Animator 2013 już w lipcu w Poznaniu

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Animator+2013+ju%C5%BC+w+lipcu+w+Poznaniu-96231
W lipcu Poznań po raz szósty stanie się stolicą animacji. W ciągu siedmiu festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach. Odbędą się retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty i wykłady. Festiwalowym przeglądom towarzyszyć będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych – w Poznaniu pokazanych zostanie kilkadziesiąt najnowszych filmów animowanych krótko i pełnometrażowych, z których najlepsze otrzymają nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Pegaza.



Jak co roku Animator przygotował dla swoich widzów bogaty program muzyczny- na festiwalu zagrają m.in. Małe Instrumenty grające Cage’a, czy związany z LADO ABC zespół SzaZaZe, wykonujący na żywo niezwykle oryginalną muzykę do kultowych polskich animacji. Usłyszymy również "Zwoje" Piotra Bosackiego. Na specjalnym pokazie zaprezentowany zostanie bogaty dorobek kompozytorów związanych ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia- m.in. filmy z muzyką stworzoną przez pioniera polskiej muzyki elektronicznej, znanego i cenionego w świecie kompozytora i inżyniera dźwięku - Eugeniusza Rudnika. Do Poznania przyjadą również: Gangpol & Mit, francuski duet tworzący muzykę elektroniczną z towarzyszeniem 8-bitowej animacji, który zachwycił publiczność Off Festival 2011; Sergey Letov, rosyjski muzyk, który w towarzystwie Vladimira Goloukhova i azerbejdżańskiego śpiewaka - Teymura Nadira -  zaprezentuje muzykę do filmów: "Przygody Księcia Achmeda" Lotte Reiniger i "Chronopolis" Piotra Kamlera oraz grający bałkańską muzykę, niezwykle popularny w Bułgarii zespół Kottarashky & The Rain Dogs. Niezwykłym wydarzeniem będzie, jak zapowiadają organizatorzy, premiera wyprodukowanego przez NFB tryptyku Theodore Usheva z towarzyszeniem orkiestry l’Autunno pod dyrekcją Adama Banaszaka.

Animator 2013 to ponadto dwa duże bloki prezentujące animację z Rosji i Francji: retrospektywa Dmitry Gellera, laureata Grand Prix Animatora 2012, prezentacja młodej rosyjskiej animacji i filmów ze School-Studio "SHAR" oraz pokazy filmów z festiwalu w Annecy, m.in.: "Złodzieja piorunochronów" jednego z najważniejszych francuskich reżyserów- Paula Grimaulta, "Ślimaki" duetu René Laloux/Roland Topor, będące apokaliptyczną historią opowiedzianą z typowo Toporowskim humorem i poezją czy film Michela Ocelota"Trzech odkrywców" z 1980 roku.

Zaprezentowana zostanie również klasyka polskiej animacji eksperymentalnej, czyli trzy zestawy filmów skupione wokół tematów: "Sex w PRLu", "Oko i ucho, czyli polskie kino czyste" i "Tyłem do przodu, czyli surrealizm w polskim filmie krótkim"- dwa ostatnie poświęcone będą pamięci wybitnej pary artystów- Franciszce i Stefanowi Themersonom- w 25. rocznicę śmierci. Będziecie mogli obejrzeć m.in. "Sztandar Młodych" oraz "Dom" Jana Lenicy i Waleriana Borowczyka, "Kineformy" i "Tam i tu" Andrzeja Pawłowskiego, "Somnambulicy" Mieczysława Waśkowskiego, "Dwaj ludzie z szafą" Romana Polańskiego, "Oj! Nie mogę się zatrzymać!" Zbigniewa Rybczyńskiego, czy "Blok" Hieronima Neumanna.

Fani  Latającego Cyrku Monty Pythona nie mogą ominąć pokazu filmu "A Liar's Autobiography - The Untrue Story of Monty Python's Graham Chapman", w reżyserii Billa Jones’a, Jeffa Simpsona i Bena Timletta, który opowiada historię życia i kariery jednego z członków tej grupy.

Nie można również opuścić pokazu z udziałem Johna Dilwortha. Ten ekscentryczny amerykański twórca, nominowany do Oscara w 1996 roku, autor serii "Courage the Cowardly Dog" (pol. "Chojrak – tchórzliwy pies"), której bohaterem jest strachliwy pies o imieniu Chojrak, pokaże w Poznaniu wybrane, najstraszniejsze jego zdaniem, odcinki serii oraz przygotuje dla widzów festiwalu specjalny pokaz filmów połączony z performancem.

17 czerwca ruszą zapisy na warsztaty. W tym roku będą to m.in. warsztaty Bruce'a Checefsky'ego ze stołem trickowym Themersona, warsztaty komiksowe Oli Szmidy, realizowane na podstawie "Ćwiczeń stylistycznych" Raymonda Queneau, czy warsztaty dźwiękowe Roberta Turło. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Na festiwalu mile widziani są również rodziców z dziećmi - Centrum Sztuki Dziecka przygotuje specjalny program dla najmłodszych. W ramach Animatora dla dzieci odbędą się warsztaty animacji komputerowej, warsztaty w technice piksilacji oraz w technikach mieszanych, łączących malowaną wycinankę oraz animację piaskową czy warsztaty animacji nonkamerowej tworzonej bezpośrednio na taśmie filmowej. Ponadto odbędą się pokazy filmów pełnometrażowych ("Pinokio" Enzo D’Alò, "Ernest i Celestyna" Benjamina Rennera, Vincenta Patara i Stéphane Aubier oraz "Królowa Śniegu" Maksima Swiesznikowa), pokazy w ramach Kina dla najnajmłodszych oraz projekcje filmów dla dzieci z Festiwalu w Annecy i retrospektywa wybitnej polskiej animatorki- Aliny Maliszewskiej.

Pełny program znajdziecie na stronie Festiwalu: www.animator-festival.com
Ciekawostek szukać możecie na fanpage’u Animatora: www.facebook.com/FestivalAnimator

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones