Jutro startuje 11. Festiwal "Lato Filmów"

Informacja prasowa / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Jutro+startuje+11.+Festiwal+%22Lato+Film%C3%B3w%22-22893
Jutro startuje 11. Festiwal Artystyczny i Filmowy "Lato Filmów". Po raz pierwszy impreza gości w Toruniu.

Polską premierą filmu "Przyjazny pocałunek" w reżyserii Kena Loacha rozpocznie się 11. Lato Filmów. Projekcja zainicjuje jednocześnie pierwszy w historii festiwalu konkurs na film z najlepszym scenariuszem. W przeglądzie konkursowym pokazanych zostanie w sumie dziewięć obrazów, w tym polskie "Wesele" w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Jury po raz czwarty wyłoni też najlepsze produkcje niezależne; tradycyjnie swojego faworyta wskaże festiwalowa publiczność.

W programie Lata Filmów znalazło się ponad czterdzieści pozycji premierowych i filmów niedostępnych w polskiej dystrybucji kinowej. Niezwykle ciekawie zapowiada się przegląd kinematografii izraelskiej, w ramach którego pokazane zostaną produkcje z czterech ostatnich lat, wielokrotnie nagradzane na festiwalach w Hajfie, Jerozolimie, Nowym Jorku i Berlinie. W obrazach tych powraca dyskusja o holocauście, pojawia się temat trudnego sąsiedztwa izraelsko-palestyńskiego i kryzys kibucu. Toruńska publiczność będzie mogła też poznać dorobek kina Azji Środkowej. Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan - pięć państw regionu zawieszonych pomiędzy Europą i Azją, pomiędzy wyzwaniami stawianymi przez cywilizację zachodnią, poradziecką spuścizną, tradycjami wielkiego stepu a światem islamu. Dzisiejsze kino centralnoazjatyckie opowiada więc o poszukiwaniu tożsamości, o trudnościach zarówno pojedynczych osób jak i całych społeczeństw w odnajdywaniu się w szybko i czasem chaotycznie zmieniającej się rzeczywistości. Przez pryzmat obiektywu kamery zobaczyć będzie można też współczesne życie w Czechach. O losach pokolenia praskiej wiosny i ich dzieciach opowie Jan Hrebejk w filmie "Popendo". David Ondriczek w "Jedna ruka netleska" ("Jedna ręka nie klaszcze") wyszydzi zaś ekscentryczność jednostek i całego społeczeństwa.

Nie zabraknie też filmów dokumentalnych. Organizatorzy ściągnęli do Torunia długometrażowe dokumenty wyróżniane na wielu festiwalach, w tym kontrowersyjny film "Przeznaczone do burdelu", nagrodzony Oscarem w 2005 roku. Dla tych, którzy mają spore zaległości w kinowych wydarzeniach przygotowano pasmo najlepszych filmów sezonu. Obejrzeć będzie można w nim kilkadziesiąt obrazów, najwyżej ocenianych przez krytyków, m.in. "Marzyciela", "Lato miłości", "Super size me", "W stronę morza", "Edukatorów" czy "Pana od muzyki". Nie zabraknie polskich produkcji. Toruńska publiczność zobaczy "Pręgi", "Mojego Nikifora", "Tulipany", "Trzeciego" i "Zakochanego anioła".

Festiwalowi towarzyszy bogaty repertuar imprez kulturalnych. W niedzielę wystawę swoich prac osobiście otworzy w Toruniu Rafał Olbiński, światowej sławy grafik. W galeriach całego miasta zawiśnie ponad setka plakatów artysty, jego oryginalne obrazy i rysunki, zdjęcia, litografie, grafiki oraz okładki. Na festiwalowej scenie tradycyjnie rozbrzmiewać będzie reggae, w hip-hopowym projekcie POE wystąpią zaś Ostry i Emade. W gotyckiej scenerii zaśpiewa Katarzyna Groniec, a jazzowy nastrój stworzy Bohdan Hołownia.

Tegoroczne Lato Filmów potrwa do 17 lipca. Organizatorzy festiwalu postanowili, że począwszy od jedenastej edycji impreza corocznie odbywać będzie się w Toruniu, a nie jak dotąd - w Kazimierzu Dolnym.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones