Gdynia: Platynowe Lwy dla Stanisława Różewicza

Filmweb /
https://www.filmweb.pl/news/Gdynia%3A+Platynowe+Lwy+dla+Stanis%C5%82awa+R%C3%B3%C5%BCewicza-45787
Nie wiemy jeszcze kto odbierze w Gdyni Złote Lwy, ale wiemy już do kogo trafi statuetka Platynowych Lwów – nagrody przyznawanej za całokształt twórczości. Do Stanisława Różewicza. W Gdyni nadarzy się okazja, aby obejrzeć sześć jego filmów fabularnych m.in. "Wolne Miasto" "Westerplatte", "Samotność we dwoje", dokument pt. "Gdzie zabawki tamtych lat". Wszystkie filmy przygotowane na ten platynowy przegląd rozgrywają się w Trójmieście.

Filmy z polskim zaangażowaniem

Szczególnym zainteresowaniem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni cieszy się przegląd pod nazwą "Polonika". To specjalny pokaz filmów powstałych w ramach koprodukcji albo z udziałem polskich twórców. W tym roku szczególnie dwa filmy mogą wywołać kontrowersje. W Gdyni pokazany zostanie po raz pierwszy w Polsce rosyjski film "1612. Chroniki smutnogo wriemieni" z udziałem Michała Żebrowskiego, a także niemiecka produkcja "Polska love serenade" Moniki Anny Wojtyłło.

Jak w czeskim filmie

Tradycyjnie już na gdyńskim festiwalu zagości kino europejskie – w tym roku będzie okazja do zapoznania się z dorobkiem naszych południowych sąsiadów podczas "Dnia Czeskiego". Zobaczymy takie produkcje, jak: "A bude hur…", "Medvidek", "Vaclav", "Obcan Havel", "Bobule", "Tajnosti", "Pusinky", "Fimfarum 2", "Nejkrasnejsi hadanka". Odbędzie się też specjalna konferencja "Jak w czeskim filmie". Można spodziewać się dużego zainteresowania, bo filmy czeskich twórców cieszą się w Polsce szczególną popularnością przyciągając swoim ironicznym humorem. Do Gdyni zaproszeni zostali producenci i twórcy Czeskiego Kina, a spotkanie w Gdyni będzie unikalną okazją do bezpośredniego kontaktu polskich i czeskich filmowców.

Oglądanie po 50-ciu latach

Po raz pierwszy zostanie w Gdyni rozegrany cykl pt. "Filmy Pięćdziesięciolecia", w ramach którego pokazywany będzie na FPFF co roku jeden film sprzed 50-ciu laty. W tym roku będzie to "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy. Dodatkowo w tym cyklu będzie można zobaczyć dokumenty: "Andrzej Wajda ogląda Popiół i diament" i "Andrzej Wajda – róbmy zdjęcia".

Wspominamy Piotra Łazarkiewicza

Sześć tytułów będzie można też zobaczyć w ramach retrospektywy Piotra Łazarkiewicza m.in. "Fotoplastykon", "Martwa królewna", "Pasożyty", "Ogień w głowie" (zrealizowane w ramach Teatru Telewizji), dokument "Fala" i film Agnieszki Holland "Wspomnienie o Piotrze". Będzie to okazja do rozmowy o tym utalentowanym reżyserze, scenarzyście, aktorze i producencie, który w ubiegłym roku nakręcił swój ostatni film.

Pociąg w wysokiej rozdzielczości

W Gdyni będzie też okazja do obejrzenia odrestaurowanego filmu Jerzego Kawalerowicza z 1959 roku "Pociąg" w formacie HD. Ten specjalny pokaz z okazji 100-lecia polskiego kina zamierza przygotować Kino Polska.

Fotografowie jutra w Gdyni

Wyjątkową wystawę fotograficzną "Fotografowie jutra" będzie można oglądać w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni podczas zbliżającego się 33. FPFF. "Fotografowie jutra" to wybór prac studentów i absolwentów studiów fotograficznych w Szkole Filmowej w Łodzi. Autorzy, kształceni na Wydziale Operatorskim, swobodnie korzystają z technik i stylistyk różnych sztuk wizualnych. Na wystawie znajdziemy zarówno fotografie, jak i filmy wideo.

W ramach festiwalu filmowe środowisko akademickie przygotowuje panel dyskusyjny "Dlaczego tacy jesteśmy – bunt czy pokora?".


Dodatkowo w centrum festiwalowym w kompleksie Gemini powstanie stoisko z wydawnictwami szkolnymi oraz punkt informacyjny, gdzie będzie można uzyskać informacje na temat Szkoły Filmowej - poszczególnych kierunków, egzaminów wstępnych, programów nauczania, możliwości realizowania filmów, itd. Będzie też okazja do zagrania w filmie - powstanie specjalne stoisko usług filmowych - mini atelier, w którym widzowie festiwalowi będą mogli wystąpić w krótkim filmie realizowanym przez studentów Szkoły. Film, za drobną opłatą, zostanie na miejscu zmontowany i wypalony na płycie dvd.

Świat trójwymiarowej fotografii

Interesująco zapowiada się również wystawa przybliżająca postać i pracę prof. Władysława Jewsiewickiego, autora pierwszego w Polsce doktoratu z filmoznawstwa, która będzie wydarzeniem towarzyszącym 33. FPFF. Zaprezentowane zostaną zdjęcia z jego prywatnego archiwum, ilustrujące nie tylko badania naukowe, ale i jego kontakty ze światem filmu i ludźmi kina. Dodatkową atrakcją będzie instalacja złożona z kilkunastu okularów stereoskopowych. Z jej pomocą goście wystawy zostaną przeniesieni w świat trójwymiarowej fotografii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones