pracy artystycznej Marka Kondrata, jednego z najpopularniejszych aktorów polskiego kina współczesnego - czytamy w serwisie PAP.
Marek Kondrat debiutował na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach w sztuce "Poczwórka" Stanisława Mrożka. Już od wielu lat zalicza się do grona najbardziej lubianych postaci polskiego kina i telewizji. Znany jest głównie z ról w filmach sensacyjnych i komediowych.

Przyszedł na świat w krakowskim Teatrze Starym, gdzie wówczas mieszkała rodzina Kondratów. Zarówno ojciec Tadeusz jak i stryj Józef byli aktorami. Marek nigdy nie zastanawiał się nad wyborem innego zawodu - "aktorstwo spłynęło na mnie z dobrodziejstwem inwentarza, wyniosłem je z domu" - powiedział w jednym z wywiadów.

Od razu po maturze rozpoczął studia na warszawskim PWST. Po dyplomie trafił do Teatru Dramatycznego i Ateneum. Pracował pod okiem takich reżyserów jak Gustaw Holoubek czy Kazimierz Dejmek. Na przełomie lat 70. i 80. stworzył szereg wybitnych kreacji, za które uhonorowano go - m.in. - nagrodami im. Leona Schillera i Zbigniewa Cybulskiego.

Szerszą popularność zyskał głównie dzięki rolom filmowym. Już jako 11 letni zadebiutował w kostiumowej "Historii żółtej ciżemki" Sylwestra Chęcińskiego. Pierwszą ważną filmową rolę zagrał w "Zaklętych rewirach" Janusza Majewskiego. Od tej pory regularnie pojawiał się na dużym ekranie.

"Potrafi zagrać wszystko łącznie z krzesłem i szafą, ale przede wszystkim obdarzony został przez pana Boga talentem komediowym" - powiedział o aktorze Janusz Majewski, który obsadził go w "CK dezerterach". Kondrat zagrał także rolę tytułową w komedii wojennej "Pułkownik Kwiatkowski", za którą otrzymał nagrodę w Gdyni. Wystąpił także w obu częściach "Kilera" Juliusza Machulskiego.

W latach 90. "Psy" Władysława Pasikowskiego a potem "Ekstradycja" wykreowały nowy wizerunek Kondrata jako twardego bohatera. Aktor potwierdził go rolami w "Nocnym graffiti", gdzie jako samotny komandos walczy z mafią narkotykową oraz rolą asa wywiadu przebywającego w Iraku w "Operacji Samum".

Zagrał także w takich filmach jak "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy, "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana, a także w filmie Wojciecha Marczewskiego "Weiser".

W 1999 Marek Kondrat sam stanął za kamerą i wyreżyserował "Prawo ojca", w którym zagrał główną rolę. Film otrzymał zarówno Nagrodę Jury, jak i Nagrodę Publiczności na festiwalu w Gdyni.

Ostatnim filmem, w którym można go było oglądać jest "Dzień świra" Marka Koterskiego. Za rolę w tym filmie Kondrat w 2002 uzyskał po raz drugi nagrodę w Gdyni.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones