Kino kryzysów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Kino+kryzys%C3%B3w+w+Centrum+Sztuki+Wsp%C3%B3%C5%82czesnej+Zamek+Ujazdowski-136750
Kino kryzysów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
źródło: Materiał nadesłany
Konflikt, paraliż, katastrofa – to słowa odmieniane dziś przez wszystkie przypadki. Kryzys ekologiczny, finansowy i geopolityczny, w obliczu którego stoi ludzkość, to czas przemian i szukania dróg wyjścia. Czy kryzys może być konstruktywny i nieść za sobą pozytywne zmiany? Przegląd filmowy Kino kryzysów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest poświęcony politycznym, klimatycznym i ekonomicznym załamaniom jako koniecznej części głębszej zmiany społecznej.


W całorocznym programie "Kino kryzysów" znalazły się eksperymentalne dokumenty, które nie tylko opisują współczesne zmiany społeczne, ale są także dobrym punktem wyjścia do refleksji o formalnych i etycznych aspektach obrazowania kryzysów.

Oberhausen re-selected – wschodnioeuropejskie filmy z archiwum festiwalu

Jeden z rozdziałów przełomowej książki amerykańskiego kuratora filmowego Amosa Vogla "Film as Subversive Art" poświęcony jest subwersji w Europie Wschodniej. Pisze on tak: Nie mogąc pytać wprost, artyści zmuszeni są do stosowania alegorii, metafor i mówienia dookoła – stosowania sekretnej komunikacji, którą rozkodować musi obiorca.

Vogel miał dostęp do wschodniej kinematografii głównie dzięki Festiwalowi Krótkich Filmów w Oberhausen w Niemczech Zachodnich, gdzie bywał regularnie w latach 60.

Festiwal stworzył platformę dla kina z Europy Wschodniej, co stało się jego znakiem rozpoznawczym. To, jak Vogel patrzył na sztukę subwersji i kodowania przekazu, korespondowało z tym, jak filmy z krajów socjalistycznych były postrzegane przez zachodnią publiczność: ukryte znaczenia, mowa ezopowa, ciche szepty i subtelna satyra.

W ramach pierwszej odsłony przeglądu "Kino kryzysów" zaprezentowanych zostanie osiem wschodnioeuropejskich filmów z festiwalowego archiwum. Wszystkie zdobyły nagrody w latach 70. i 80., czasach politycznych przełomów i kryzysów, które do dziś kształtują świat.

Program jest częścią trzyletniego projektu re-selected na Festiwalu Krótkich Filmów w Oberhausen. Jego kuratorem jest Tobias Hering. Wszystkie filmy pokazane zostaną z taśmy 35mm.


17/03/2020, godzina 19:00
Program 1: Grząski grunt

Wstęp Tobias Hering, po projekcji dyskusja z Hieronimem Neumannem.
"Blok", reż. Hieronim Neumann, Polska 1982, 9
"Gry komputerowe", reż. A. Sideljnikov, ZSRR 1987, 30
"Zdarzenie", reż. Hieronim Neumann, Polska 1987, 11
"Mikrofon", reż. G. Szklarewski, ZSRR 1989, 19

18/03/2020, godzina 19:00
Program 2: Spokój w klasie!

"Wierzchołki drzew", reż. Dušan Trančík, Czechosłowacja 1972, 17
"Kobiety pracujące", reż. Piotr Szulkin, Polska 1978, 6
"Lokomotywy", reż. Jürgen Böttcher, NRD, 1984, 22
"Nasz wiek dwudziesty", reż. Jadwiga Zajiček, Polska 1988, 20

Program "re-selected" jest efektem współpracy z Arsenal - Intstitute for Film and Video Art w ramach projektu Archive außer sich oraz Haus der Kulturen der Welt jako część projektu The New Alphabet, wspartego przez Bundesbeauftragte für Kultur und Medien.

Więcej informacji TUTAJ
Wydarzenie na Facebooku  

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones