Dziś początek Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Informacja nadesłana przez organizatora /
https://www.filmweb.pl/news/Dzi%C5%9B+pocz%C4%85tek+Festiwalu+Polskich+Film%C3%B3w+Fabularnych-18360
Dziś rozpoczyna się XXIX Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Inaugurację tegorocznego Festiwalu zaplanowano na godzinę 19.30. Na otwarcie festiwalu zostanie zaprezentowany przedpremierowo nowy film twórcy - nominowanej do Oscara - "Katedry" Tomasza Bagińskiego, "Sztuka spadania". A po po zakończeniu gali odbędzie się uroczysty pokaz startującego w konkursie głównym "Ogrodu rozkoszy ziemskich" Lecha Majewskiego.

Ku zaskoczeniu obserwatorów program Festiwalu nie potwierdza pesymistycznych prognoz o kryzysie polskiej produkcji filmowej. W ramach konkursu głównego pokazanych zostanie 20 nowych polskich filmów fabularnych, zrealizowanych po 1 lipca 2003 roku. (Warto wspomnieć, że aż siedem z nich będzie miało w Gdyni swoje premiery.) Tyle samo tytułów znalazło się w konkursie kina niezależnego.

W tym roku swoje filmy pokażą w Gdyni tak utytułowani reżyserzy jak Robert Gliński (“Długi weekend”) dwukrotny zdobywca Złotych Lwów (Wszystko, co najważniejsze... 1992, Cześć Tereska 2001), Radosław Piwowarski (Królowa chmur) zdobywca nagrody głównej w 1993 za film Kolejność uczuć. Reżyser rewelacyjnego Długu (Złote Lwy 1999) Krzysztof Krauze zaprezentuje festiwalowej publiczności oczekiwany z ogromnym zainteresowaniem obraz zatytułowany Mój Nikifor. Zobaczymy też najnowszy film Janusza Zaorskiego Cudownie ocalony. Juliusz Machulski, laureat Festiwalu w roku 1995 za Girl Guide, pokaże w Gdyni swój nowy film zatytułowany Vinci.

Ponadto w konkursie głównym zobaczymy filmy między innymi: Lecha Majewskiego (Ogród rozkoszy ziemskich), Małgorzaty Szumowskiej (“Ono”), Antoniego Krauzego („Do potomnego”) i pokazywany już w kinach - wielki tegoroczny przebój kasowy Nigdy w życiu Ryszarda Zatorskiego. Obok Małgorzaty Szumowskiej młode pokolenie reprezentować będzie w Gdyni Jan Hryniak (Trzeci), Przemysław Wojcieszek (W dół kolorowym wzgórzem), Wojciech Smarzowski („Wesele”) i Jacek Borcuch (Tulipany).

Na gdyńskim festiwalu swoje filmy pokaże czterech debiutantów: Magdalena Piekorz (Pręgi), Marek Rębacz (Atrakcyjny pozna panią), Maciej Żak (Ławeczka) i Radosław Hendel (SPAM).

Festiwalowemu jury przewodniczyć będzie Jerzy Stuhr, aktor i reżyser, wielokrotny laureat gdyńskiego Festiwalu. Wybrane filmy z jego udziałem i wszystkie w jego reżyserii przypomniane zostaną w ramach retrospektywy “Jerzy Stuhr : Po obu stronach kamery”. To jedna z imprez towarzyszących XXIX FPFF. Ponadto w festiwalowym jury zasiądą: Sławomira Łozińska (aktorka), Agnieszka Różycka (dziennikarka, redaktor naczelna miesięcznika „Film”), Dariusz Gajewski (reżyser, zdobywca ubiegłorocznych Złotych Lwów za film Warszawa), Andrzej Korzyński (kompozytor), Sławomir Idziak (operator, niedawno nominowany do Oscara za Helikopter w ogniu) i Andrzej Płocki (scenograf).

W konkursie kina niezależnego jury pracować będzie pod przewodnictwem Łukasza Barczyka, który w 2000 roku otrzymał w Gdyni nagrodę za debiut reżyserski (Patrzę na ciebie Marysiu).

Gdyński festiwal to także doskonała okazja do podsumowania dotychczasowego dorobku znakomitych polskich twórców. Oprócz wspomnianej retrospektywy filmów Jerzego Stuhra przypomniane zostaną najwybitniejsze filmy Kazimierza Kutza, który obchodził w tym roku 75 urodziny.
W ramach przeglądu “Polska leży w Europie (koprodukcje europejskie 1958 - 2004)” zaprezentowane zostaną tak znakomite dzieła jak Zaklęte rewiry Janusza Majewskiego, Danton Andrzeja Wajdy, Podwójne życie Weroniki i Biały Krzysztofa Kieślowskiego, Dotknięcie ręki Krzysztofa Zanussiego czy wreszcie nagrodzony Złotą Palmą i Oscarem film Romana Polańskiego Pianista. Cykl ten jest potwierdzeniem, że sztuka, w tym także filmowa nie od dziś uchyla się od sztywnych podziałów na granice i systemy.

Również pokazy filmowe w cyklu “Polonica” dowodzą, że gdyński festiwal to impreza “bez granic”. Ten przegląd to okazja do oceny dorobku twórców polskiego pochodzenia mieszkających i pracujących za granicą; między innymi w Austrii, Szwajcarii, Holandii czy Stanach Zjednoczonych.

W tym roku wszystkie projekcje festiwalowe będą odbywać się w dwóch obiektach: Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz centrum kinowym Gemini-Silver Screen, którego część zostanie wyodrębniona wyłącznie na potrzeby Festiwalu. W Teatrze Muzycznym zaplanowano uroczyste projekcje konkursowe filmów biorących udział w konkursie głównym. Natomiast projekcje dla prasy (wraz z konferencjami prasowymi) oraz pokazy kina niezależnego - w centrum kinowym Gemini-Silver Screen. Tu też odbywać się będą retrospektywy i pokazy specjalne.

Laureatów Złotych Lwów i pozostałych nagród festiwalowych (za reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski, rolę kobiecą, rolę męską, zdjęcia, muzykę, scenografię i dźwięk) poznamy 18 września podczas uroczystej gali, kończącej tegoroczne święto polskiego filmu.

XXIX Festiwal Polskich Filmów Fabularnych zorganizowany został przez Ministerstwo Kultury, Telewizję Polską S.A., Canal + Cyfrowy sp. z.o.o., Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdyni oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Producentem imprezy jest Neptun Film w Gdańsku.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones