Allan King laureatem Smoka Smoków

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Allan+King+laureatem+Smoka+Smok%C3%B3w-41861
Podczas zbliżającego się 48. Krakowskiego Festiwalu Filmowego po raz jedenasty wręczona zostanie nagroda za całokształt pracy twórczej – SMOK SMOKÓW. W tym roku otrzyma ją Kanadyjczyk Allan King – wybitny twórca filmowy, jeden z pionierów nurtu "direct cinema". Reżyser odbierze nagrodę osobiście podczas gali inauguracji Festiwalu (30 maja 2008). W programie imprezy znajdzie się retrospektywa jego dokumentalnej twórczości oraz masterclass prowadzona przez Laureata podczas Dragon Forum.

Smok Smoków jest nagrodą ustanowioną w 1998 roku i przyznawaną przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej autorom, których twórczość na trwałe wpisała się w historię filmu dokumentalnego i animowanego. Dotychczas jej laureatami byli dokumentaliści: Bohdan Kosiński, Raymond Depardon, Werner Herzog, Albert Maysles, Kazimierz Karabasz oraz animatorzy: Jan Lenica, Jan Svankmajer, Stephen i Timothy Quay, Juri Norstein oraz Raoul Servais.

Siedemdziesięcioośmioletni Allan King jest jednym z najwybitniejszych kanadyjskich twórców filmowych. Urodził się w 1930 roku w Vancouver, a przygodę z filmem rozpoczął w połowie lat pięćdziesiątych, pracując dla telewizji CBC. W latach ’60 przeniósł się do Londynu, gdzie wraz z grupą przyjaciół (m.in. Richard Leiterman, Bill Brayne, Peter Moseley) realizował dokumenty w nowatorskiej wówczas technice "direct cinema". Sam reżyser tak opisywał swój styl: "Realizuję filmy które opowiadają o dramatach codzienności, spontanicznie, bez z góry założonej narracji."

Jego pierwszym wielkim sukcesem był dokument Warrendale – zrealizowana w 1967 roku opowieść o dzieciach z zaburzeniami emocjonalnymi mieszkających w ośrodku w Toronto. Przez siedem tygodni King nieustannie towarzyszył dwunastce swoich bohaterów, tworząc jeden z najbardziej poruszających dokumentów w historii kina. Warrendale, obok Powiększenia, został uznany przez Brytyjską Akademię Filmową za najlepszy zagraniczny obraz roku 1967.

Kolejne filmy: A married couple (1969), Come on children (1972), Who’s in charge? (1983) umocniły jego pozycję jako jednego z najbardziej bezkompromisowych i kontrowersyjnych twórców dokumentalnych na świecie, zyskując mu przydomek "medialnego potwora lat osiemdziesiątych".

Allan King przez ponad pięćdziesiąt lat pracy twórczej próbował swoich sił w prawie wszystkich formach ekspresji filmowej (z wyjątkiem animacji). W jego bogatej filmografii znajdziemy nie tylko poruszające dokumenty, lecz także filmy fabularne czy seriale telewizyjne. Wszystkie jego produkcje znajdywały uznanie zarówno w oczach krytyków, jak i publiczności.

48. Krakowski Festiwal Filmowy będzie wyjątkową okazją do spotkania z dokumentalną twórczością reżysera. W retrospektywie filmów Laureata Smoka Smoków znajdą się zarówno jego klasyczne dzieła, takie jak Warrendale i A married couple, jak i najnowszy, zrealizowany w 2003 roku, dokument p.t. Dying at Grace.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones