Co zobaczymy na tegorocznym Planete Doc Film Festival

Informacja nadesłana przez dystrybutora /
https://www.filmweb.pl/news/Co+zobaczymy+na+tegorocznym+Planete+Doc+Film+Festival-72385
8. PLANETE DOC FILM FESTIVAL (dawniej PLANETE DOC REVIEW) – jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Europie – odbędzie się w dniach 6-15 maja w stołecznej Kinotece, Muranowie i Iluzjonie oraz w dniach 6-8 maja w ramach "weekendu z cyfrowym PLANETE DOC" w kinach studyjnych w 22 miastach w Polsce.

W tym roku na festiwalu PLANETE DOC swoje światowe premiery będą miały długo oczekiwane nowe filmy dwóch gwiazd polskiej sztuki dokumentalnej – Marcela Łozińskiego ("Tonia i jej dzieci") oraz Macieja Drygasa ("Cudze listy"). Oba obrazy wystartują w konkursie międzynarodowym i zawalczą o Nagrodę Magicznej Godziny dla najlepszego filmu średniometrażowego.

"To dla nas wielki zaszczyt i kredyt zaufania" mówi dyrektor festiwalu Artur Liebhart. "Największe przeboje polskiego filmu dokumentalnego poprzednich lat – "Historie z Yodok" Andrzeja Fidyka, "Królik po berlińsku" Bartka Konopki i "Koniec Rosji" Michała Marczaka – miały również polskie premiery na festiwalu PLANETE DOC. Jeśli dodamy do tego plejadę gwiazd międzynarodowych, które gościliśmy w ostatnich latach: Herzog, Philibert, Geyrhalter, Berliner, Gandini, czy Třeštíková, Helmrich i Metz, którzy odwiedzą Warszawę w tym roku, to widać, że festiwal PLANETE DOC stał się najważniejszym forum filmu dokumentalnego w Polsce. Na pewno fakt, iż potrafiliśmy zdobyć ponad trzydziestotysięczną, żywo reagującą widownię, stał się magnesem dla polskich twórców." podsumowuje Liebhart.

Oprócz wspomnianych obrazów, na 8. PLANETE DOC polski film dokumentalny będą reprezentować: "Odyseja złomowa" Pawła Ferdka, "Obcy gen" Grzegorza Kuczka, "Trans-akcja" Sławomira Grünberga, "Planeta Kirsan" Magdaleny Pięty, "Agnieszki tu nie ma" Pawła Jóźwiaka-Rodana, "Chopin2010.pl" Rafała Wróblewskiego, "O duszy i innych drobnostkach" Kornela Miglusa, "Dlaczego konkurs?" Christine Jezior oraz filmy uczniów Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy: "Oj Boże, drogi Boże" Julii Popławskiej, "Marysina polana" Grzegorza Zaricznego, "Przyrzeczona" Lesława Dobruckiego i "Przesłuchanie" Adama Palenty.

5 maja festiwal otworzy pokazywany na ostatnim festiwalu w Sundance tzw. "live documentary" "Utopia w czterech odsłonach" ("Utopia in Four Movements") Sama Greena (twórcy nominowanego do Oscara "The Weather Underground") i Dave’a Cerfa – niesamowita mieszanka filmu, opowieści snutej na żywo przez samego Sama Greena oraz żywiołowej muzyki w wykonaniu 3-osobowego zespołu The Quavers. Bilety na to wydarzenie, które odbędzie się w Teatrze Dramatycznym, będzie można nabyć na Ticket Online oraz w kasie teatru (30 zł normalny, 20 zł ulgowy). Z kolei w pierwszym dniu festiwalu (6 maja) nie będzie można przegapić dokumentalnego animowanego show "Wojna płci" ("Battle of Sexes"), które poprowadzi dwójka znanych twórców animacji – Signe Baumane i dwukrotnie nominowany do Oscara Bill Plympton. Co ciekawe, to publiczność zadecyduje, przedstawiciel której z płci zaprezentuje na dużym ekranie bardziej seksowne i zabawne animacje.

Tegoroczna 8. edycja festiwalu PLANETE DOC to ponad 160 filmów, 8 nagród, w tym nagroda główna Millennium Award dla najlepszego filmu pełnometrażowego, Nagroda Magicznej Godziny dla średniego metrażu oraz dwa nowe konkursy: Canon Cinematography Award dla twórców obrazu oraz Doc Art Award dla filmów poświęconych sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym. Warto dodać, iż Canon Cinematography Award to pierwsza w Europie nagroda przyznawana twórcy obrazu wręczana na festiwalu filmów dokumentalnych.

W programie festiwalu pojawią się także nowe sekcje tematyczne – "Na Wschodzie bez zmian" poświęcona sytuacji we współczesnej Rosji oraz "Czasoprzestrzeń" prezentująca filmy, których bohaterami są  wyjątkowe miejsca na świecie. Z kolei istniejąca od kilku lat sekcja "Muza i Wena" prezentująca najlepsze filmy o muzyce i sztuce, poszerzy swoją formułę i zmieni nazwę na "Wena i Muza – Free Your Mind".

Sensacją tegorocznej edycji będzie cross-gatunkowa sekcja "LSD: Love, Sex & Dreams". W jej ramach odbędą się nocne pokazy najbardziej kontrowersyjnych filmów ostatnich lat pokazujących życie bohemy artystycznej i świat mniejszości seksualnych (m.in. dokument o powstawaniu oraz sam porno-horror "Orgia śmierci"/"Orgy of the Dead" w reż. Allana Stephena na podstawie scenariusza Eda Wooda – kultowego twórcy kina klasy B, okrzykniętego "najgorszym reżyserem wszech czasów").

8. PLANETE DOC odwiedzą znakomici goście – zarówno filmowcy, jak i znane osobistości spoza świata filmu. Gościem specjalnym festiwalu będzie znana na całym świecie ikona ekologii, badaczka zachowań szympansów i działaczka społeczna Jane Goodall. Film biograficzny "Życie Jane" poświęcony tej fascynującej kobiecie znajdzie się w konkursie Green Warsaw Award, a jego bohaterka spotka się z widzami i wygłosi odczyt w Centrum Nauki Kopernik (7 maja, godz. 15.00). Oba spotkania poprowadzi Martyna Wojciechowska, ambasadorka filmu "Życie Jane", redaktor naczelna magazynu "National Geographic Polska".

Już po raz drugi festiwal PLANETE DOC odwiedzi również ikona eksperymentalnego kina dokumentalnego, nauczyciel Larsa von TrieraJørgen Leth. Reżyser przyjedzie do Warszawy ze swoim najnowszym autobiograficznym filmem "Męski erotyk" ("Erotic Man"), w którym w poruszający sposób opowiada o melancholii seksualnej dojrzałego mężczyzny. Podczas festiwalu, po ponad 20 latach dojdzie do spotkania "na szczycie" duńskiego reżysera z Janem Nowickim, odtwórcą jednej z głównych ról w filmie Letha "Notatki o miłości" ("Notes on Love") z 1989 roku (7 maja, godz. 12.00, salon empik Junior). Z okazji wizyty Letha w Polsce 4 maja ukaże się również unikalny box DVD "Świat według Jørgena Letha" z najlepszymi filmami dokumentalnymi duńskiego eksperymentatora. Będzie to już drugie wydawnictwo z tej serii (po wydanym w zeszłym roku "Świecie według Wernera Herzoga").

Podobnie jak w poprzednich latach, również w tym roku projekcjom będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń specjalnych (m.in. spotkania z twórcami, imprezy muzyczne, koncerty, warsztaty). Pokazom będą towarzyszyć debaty poświęcone najbardziej palącym problemom globalnym i lokalnym, a wykłady mistrzowskie (masterclass) w ramach organizowanej w tym roku po raz pierwszy PLANETE DOC ACADEMY poprowadzą znani filmowcy (m.in. Leonard Retel Helmrich – jedyny twórca filmów dokumentalnych nagrodzony dwukrotnie w Sundance i na festiwalu IDFA w Amsterdamie oraz Janus Metz – reżyser filmu "Armadillo – wojna jest w nas"). Zgłoszenia na wydarzenia organizowane w ramach PLANETE DOC ACADEMY można przesyłać do 15 kwietnia na adres mailowy masterclass@docreview.pl. Pełny program masterclass znajduje się na www.planetedocff.pl

W dniach 6-8 maja odbędzie się "weekend z cyfrowym PLANETE DOC", w ramach którego wybrane filmy z programu festiwalu trafią do kin na terenie całego kraju i zostaną pokazane jednocześnie w Warszawie i 21 miastach w Polsce. 8 maja pokazom filmu "Czwarta rewolucja" w Warszawie i 6 miastach w Polsce towarzyszyć będzie organizowana wspólnie z Fundacją im. Heinricha Bölla i Greenpeace Polska debata "Czy koniec ropy to koniec cywilizacji? Energia w stu procentach odnawialna – utopijna wizja czy realna przyszłość?" poświęcona problemowi autonomii energetycznej. Dzięki temu nowatorskiemu, unikalnemu na skalę europejską projektowi, tysiące widzów będą mogły obejrzeć wybrane filmy w tym samym czasie co warszawska publiczność, a tym samym wziąć udział w największym święcie filmu dokumentalnego w Polsce i poczuć się prawdziwymi mieszkańcami globalnej wioski.

Jak co roku, festiwal PLANETE DOC będzie miał również swoją internetową edycję. W jej ramach w internetowym kinie iplex.pl widzowie będą mogli zobaczyć za darmo wybrane filmy z tegorocznej edycji, jak również tytuły prezentowane na festiwalu w latach wcześniejszych. Najlepsze filmy z poprzednich edycji festiwalu będzie można również obejrzeć w warszawskim kinie Iluzjon w ramach sekcji "The Best of PLANETE DOC".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones